The Hartley High School girls track and field team finished second at the Division II-III indoor state meet last Saturday at the University of Akron.

The Hartley High School girls track and field team finished second at the Division II-III indoor state meet last Saturday at the University of Akron.

The Hawks scored 48 points, behind only Warrensville Heights (81).

The 800-meter relay of Charanna Dixon, Ashlee Hoffman, Chesna Sykes and Maya Pedersen was first (1 minute, 42.39 seconds).

"This was a good way to close out the indoor season," coach Richard Jones said. "We came very close to the state record (1:40.33) in the 800 relay, even though we were missing Aisha Cavin, who was last year's state champion in the 200, so I'm assuming we'll break it eventually once we get her back from basketball."

Sykes won the 60 (7.63) and was third in the 200 (25.57).

Hartley's 1,600 relay of Hoffman, Sykes, Pedersen and Kelsi Bobbitt finished second (4:05.78).

Big Walnut sophomore Julia Evans also did well, finishing second in the long jump (16 feet, 11 3/4 inches) and triple jump (34-2 1/2) as her team finished sixth (26).

•DIVISION II-III BOYS -- The Hartley boys team finished second (36) in the Division II-III state meet behind Pemberville Eastwood (81.5).

The 800 relay of Dominic Colvin, Rufus Walls, Omar Lane and Luke Evans was first (1:31.58) and the 1,600 relay of Colvin, Walls, Evans and A.J. Gillespie also was first (3:25.31). Walls won the 200 (21.86).

Olentangy Orange junior Jason Hoskins was second in the high jump (6-6).

•DIVISION I GIRLS -- The Reynoldsburg girls team finished second (57) behind Cleveland Collinwood (72.5) in the Division I state indoor meet. Last year, the Raiders won the indoor meet but finished second outdoors.

"Doing well at indoor is nice, but we gear all of our training toward our outdoor season because that's what matters most to us," coach Denny Hammond said. "If we wanted to win this meet, we could've put together a (3,200) relay and run our girls in more events, but I don't want to risk over-running any of our kids indoors. Hopefully we can reverse our results and finish second indoor and first outdoor this year."

The 1,600 relay of Taneisha Cordell, Alonda Marchello, Destinee Gause and Faith Washington was first (3:52.2).

The Raiders set a program record in that event despite running without sophomore Azia Walker, who was third in the 400 (55.04) at the outdoor state meet last year.

Cordell won the 800 (meet-record 2:15.23) and Gause was second in the 200 (24.91).

The 800 relay of Timia Ingram, Cordell, Gause and Washington won in a meet-record 1:40.62.

Thomas Worthington senior Allie Wood won the pole vault, clearing 11-0.

Hilliard Davidson senior Brittany Cheese was second in the 60 hurdles (8.88) and fourth in the long jump (18-0 1/2).

Olentangy Liberty senior Kelsey Couts finished second in the high jump (5-5).

•DIVISION I BOYS -- Big Walnut scored 26 points to tie Vandalia Butler for fifth in the Division I boys meet behind champion Cleveland Glenville (48).

Senior Eugene Cannaday won the long jump (22-10 1/4) and triple jump (45-3 1/2) and was third in the high jump (6-9).

Gahanna finished 10th (21) as its 3,200 relay of Chase Beckmann, Harry McFann, Brian Engle and Tyler Chandler was second (8:06.58) and Herman Washington was second in the 60 hurdles (8.08).

Davidson senior Yoshi Shimizu won the 3,200 in 9:26.91, and Davidson's 3,200 relay of Jack Kincade, Shimizu, Josh Brown and Anthony Boyd was third (8:09.02).

Liberty sophomore Joey Uhle won the pole vault (15-6) and his twin brother, Chris, finished third (14-0).