Since Hartley High School track and field coach Richard Jones wasn't particularly concerned with trying to win the Division II-III girls indoor state meet March 20 at the University of Akron, he decided not to use his top sprinters in four races or have anyone compete in field events.

Since Hartley High School track and field coach Richard Jones wasn't particularly concerned with trying to win the Division II-III girls indoor state meet March 20 at the University of Akron, he decided not to use his top sprinters in four races or have anyone compete in field events.

Thus, Jones was pleasantly surprised to see the Hawks score 58 points and finish second out of 69 teams behind Cleveland Collinwood (69).

"We didn't take our full team or have everybody run all of their primary races because we chose to focus on individual performances for indoor," Jones said. "To still finish second here, without our lineup fully loaded, sends the message that we should have high expectations for our outdoor season.

"Collinwood is a very good team, but I believe they ran all of their stars in their best events. If we would have run Chesna Sykes and Aisha Cavin in the 60 (meters), I think they would have finished first and second to give us 18 more points for the win."

Sykes won the 200 in 24.42 seconds, finishing ahead of Cavin (24.42) by less than one-hundredth of a second.

Both girls shattered the meet record of 25.11, held by Gates Mills Gilmour Academy's Candace Longino-Thomas.

Charanna Dixon, Sykes, Maya Pedersen and Cavin won the 800 relay (1:40.42) ahead of Collinwood (1:44.84) and Taisha Ferguson, Sykes, Pedersen and Cavin won the 1,600 relay (3:54.26) ahead of Collinwood (3:59.29). Finishing third were Chelsea Scott in the 60 hurdles (8.83) and 400 (57.95) and Dixon in the 60 (7.98).

The Hawks finished second (48) in the indoor state meet last season behind Warrensville Heights (81) before going on to win the Division II outdoor state meet.

"This meet is an indication of how you might fare in the outdoor state meet, but not exactly, as we saw last year," Jones said. "I'd like to see us go faster in the relays because I think we've got a shot to win all three (400, 800 and 1,600) in the outdoor state meet."

•Hartley scored 24 points to finish sixth in the Division II-III boys meet behind champion Pemberville Eastwood (55.5).

Noah Key, Omar Lane, Isaiah Walls and Matt Simpson won the 800 relay (1:31.07) ahead of Dayton Dunbar (1:31.56).

Lane also finished second in the 200 (22.68) and fifth in the 60 (7.15).

"Our boys' mile relay was in the process of winning, too, when another team knocked the baton out of our hands during an exchange and got us disqualified," Jones said. "If we would have won that relay, we would have finished fourth. So it was a good day for our team."

•Big Walnut scored 38 points to finish second in the Division I boys meet behind Cleveland Glenville (49).

Bret Myers, Kenny Brown, Jordan Whitner and Jason Whitner finished second (1:30.4) in the 800 relay, behind Glenville (1:29.03).

Those same four boys finished third (3:26.01) in the 1,600 relay.

In the triple jump, Tyler Fifer finished second (42 feet, 3/4 inch) and Myers placed fourth (41-7 3/4), as Marcus Glass of Huber Heights Wayne won (42-4 3/4).

Myers also finished fourth (15-6) in the pole vault.

"I believe this is the best we've ever done at state as a team," coach Eric Myers said. "Our kids had personal-bests in every event. The 800 relay jump-started us by chopping three seconds off their best time."

Pickerington North's Michael Ballentine won the high jump (6-8) and Olentangy Liberty's Joey Uhle captured the pole vault with a meet-record 16-0, finishing ahead of Olentangy's Austin Hicks, who also cleared 16-0 but had more misses, and his twin brother, Chris Uhle (15-6).

"Joey and Chris have worked real hard to improve this much," Liberty coach Ryan Snivley said. "Delaware County was well represented in this event."

•Reynoldsburg finished third (34) in the Division I girls meet behind Rocky River Magnificat (53) and Midpark (45), a year after winning state titles in the indoor and outdoor meets.

Destinee Gause won the 200 (24.76) and was fourth in the 60 (7.8). Donyelle Brown was second in the shot put (40-8) and seventh in the weight throw (38-10), Faith Washington was third in the 60 hurdles (9.38) and Alicia Rodgers was sixth in the weight throw (39-2).

"Third was good, considering we had only four girls there," coach Denny Hammond said. "We have only 18 girls on the team, compared with almost 50 last year, because of our $500 pay-to-participate fee, but this shows that we can still be successful."

Other area champions were Gahanna's Lynnsey Brim in the long jump (17-8 1/2), New Albany's Taneisha Cordell in the 800 (meet-record 2:14.14) and Olentangy Orange's Ayla Starcher in the pole vault (10-9).

"I pushed myself past what I thought I could do," Starcher said. "I'm hoping I can gain another foot by the end of the outdoor season and go to state."