New Albany News

Academy Roundup

Boys track team captures title at Bradley

By

The Columbus Academy boys track and field team entered the postseason on a high note after winning the 16-team Hilliard Bradley Invitational on May 11.

The Vikings scored 92 points to finish ahead of second-place New Albany (84).

Academy secured the title when Jake Tuckerman, Dominic Facciolla, Tyler Gittins and Jack Lint won the 1,600-meter relay in a meet-record 3 minutes, 24.66 seconds.

"We have to get ready for what's coming up," coach Bob Kirk said. "This absolutely helps us get ready. ... I've said 'execute, execute, execute' for weeks and they did."

The Vikings opened the postseason by participating in the MSL-Ohio Division meet at Heath, which began May 14 and concludes Friday, May 17.

The boys and girls will compete in Division III district meets Tuesday, May 21, Wednesday, May 22 and May 25 at Hamilton Township.

The boys will compete in district 1, while all girls teams will compete in a single district meet. The top four finishers in each event advance to regional May 29 and 31 at Fairfield Union.

Last season at district, the boys were first (177) ahead of second-place Liberty Union (156.5) en route to winning the program's first state title since 1981.

At Bradley, Lint also won the 300 hurdles (meet-record 38.84) and long jump (21 feet, 5 1/4 inches) and was second in the 110 hurdles (14.95) behind New Albany's Alex Frye, who won in a meet-record 14.56.

"This was great," Lint said. "We knew we had a good shot to win if everybody did what they were supposed to do. Just about everyone got close to a (personal record), so that was really special."

Aron Aziz, Logan Baker, Tuckerman and Facciolla opened the meet by winning the 3,200 relay in a meet-record 8:12.41.

Gittins finished second (39.04) to Lint in the 300 hurdles, and Facciolla was third in the 1,600 (4:29.62) and fourth in the 800 (2:01.47).

Aakaash Paladugu was third in the high jump (6-2) and Isaac Sheumaker was fourth in the shot put (44-10 1/2).

"It's good for us to have these teams that are better than we are by a whole lot because when you get with these Division III schools that don't have the talent to push us it helps," Kirk said. "You have to get pushed to get better."

The girls were fifth (61.5) of 15 teams at Bradley behind champion Millersburg West Holmes (103).

Academy set three meet records, as Julia Rizk won the 1,600 (5:23.27), Anjali Kanwar won the high jump (5-2) and Aziza Corbett, Andrea Ballinger, Sarah Timko and Rizk won the 1,600 relay (4:16.38).

Susan Peck was third in the 3,200 (12:16.72), Jessica Hile was third in the discus (99-7), Rizk was fourth in the 800 (2:26.18) and Timko was fourth in the high jump (4-10).

"Undoubtedly, we need this," coach Kelly Parker said of the Bradley meet. "We have girls that are that caliber of girls who need to be competing at this level and they do need to be knocked around a little bit. We didn't even have our full lineup in. We were very close to having our full lineup in, but we still have more to show and this is a good pre-meet before MSL."

Last season at district, the girls finished first (83) ahead of second-place Grandview (77).

Tennis team reaches OTCA district final

The boys tennis team advanced to a Division II Ohio Tennis Coaches Association district final by defeating host Village Academy 5-0 on May 9.

Winners were Jacob Wareti 6-1, 6-1 at first singles, Abram Schottenstein 6-0, 6-0 at second singles, Evan Alexander 6-0, 6-0 at third singles, Ryan Jung and Shrikar Kundur 6-0, 6-0 at first doubles and Ezer Smith and Dean Firouzian 6-1, 6-2 at second doubles.

Academy will play Bexley or Worthington Christian in the district final on a date to be determined.

The Vikings defeated Bexley 5-0 on May 2.

Academy was 16-1 before playing Dublin Jerome on May 14.

The Vikings play host to a Division II sectional tournament Thursday, May 16, and Saturday, May 18. The top four finishers in singles and doubles advance to district May 24 and 25 at Academy.

"The draw was good," coach Jeff Warstler said. "I was pleased with what we got. We just have to play now."

Baseball team begins tournament play

The baseball team closed the regular season by losing to Licking Heights 9-6 on May 9 and Dublin Scioto 11-4 on May 11.

The 14th-seeded Vikings were 7-13 overall before playing 21st-seeded Mount Gilead in the first round of the Division III district tournament May 14.

The winner plays at ninth-seeded Hartley in the second round Thursday, May 16.

The second-round winner plays top-seeded Bloom-Carroll or 23rd-seeded East Knox in a semifinal Monday, May 20, at DeSales.

The district final is Wednesday, May 22, at Beavers Field in Lancaster. Possible opponents include second-seeded Fredericktown and seventh-seeded Galion Northmor.

Comments