The Olentangy Orange High School boys cross country team finished as the top Ohio squad in the 17-team Division I race of the Bob Reall Invitational on Sept. 20 at Lancaster.

The Olentangy Orange High School boys cross country team finished as the top Ohio squad in the 17-team Division I race of the Bob Reall Invitational on Sept. 20 at Lancaster.

The Pioneers tied Ona (W.Va.) Cabell Midland for first with 56 points, but Cabell Midland won the tiebreaker because its sixth runner finished 15th (17 minutes, 28.6 seconds), ahead of Orange's No. 6 runner, Tommy Heiden (26th, 17:47.4).

Orange's Hunter Moore was third (16:41.2) behind Watkins Memorial's Andrew Jordan (16:02.4) and Logan's Billy Woltz (16:35.1). Brandon Lane (sixth, 16:48.9) was next for the Pioneers, followed by Brandon Morrow (11th, 17:07.7), Kyle Benecke (16th, 17:30.5), Matt Hartzell (20th, 17:40.8), Heiden and Jack Schiefelbein (28th, 17:52.3).

Orange (58) won the 11-team large-school race of the Central Ohio Invitational on Sept. 13 at Three Creeks Metro Park ahead of runner-up Pickerington Central (70).

Moore (15:59.45) was second behind Pickerington North's Zach Zimmerman (15:37.75). Lane was fifth (16:20.48), followed by Morrow (12th, 16:36.83), Benecke (17th, 16:51.07), Hartzell (22nd, 17:04.24), Heiden (23rd, 17:06.68) and Tyler King (53rd, 18:10.04).

The girls team, which did not compete Sept. 20, was ninth (246) of 12 teams in the large-school race of the Central Ohio Invitational behind champion Dublin Scioto (39). Lindsey Brandt (33rd, 21:05.13) led Orange, followed by Skylar Tucker (42nd, 21:23.71), Hannah Dieker (49th, 21:41.69), Madison Clarkson (60th, 22:12.81), Sadie Chafin (62nd, 22:13.73), Zoe Bond (65th, 22:36.84) and Angel Frye (74th, 23:22.19).

Patriots boys finish5th at Strongsville

Cameron Lackey (19th, 16:53.62) led the Liberty boys team to fifth (155) of 23 teams in the Strongsville Invitational on Sept. 20 behind champion Hudson (92).

Mitchell Towne (45th, 17:05.23) was next for the Patriots, followed by Luke Wojciechowski (73rd, 17:08.68), Kian Worcester (108th, 17:15.67), Christian Myklebust (155th, 17:32.97), Ryan Milligan (203rd, 17:33.46) and John Ropchock (282nd, 17:54.95).

On Sept. 13 in the 30-team Division I race of the Galion Cross Country Festival, Liberty finished sixth (182) behind champion New Albany (62).

Towne was 17th (16:24.4), ahead of Lackey (21st, 16:28.4), Milligan (31st, 16:39.7), Wojciechowski (43rd, 16:47.2), Ropchock (70th, 17:07.1), Myklebust (82nd, 17:17.2) and Worcester (89th, 17:23.6).

The girls team, which did not compete Sept. 20, was third (61) in the large-school race of the Central Ohio Invitational. Emma Bower (second, 18:40.83) and Claire Wiles (third, 18:56.37) led the Patriots, finishing behind UA's Ann Heuerman (18:38.49).

Sarah Colvin (16th, 20:02.73) was next for Liberty, followed by Autumn Lowder (19th, 20:17.96), Meghan Piero (21st, 20:20.14), Trinity Wiles (25th, 20:23.4) and Claire Linn (28th, 20:21.45).

Braves teams bothfinish 7th at Galion

The Olentangy boys team finished seventh (206) in the Division I race at Galion on Sept. 13, led by Anthony Sasso (18th, 16:24.6).

Also competing were Charles Rodeheffer (29th, 16:36.3), Jacob Darsche (35th, 16:40.4), Zach Balthaser (60th, 17:01), Tyer Azbell (64th, 17:03.1), Daylan Sutton (71st, 17:07.4) and Alex Garner (76th, 17:13.4).

The girls team finished seventh (223) in the 28-team Division I race at Galion behind champion Hilliard Davidson (104).

Competing were Melina Endsley (13th, 19:12.4), Claire Hardesty (30th, 20:07.3), Chloe Murdock (39th, 20:25.9), Camryn Stobart (70th, 21:01.1), Kelsi Andrews-Sharer (71st, 21:01.1), Gillian Sapp (99th, 21:40) and Kendall Supinger (109th, 21:49).

The teams did not compete Sept. 20.