Marysville News

Marysville Roundup

Six wrestlers advance to state

By ThisWeek Community News  • 

Editor's note: Because of early deadlines, read the March 10 edition of ThisWeek Marysville for complete coverage of Marysville's appearance at the state wrestling tournament.

Marysville High School wrestling coach Shawn Andrews has emphasized all season that each week is part of a journey for his team.

The Monarchs continued that journey by winning a Division I district title Feb. 22 and 23 at Hilliard Darby.

Marysville scored 163 points to finish ahead of runner-up Hilliard Davidson (107) as 35 teams scored.

It was Marysville's second consecutive district title, third in the last four seasons and fifth overall.

The Monarchs qualified six wrestlers for the state tournament, which was held Feb. 28 through March 2 at Ohio State, and five won their first-round match Feb. 28.

The top four finishers in each weight class at district advanced to state.

"We're pretty happy," Andrews said. "We got six guys out (of district). I thought we had 10 guys who had opportunities to place (and) we got seven placers. We're happy for the guys that did well, and some of the guys who didn't, we hurt for them a little bit. We tried to put ourselves in the best position to represent the Central District (at state)."

On the first day at state, three-time state-placer Noah Forrider (138 pounds) defeated Wadsworth's Mathias Zollinger 14-5. Also advancing were Taleb Rahmani at 120, Chase Boyd at 160, Austin Pfarr at 195 and Morgan Miller at 220.

Rahmani, a fourth seed, defeated Liberty Township Lakota East's Austin Daly, a top seed from the Southwest District, 2-1 in a tiebreaker.

David Sparks went 1-1 at 126.

The Monarchs had four district champions including Forrider, who entered state looking for his fourth top-eight finish.

Forrider defeated Gahanna's Drew McDougle by default in his district final.

Last season at state, Forrider was fourth at 138.

The Monarchs' other district champions were Boyd, Pfarr and Miller.

In finals, Boyd defeated Pickerington Central's A.J. Bondurant 3-0, Pfarr defeated Delaware's Shawn Johnson 12-1 and Miller defeated Dublin Jerome's Brett Mowery 4-2 in overtime.

Sparks was second at district and Rahmani was fourth.

Sparks lost to Davidson's Bobby Smith 6-2 in the final and Rahmani lost to Olentangy Liberty's Giuseppe Penzone 4-2 in the third-place match.

Last season at state, Rahmani was fourth at 106, Sparks was 0-2 at 113 and Pfarr was 0-2 at 182.

Also competing at district but failing to advance were Jacob Thornton (106, 2-2), Sigundo Camerlengo (113, 0-2), Collin Smithey (145, 0-2), Alex Roberts (170, sixth, 3-3) and Darius Walker (heavyweight, 2-2).

Boys basketball team loses at New Albany

The boys basketball team closed its season by losing at fourth-seeded New Albany 63-61 in the first round of the Division I district tournament Feb. 22.

The 34th-seeded Monarchs finished 7-16.

Forward Steve Romesburg led Marysville with 14 points and guard Kody Davisson scored 13.

New Albany guard Jalen Rhea, an American University signee, scored 19 points.

"It was sad to end the season like that," Davisson said. "We played to the best of our ability and fought all game long. Unfortunately, a couple of balls just didn't bounce our way."

Swim coach happy with improvement

Swimming and diving coach Ann Rausch was pleased with the development of her boys and girls teams throughout the season.

The Monarchs closed the season by competing in the Division I district meet Feb. 16 at Ohio State.

Neither team scored as the Upper Arlington boys (380) and UA girls (491) both finished first and 24 teams scored in each meet.

"The swimmers did a fantastic job," Rausch said. "The relays dropped an amazing amount of time and each swimmer improved in their finish place from sectionals to districts in their individual events."

In a sectional Feb. 9 at the Union County YMCA, the boys finished eighth (43) behind champion Dublin Coffman (230) as 10 teams scored and the girls finished ninth (30) behind champion Liberty (248) as nine teams scored.

The boys finished sixth (72) behind UA (428), Liberty (229), Thomas Worthington (214), Coffman (200) and Davidson (96) and ahead of Central Crossing (51) in the OCC-Central meet Jan. 26 at Thomas.

The girls were seventh (48) in the league meet behind UA (452), Thomas (240), Liberty (185), Coffman (182), Davidson (115) and Central Crossing (52).

Swimmers on the boys team who could return are juniors Zack Barton, Braxton Cruea and Alex Van Dyke, sophomores Colin Biddinger and Jack Scheiderer and freshmen Ryan Cook, Joey Dougherty, Ryan Groehl, Alex Harris, Dane Marlatt, Ben Roshon and Brady Van Dyke.

Girls who could return are juniors Aubry Beany and Jessica Cowgill, sophomores Andrea Daily, Morgan DeWitt, Sydney Joseph and Cassidy Rausch and freshmen Katie Hiser, Megan Merrick, Lauren Meyer, Nikita Sathiaprakash and Sydney Slee.

Comments