With only one senior back from its Division I state semifinalist team, the Reynoldsburg High School girls basketball team expected to be a work in progress early this season.

With only one senior back from its Division I state semifinalist team, the Reynoldsburg High School girls basketball team expected to be a work in progress early this season.

The addition of sophomore guard Shiloh Murphy, a transfer from Zanesville who has made an immediate contribution, is helping to aid the transition.

Something else that Reynoldsburg hopes will help is a trip to Fort Myers, Fla., later this month for the Basketball Brothers Inc. Invitational.

A 72-team event with eight brackets, the Raiders will be competing in the Sapphire Division from Dec. 28-30 along with six teams from Florida and one from Pennsylvania.

They are the only central Ohio team expected to travel farther than one state away over the holiday break.

"It gives us a chance to do some team building and a chance to see what else is out there," coach Jack Purtell said. "We've improved a lot. Right now we're just getting to know each other. There's some definite talent on this team, and hopefully (the tournament) will be a springboard for us."

When the Raiders traveled to the Ida S. Baker Holiday Tournament in Cape Coral, Fla., in 2008, they took a 17-hour bus ride. This time, the No. 3 team in the first 2010-11 ThisWeekSPORTS.com Super 7 will be flying 10 varsity players to Fort Myers to play a group of schools that Purtell has been told should be comparable to his own.

Tampa Jefferson, the Raiders' first opponent, went 28-4 last season.

"It will be a test for our kids," Purtell said. "We've been fundraising for the last year so that we could hold the cost down. For a lot of our kids, it'll be an experience they won't forget."

•ALSO OUT OF STATE — Other teams competing in tournaments outside Ohio include the boys teams from Upper Arlington, Westerville North and Worthington Kilbourne.

UA will travel more than three hours to the Girard (Pa.) Holiday Tournament, a four-team event on Dec. 28 and 30 and includes two teams from that area and one from Pittsburgh.

The Bears also hope to meet up with Oliver McGlade, a 2010 UA graduate who plays for Seton Hill University and will be in nearby Erie for a game Dec. 29 at Gannon University. In addition, they'd like to see the Erie Bayhawks of the NBA Developmental League.

"We had a 17-day layoff over the holidays last year, so I didn't think that was real good," coach Tim Casey said. "This will give us an opportunity to play some games and we'll be able to do some other things while we're there."

Kilbourne plays three games Dec. 28-30 at Louisville (Ky.) Moore's Mustang Holiday Classic, a 10-team event.

Moore coach Larry Miller formerly coached at Cincinnati Woodward and is an acquaintance of Wolves coach Tom Souder.

"I don't know if I called Larry or he called me, but Larry needed a team and we needed some games," Souder said. "It's a good chance to give our kids a first-class experience. Louisville is a big basketball town. When you go down there, they're not going to give you any respect because they don't know anything about you."

North competes in the Jack Stephens Memorial Holiday Tournament in Parkersburg, W.Va., on Dec. 29-30.

•FOR LOCAL BRAGGING RIGHTS — Two events that will pit teams within close proximity of one another will be held at Central Crossing and Olentangy Liberty.

The South-Western City Schools Winter Classic features matchups between Franklin Heights, Grove City, Westland and the host Comets on Dec. 27 and 29.

Because Central Crossing and Westland already are scheduled to play twice during their OCC-Central Division schedule, they won't play each other at the Classic.

"We all played each other at the end of last season, and I e-mailed all three coaches and asked them if we had done it (as one event) before," Comets coach Mike Cavey said. "We all just kind of got the ball rolling after that.

"Because of the levy passing so late (last year) we all ended up playing each other because everybody needed games. I think it's great for all of us because it will have that community feel to it."

The third annual Delaware County Shootout/Larry Eberst Classic, has become more localized over the years. The event features Big Walnut, Buckeye Valley, Delaware, Olentangy, Olentangy Liberty and Olentangy Orange from Delaware County and has filled out the field with Dublin Scioto and Dublin Jerome.

"It's got a lot of local teams, so it draws a better fan base," Liberty coach Greg Nossaman said. "A lot of the kids know each other, which is nice.

"We usually have a good crowd."

•SMALL-SCHOOL SHOWCASES — The Newark Catholic Holiday Tournament will pit three of central Ohio's smaller Catholic schools — Zanesville Rosecrans, Fisher Catholic and Newark Catholic — into a four-team championship format that also includes perennial small-school power Worthington Christian on Dec. 29-30.

The Bobcat Holiday Classic at Grandview has the same teams as last season, with Hartley, Northridge, Wellington and the host squad vying for a title Dec. 29-30.

Hoops for the holidays

BOYS

Bobcat Holiday Classic

•Where: Grandview

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Hartley vs. Northridge; 8 p.m.: Grandview vs. Wellington; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 8 p.m.: Championship

Celina HALLiday Shootout

•Where: Celina

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Ready vs. Bryan; 8 p.m.: Celina vs. Greenville; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 8 p.m.: Championship

Cincinnati Hughes

Holiday Classic

•Where: Cincinnati Hughes

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: DeSales vs. West Chester Lakota West; 8 p.m.: Hughes vs. Cincinnati Clark Montessori; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 8 p.m.: Championship

Girard Holiday Tournament

•Where: Girard, Pa.

•Schedule: Dec. 28 — 6 p.m.: Upper Arlington vs. Erie (Pa.) Mercyhurst Prep; 8 p.m.: Girard (Pa.) vs. Pittsburgh Canevin Catholic; Dec. 30 — 3 p.m.: Consolation; 5 p.m.: Championship

Gilead Christian Eagles

Holiday Hoops Classic

•Where: Gilead Christian

•Schedule: Dec. 27 — 2:30 p.m.: Grove City Christian vs. Middleburg Heights Midpark; 8:30 p.m.: Williamstown (W.Va.) Wood County Christian vs. Gilead Christian; Dec. 28 — 12:30 p.m.: Cleveland New Day Academy vs. Grove City Christian-Midpark loser; 2:30 p.m.: Grove City Christian-Midpark winner vs. Wood County Christian-Gilead Christian winner; 6:30 p.m.: New Day Academy vs. Wood County Christian-Gilead Christian loser

Jack Stephens Memorial

Holiday Tournament

•Where: Parkersburg, W.Va.

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Westerville North vs. Richmond (Va.) Southside Baptist; 7:45 p.m.: Parkersburg (W.Va.) vs. Morgantown (W.Va.); Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 7:45 p.m.: Championship

LARRY EBERST CLASSIC

•Where: Olentangy Liberty

•Schedule: Dec. 29 — 1 p.m.: Dublin Scioto vs. Buckeye Valley; 3 p.m.: Dublin Jerome vs. Olentangy Orange; 5 p.m.: Big Walnut vs. Olentangy; 7 p.m.: Delaware vs. Liberty

Mustang Holiday Classic

•Where: Louisville (Ky.) Moore

•Schedule (local teams only): Dec. 28 — 4:30 p.m.: Worthington Kilbourne vs. Louisville (Ky.) Valley; Dec. 29 — 4:30 p.m.: Kilbourne vs. Louisville (Ky.) Doss; Dec. 30 — 6 p.m.: Kilbourne vs. Louisville (Ky.) Southern

Newark Catholic

Holiday Tournament

•Where: Newark Catholic

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Zanesville Rosecrans vs. Worthington Christian; 7:45 p.m.: Fisher Catholic vs. Newark Catholic; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 7:45 p.m.: Championship

Northridge Veterans

Holiday Tournament

•Where: Dayton Northridge

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Brookhaven vs. Whetstone; 7:30 p.m.: Cincinnati Wyoming vs. Dayton Northridge; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 7:30 p.m.: Championship

South-Western City Schools

Winter Classic

•Where: Central Crossing

•Schedule: Dec. 27 — 6 p.m.: Grove City vs. Westland; 8 p.m.: Central Crossing vs. Franklin Heights; Dec. 29 — 6 p.m.: Franklin Heights vs. Westland; 8 p.m.: Grove City vs. Central Crossing

GIRLS

Basketball Brothers Inc.

Invitational

•Where: Fort Myers, Fla.

•Schedule (Sapphire Division): Dec. 28 — 1:30 p.m.: Sarasota (Fla.) vs. Gainesville (Fla.) Eastside; 5 p.m.: Reynoldsburg vs. Tampa (Fla.) Jefferson; 5 p.m.: Fort Myers (Fla.) Verot vs. Ardmore (Pa.) Lower Merion; 6:30 p.m.: Fort Pierce (Fla.) Lincoln Park vs. Naples (Fla.); Dec. 29 — 10:30 a.m.: Reynoldsburg-Jefferson loser vs. Lincoln Park-Naples loser; 1:30 p.m.: Sarasota-Eastside loser vs. Lower Merion-Verot loser; 5 p.m.: Reynoldsburg-Jefferson winner vs. Lincoln Park-Naples winner; 6:30 p.m.: Sarasota-Eastside winner vs. Lower Merion-Verot winner; Dec. 30 — 1:30 p.m.: Seventh-place game; 1:30 p.m.: Fifth-place game; 1:30 p.m.: Consolation; 3:30 p.m.: Championship

Braggin' Rights Classic

•Where: Cincinnati McGhee Sports Complex

•Schedule (area teams only): Dec. 28 — 6 p.m.: Marion-Franklin vs. Dayton Meadowdale; 7:45 p.m.: Columbus East vs. Toledo Rogers; 8:30 p.m.: Harvest Prep vs. Baltimore St. Frances; Dec. 30 — 3:45 p.m.: Pickerington Central vs. Baltimore St. Anthony's

Gahanna Cage Classic

•Where: Gahanna Lincoln

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Mifflin vs. New Albany; 7:45 p.m.: Gahanna vs. Hilliard Davidson; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 7:45 p.m.: Championship

Gilead Christian

Holiday Tournament

•Where: Gilead Christian

•Schedule: Dec. 27 — 4:30 p.m.: Columbus Horizon Science vs. Cleveland Heights Lutheran East; 6:30 p.m.: Whetstone vs. Gilead Christian; Dec. 28 — 4:30 p.m.: Consolation; 8:30 p.m.: Championship

Key Bank Holiday Classic

•Where: Pickerington North

•Schedule: Dec. 28 — 3 p.m.: Cuyahoga Falls Walsh Jesuit vs. Lebanon (Ky.) Marion County; 4:45 p.m.: Mount Lebanon vs. Twinsburg; 6:30 p.m.: Murfreesboro (Tenn.) Blackman vs. Dayton Chaminade Julienne; 8:15 p.m.: Pickerington North vs. Warrensville Heights; Dec. 29 — 3 p.m.: Walsh Jesuit-Marion County loser vs. Mount Lebanon-Twinsburg loser; 4:45 p.m.: Blackman-Chaminade Julienne loser vs. Pickerington North-Warrensville Heights loser; 6:30 p.m.: Walsh Jesuit-Marion County winner vs. Mount Lebanon-Twinsburg winner; 8:15 p.m.: Blackman-Chaminade-Julienne winner vs. Pickerington North-Warrensville Heights winner; Dec. 30 — 3 p.m.: Seventh-place game; 4:45 p.m.: Fifth-place game; 6:30 p.m.: Consolation; 8:15 p.m.: Championship

Lady Vikes Classic

•Where: North Canton Hoover

•Schedule (local teams only): Dec. 27 — 7:30 p.m.: Thomas Worthington vs. North Canton Hoover; Dec. 28 — 4 p.m.: Thomas Worthington vs. Medina

Lakewood Holiday Tournament

•Where: Lakewood

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: Fairfield Union vs. Watkins Memorial; 8 p.m.: Lakewood vs. Thornville Sheridan; Dec. 30 — 6 p.m.: Consolation; 8 p.m.: Championship

Lakota East Holiday Hoops

•Where: Liberty Township Lakota East

•Schedule (local teams only): Dec. 29 — 6 p.m.: Olentangy vs. Cincinnati Ursuline Academy; Dec. 30 — 8 p.m.: Olentangy vs. Lakota East

Lakota West Holiday Hoops

•Where: West Chester Lakota West

•Schedule: Dec. 29 — 5:30 p.m.: Newark vs. Toledo Central Catholic; 7:15 p.m.: Dublin Coffman vs. Lakota West; Dec. 30 — 5:30 p.m.: Coffman vs. Toledo Central Catholic; 7:15 p.m.: Newark vs. Lakota West

Millersport Holiday Tournament

•Where: Millersport

•Schedule: Dec. 27 — 2 p.m.: Granville Christian vs. Madison Christian; 3:45 p.m.: Millersport vs. Patriot Academy; 5 p.m.: Franklin Heights vs. Northridge; 7:15 p.m.: Whitehall vs. Hamilton Township; Dec. 28 — 2 p.m.: Franklin Heights-Northridge loser vs. Whitehall-Hamilton Township loser; 3:45 p.m.: Granville Christian-Madison Christian loser vs. Millersport-Patriot Academy loser; 5:30 p.m.: Franklin Heights-Northridge winner vs. Whitehall-Hamilton Township winner; 7:15 p.m.: Granville Christian-Madison Christian winner vs. Millersport-Patriot Academy winner

Shelley Whited Holiday Classic

•Where: Centerburg

•Schedule: Dec. 29 — 6 p.m.: DeSales vs. Olentangy Orange; 7:45 p.m.: Centerburg vs. Hartley; Dec. 28 — 6 p.m.: Consolation; 7:45 p.m.: Championship

Viking Holiday Classic

•Where: Teays Valley

•Schedule: Dec. 28 — 6 p.m.: Northland vs. Jonathan Alder; 7:45 p.m.: Grove City vs. Teays Valley; Dec. 29 — 6 p.m.: Consolation; 7:45 p.m.: Championship

Watterson Classic

•Where: Watterson

•Schedule: Dec. 28 — 2:30 p.m.: Dublin Jerome vs. Upper Arlington; 4:15 p.m.: Ready vs. Cincinnati Mother of Mercy; 5:45 p.m.: Erie (Pa.) Mercyhurst Prep vs. Rocky River Magnificat; 7:30 p.m.: Watterson vs. Hilliard Darby; Dec. 29 — 2:30 p.m.: Hilliard Darby vs. Mother of Mercy; 4:15 p.m.: Upper Arlington vs. Rocky River Magnificat; 5:45 p.m.: Ready vs. Dublin Jerome; 7:30 p.m.: Watterson vs. Mercyhurst Prep

Yule Classic

•Where: Liberty Union

•Schedule: Dec. 28 — 6 p.m.: Amanda-Clearcreek vs. Heath; 7:45 p.m.: Liberty Union vs. Westland; Dec. 29 — 6 p.m.: Consolation; 7:45 p.m.: Championship