Edison Intermediate/

Edison Intermediate/

Middle School

Students who were named to the honor and merit rolls for the third grading period at Edison Intermediate/Middle School are:

FIFTH GRADE

Honor roll -- Sam Amurgis, Alan Andrew, Titus Baker, Taylor Beight, Mary Grace Bentine, Luke Berlin, Joey Bertani, Claire Bower, Spencer Browning, Emily Bullock, Calista Camper, Scotty Corley, Glenn Cribbs, Ross Day, Joey DeCola, Paige DeNiro, Liza DeVere, Maura DiCuccio, Patrick Drury, Oscar Dunkle, James Elliott, Izzy Evans;

Charlie Ferguson, Daniel Field, Gracie Fishpaw, Jack Freeman, Taylor Fultz, Bryan Gilleland, Autumn Grant, Emma Hall, Lana Hall, Maya Hanscel, Ginny Haupt, Sally Hofmans-Currie, Addison Holcomb, Calvin Horning, Charlie James, Alyssa Jones, Josh Keil, Cassidy Kerkes, Jack Kessler, Ashley King, Nick Kotte, Emmalyn Kukura;

Luke Lachey, Lauren Leach, Morelia Maldonado Robles, Ricky Matter, Mabel Mattingly, Iain McCormick, Elisabeth McDermott, Leila Meyer, Christopher Miller, Linnea Milner, Madeleine Morosky, Claudette Moul, Ethan Page, Ava Rehbeck, Jenna Richards, Georgia Ryan, Samer Shraim, Leah Stamm, Grant Stephens;

Audrey Strickling, Amelia Sturbois, Hayden Talbert, Carter Taylor, Marissa Tose, Lance Trares, Alexandria Via, Anne Volker, Josh Voltolini, Audrey Wade, Kayla Ward, Meghan Watters, Brian Wood, Aiden Young, David Zimmerman.

Merit roll -- Kyle Casey, Trey Cook, Darreion Davis, Nikki Doolittle, Olivia Gamble, Rook Holland, Anna Holliday, Izzy Sharp, Lonna Snyder, Alex Sterneker, Ainsley Swartzlander, Eli Tullis, Leah Voltolini, Devon White, Sydney Willey.

SIXTH GRADE

Honor roll -- Tahlia Allen, Maddie Arndt, Ethan Barr, Sophie Beacom, Adelle Bechtel, Aria Cadeau, Gabrielle Caito, Sam Carter, Sylvia Chordas, Aaron Cincione, Micah Clark Moody, Junior Clark, Garrett Culbertson, Emmy Davis, Manny Day, Pete Dunkle, Nya Feinstein, Sam Freeman, Noah Gangloff, Ruby Gentile, Jing George;

Brett Holcomb, Olivia Huffman, Hudson Jump, Janel Kerkes, Brandon Koprowski, Emma Larsen, Shea McHugh, Martina Moncolova, Sydney Narcelles, Aileen O'Connor, Ginevra Pintor, Nate Pommering, Mikayla Roselle, Jude Rosinski, Patrick Rowland, Morgan Sabo, Whitney Schaefer, Cami Snyder, Sam Speaks, Luke Stottlemire, Tatianna Stryjewski, Katherine Taylor, Jayden Toomer, Gavin VanHorn, Olivia White, Leighton Williams.

Merit roll -- Nina Amicon, Nina Burchfield, Makenzie Bush, Silas Callison, Cody Cook, Graham Dilley, Lizzy Fitzpatrick, Katie Flanigan, Olivia Girardi, Chrissy Harker-Knight, Sofia Longoria, Maddy Matney, Harrison Morosky, Mario Panzera, Sam Pritchard, Anne Whitfield, Leah Wolfe.

SEVENTH GRADE

Honor roll -- Jonah Bode, Paulina Cruz-Munoz, Anna Dobies, Penny Dow, Derek Ettrich, Dylan Fitch, Hunter Fitch, Calvin Furbee, Tyler Gardner, Dylan Gerdes, Eli Hall, Brad Jagers, Jenna Keller, Ben Kelley, Jake Kelley, Carolyn LaPrete, Indigo London, Kirsten Lower, Jory Lust-George, Christian Lynch, Sarah Marrone;

Francesca McNamara, Hannah Meyer, Jamie Mihocik, Whit Palmer, Cameron Richards, Megan Roberts, Tristan Roman, Julian Romero Rose, Wes Ryan, Maia Schofield, Cate Warnement, Taylor Wilson, Matthew York.

Merit roll -- Michael Beary, Andrew Bergmann, Anna Chopko, Devin Corley, James Ely, Eli Evans, Gillian Everett, Grant Holliday, Murphy Horning, Maddy James, Aubrey Kelly, Matthew Kennedy, Liam Kerr, Sadie Luckenbach, Ben Murphy, Kacey Murphy, Keelin O'Connor, Claire Osborne, Kendal Ritchey, Madi Russell, Natalia Schindler;

Bryce Stanley, Luke Sterneker, Taylor Underwood, Johnny Volker, Lanie Wenk.

EIGHTH GRADE

Honor roll -- Emma Amurgis, Breon Backus, Peter Beals, Adrienne Bechtel, Emma Berlin, Claire Bills, Laura Brannan, Evelyn Brown, Kynsie Burton-Smiles, Jordan Butler, Maria Claypool, Brittany Collier, Paige Crabill, Mimi Day, Clare DiCuccio, Jack Dobies, Dareth Douglass, Sasha Efanov, Lily Feast, Alan Field, Cassie Freeman;

Ben Fultz, Donavan Garner, Molly Gilleland, Ben Hecker, Hunter Holland, Elinor Kibbey, Joey Landusky, Ashley Linville, Joe McCauley, Hannah McDermott, Learin McHugh, Amelia Naille, Kaleb Orr, Ali Riggs, Devin Sapp, Calley Schmalz, Rasmia Shraim, Molly Smith, Jackson Spainhoward, Everett Stamm, Katie Stottlemire;

Noah Sturbois, Courtney Swihart, Maddie Taylor, Patrick Taylor, Chance Thomas, Alana Tolliver, Lauren Tucker, Gretchen Varner, Nic Walli, Zyler Walsh, Chloe Wernet, Riley Whitfield, Sophie Wilson, Alexis Wolfe-Wilson, Julianne Zimmerman.

Merit roll -- Caleb Akers, Nina Arnold, Jordan Beight, Donny Casey, Jake DeNiro, Eliza Evans, Lexi Faubert, Amelia Hatem, Riley Henningsen, Alex Joseph, Markeyla Moore, Emily Nichols, Ben Rehbeck, Anna Robson, Kaleb Senter, Atom Slaughter, Matthew Smith, Zyg Stafa, Josie Weller and Edie Workman.