Looking to continue their postseason successes, the Hartley High School boys and girls track and field teams compete in the Division II regional meet today and Saturday at Dayton Welcome Stadium.

Looking to continue their postseason successes, the Hartley High School boys and girls track and field teams compete in the Division II regional meet today and Saturday at Dayton Welcome Stadium.

The top four in each event advance to the state meet June 4-5 at Jesse Owens Memorial Stadium at Ohio State.

"At this point, we are really focused on qualifying athletes for the state meet," coach Richard Jones said. "It's less about the overall team and more getting the athletes out to state."

Like last year, both teams expect to advance multiple athletes to state. Jones hopes a minor hamstring injury to sprinter Geoffrey Whiteside won't hinder him. Whiteside tweaked his hamstring at the end of April and is around 85 percent healthy right now, according to Jones.

"He's a little sore right now, but he can still compete," Jones said. "We're trying to do what we can to maintain his health and not run him too much."

The Hawks enter the regional with momentum having swept the district titles last Saturday.

The girls scored 121 points, ahead of second-place Heath (81) and third-place Granville (77). District winners included Chelsea Scott in the 100 hurdles (14.28 seconds) and 300 hurdles (44.9), Chesna Sykes in the 100 (11.74) and 200 (25.32) and Aisha Cavin in the 400 (57.11). Also winning were the 400 relay (48.22) of Scott, Sykes, CharAnna Dixon and Jordyn Smith, the 800 relay (1:40.93) of Cavin, Dixon, Sykes and Smith and the 1,600 relay (3:58.81) of Cavin, Taisha Ferguson, Mallory McCormick and Maya Pedersen.

"With the girls, we just wanted to maintain their focus throughout the whole meet," Jones said.

The boys scored 91 points, ahead of second-place Granville (90.5) and third-place East Knox (72). Isaiah Walls won the 110 hurdles (15.6) and the 300 hurdles (40.42). Omar Lane won the 100 (11.14) and the 200 (22.26). The 400 relay (44.0) of Lane, Noah Key, Matt Simpson and Whiteside, as well as the 1,600 relay (3:25.65) of Key, Lane, Simpson and Walls also won.

"It's a testament to the guys that they won a district title, because they're not nearly as deep as the girls team is," Jones said. "We maximized almost every opportunity we could to pull it out."

•The baseball team's first season in Division II ended with a 7-1 loss to top-seeded Jonathan Alder in a district final May 20.

The Hawks struggled against pitcher Jacob Mahon, who improved to 8-0. Mahon struck out six, walked one and allowed just two hits.

The Hawks pulled one of the more impressive upsets when they came from behind to beat third-seeded Canal Winchester 6-5 in a district semifinal on May 18.

Canal Winchester has been one the elite Division II teams, and advanced to the state tournament the last two years.

The loss to Jonathan Alder hurt. However, the win over Canal Winchester was a bright spot for a young team that only had two seniors.

"I want to keep it in perspective because we've been in other big games before," coach Morgan Assmann said. "But I've got to admit, that was just a tremendous win for us."

Hartley finished 17-10 overall. The Hawks were fourth (5-5) in the CCL, behind DeSales (8-2), St. Charles (7-3) and Watterson (6-4), and ahead of Worthington Christian (4-6) and Ready (0-10).

Hartley loses seniors Ben Currie (C/3B) and Justin Momeyer (P/C). Top players expected to return include Connor Callahan (OF), Alex Heinmiller (OF), Jack Imwalle (2B/SS), Kendall Johnson (CF/P), Jordan Lafferty (P), Alex Lowe (infielder), Nick Owens (P/2B), Caleb Parker (1B/P), Austin Underwood (P/2B) and Robbie Vohsing (1B).

At a glance

Below are the regional qualifiers for the Hartley boys and girls track and field teams with district event, place and time/distance/height:

BOYS - Noah Key: 400 (second, 51.73). Omar Lane: 100 (first, 11.14), 200 (first, 22.26). Kendall Sherrod: high jump (second, 5-8). Matt Simpson: 200 (third, 23.13). Isaiah Walls: 110 hurdles (first, 15.6), 300 hurdles (first, 40.42). Geoffrey Whiteside: 100 (fourth, 11.4). 400 relay: Key, Omar Lane, Simpson, Geoffrey Whiteside (first, 44.0). 1,600 relay: Key, Lane, Simpson, Walls (first, 3:25.65). GIRLS - Aisha Cavin: 400 (first, 57.11), 200 (second, 25.32). Chelsea Scott: 100 hurdles (first, 14.28), 300 hurdles (first, 44.9). CharAnna Dixon: 100 (third, 12.81). Taisha Ferguson: 800 (fourth, 2:23.08). Maya Pedersen: 400 (third, 59.53). Chesna Sykes: 100 (first, 11.74), 200 (first, 25.32). 400 relay: Dixon, Scott, Jordyn Smith, Sykes (first, 48.22). 800 relay: Cavin, Dixon, Smith, Sykes (first, 1:40.93). 1,600 relay: Cavin, Ferguson, Mallory McCormick, Pedersen (first, 3:58.81). 3,200 relay: Ferguson, Pedersen, Mallory McCormick, Stefanie Negron (second, 9:47.38).