Gahanna Lincoln High School boys track and field coach Ed Rarey reached another milestone last Saturday as he led a team to a Division I district championship for the 25th time in his 57-year career.

Gahanna Lincoln High School boys track and field coach Ed Rarey reached another milestone last Saturday as he led a team to a Division I district championship for the 25th time in his 57-year career.

The Lions scored 123 points to win the Division I district 1 meet at Dublin Coffman ahead of runner-up Dublin Jerome (70).

Yet Rarey, whose program has won four consecutive district titles, deflected the credit to his athletes.

"I'm not sure how many district titles we've won, I'm just glad to see the kids snap back after our tough loss one week earlier in our league meet," said Rarey, whose team finished second (134.5) to Reynoldsburg (144) in the OCC-Ohio Division meet May 14 and 16 at Newark. "We didn't have any surprises, but the kids ran extremely well and did what we thought they could do."

The top four in each event at district qualified to the regional, which began last Wednesday and will conclude Friday at Pickerington North. The Lions had 10 advance.

Senior Nick Snoad won the discus (161 feet, 4 inches) and was second in the shot put (52-9 1/2). Freshman Jalen Jones was fourth in the high jump (5-10).

"Nick Snoad started us off with 18 points," Rarey said. "To show you how tough our league was, our freshman high-jumper qualified to regional after not even placing in our league meet."

Junior Blake Heriot won the 100 meters (10.63 seconds), 200 (21.49) and 400 (48.19) and joined Harry McFann, Arnez Franklin and Herman Washington on the winning 1,600 relay (3:20.13).

Washington won the 110 hurdles (14.2) and 300 hurdles (38.3).

"Blake scored in four events and he's capable of scoring in all four again at regional," Rarey said. "I'm not saying he isn't beatable, but it's going to take a great effort for anybody to do it."

The Lions have won two consecutive regional titles and 12 overall under Rarey. Last year, Gahanna was first (77) ahead of runner-up Hilliard Darby (42). The top four in each event at the regional will advance to state June 5-6 at Ohio State.

"We've got teams coming from the north and south, along with the teams from the other two districts, so I can't project how we might do at regional," Rarey said. "My first goal and objective every year is to get a lot of kids through to state because that's a once-in-a-lifetime experience that can never be taken away from you."

•The girls team finished fourth (70.5) in the Division I district 1 meet behind New Albany (108.5), Dublin Scioto (103) and Pickerington Central (93).

"When I scored the meet, I knew it was going to be a four-team race," coach Roger Whittaker said. "I had us third behind New Albany and Pickerington Central, so we did close to how well I thought we would do. We just didn't have firepower in a large number of events."

Kassy Thomas won the 800 (personal-best 2:17.1), joined Abby Grooms, Phlycia Morrow and Rachel Tilson on the third-place 1,600 relay (4:01.9) and joined Grooms, Dajanae Gaston and Stephanie Stewart on the fourth-place 800 relay (1:44.36).

"Kassy hurt her foot at this time last year, but she's running well at the right time this year," Whittaker said. "She ran a 56.9 split for our 1,600 relay, and she helped our 800 relay get a season-best time. She's very versatile and she's having a great year."

Emily Sheets won the discus (124-0) ahead of Groveport's Domonique Martin (109-2), and Ivana Payne won the shot put (39-9 1/2) ahead of Olentangy's Adaora Anunike (37-5).

"I threw right around my average," Sheets said. "I definitely want to qualify to state, and I think I can do it if I throw in the high 120s or 130s."

Gahanna was fourth (49) at regional last season behind Reynoldsburg (109), Pickerington North (61) and Pickerington Central (50.5), a year after winning its first regional title.

"The only thing we're worried about is qualifying kids to state," Whittaker said. "Kassy, Ivana and Emily all have an excellent shot at making it."

At a glance

Below are the regional qualifiers for the Gahanna Lincoln boys and girls track and field teams with district event, place and time/distance/height:

BOYS -- 3,200 relay: Harry McFann, Tyler Chandler, Brian Engle, Chase Beckmann (second, 8:09.55); Herman Washington: 110 hurdles (first, 14.2), 300 hurdles (first, 38.3); Blake Heriot: 100 (first, 10.63), 400 (first, 48.19), 200 (first, 21.49); Beckmann: 1,600 (third, 4:24.44); McFann: 800 (first, 1:54.8); Chandler: 800 (fourth, 1:59.8); 1,600 relay: McFann, Arnez Franklin, Washington, Heriot (first, 3:20.13); Nick Snoad: discus (first, 161-04), shot put (second, 52-09.5); Jalen Jones: high jump (fourth, 5-10); Jacob Blankenship: pole vault (fourth, 13-6)

GIRLS -- 800 relay: Abby Grooms, Dajanae Gaston, Stephanie Stewart, Kassy Thomas (fourth, 1:44.36); Gaston: 300 hurdles (third, 49.0); Thomas: 800 (first, 2:17.1); 1,600 relay: Grooms, Phlycia Morrow, Rachel Tilson, Thomas (third, 4:01.9); Emily Sheets: discus (first, 124-0); Deanne Deal: long jump (fourth, 16-4); Ivana Payne: shot put (first, 39-9 1/2)