Friends, to be a savvy shopper you need to pay close attention to the unit price of the item. Many retailers boldly list the productís price while virtually hiding its unit price (cost per our on the ounce or other unit of weight or volume.) You will usually find the unit price right below or beside the actual product price cost for an ounce, pound , pint, quart or number in a package. The unit price is usually shown, but less prominently. If you find the unit price is not listed on the shelf, all you need to do is simply divide the price of the food by its net weight or volume. This is particularly important to keep track of at wholesale clubs. Many people are duped into thinking that buying in bulk always saves you money. Sometimes it does and sometimes it doesnít. It all depends on the product. Generally it pays to buy non-perishable items in bulk. You can save quiet a bit due to the fact that it is more expensive for the manufacture to package smaller quantities. Keep your calculator handy to do your price comparisons. That way you will know a good deal when you find one. For now happy shopping!

Laurie, TheBag Lady