According to senior Claudia Doyle of the Thomas Worthington High School girls swimming and diving team, the problem with making it to the awards podium at the Division I state meet as a sophomore is the pressure to duplicate the feat the next two years.

According to senior Claudia Doyle of the Thomas Worthington High School girls swimming and diving team, the problem with making it to the awards podium at the Division I state meet as a sophomore is the pressure to duplicate the feat the next two years.

Doyle finished seventh at state in the 100-yard backstroke (57.78 seconds) in 2009 and placed fifth in the event (57.4) last year.

"Last year, I was expecting too much out of myself," she said. "I forgot about the whole 'swimming is fun' thing.

"I have a different outlook on things than I had last year. This is my senior year, and I wanted to have a fun time and be with the team."

Doyle is headed back to state in the 100 back after winning the event at the district meet Feb. 19 at Ohio State in 56.03. She is seeded second at state behind Cincinnati Ursuline freshman Emily Slabe (54.78).

The top three in each swimming event and top four in diving at district automatically qualified for the state meet, which runs Thursday, Feb. 24, through Saturday, Feb. 26, at the C.T. Branin Natatorium in Canton.

In addition, 11 at-large state berths for each swimming event were awarded based on times statewide.

The girls team, which advanced three individuals and all three relays to state, placed third at district with 201 points behind Upper Arlington (505) and Watterson (240).

Doyle also will compete at state in the 50 freestyle and on the 200 medley relay and 400 free relay.

She is seeded ninth at state in the 50 free after placing fourth (23.89) at district and joins Maren Reeder, Julia Valentine and Katie Allison on the 200 medley relay, which is seeded fifth after placing second (1:47.53) at district, and joins Valentine, Abby Jank and Reeder on the 400 free relay, which is seeded 12th after placing fourth (3:35.72) at district.

Also qualifying for state were Reeder and Valentine in the 100 breaststroke and the 200 free relay of Allison, Valentine, Jank and Carly Davis.

Reeder, a sophomore, is seeded 13th at state in the 100 breast after breaking the oldest-standing program record while placing fourth in the event at district in 1:06.02. Reeder topped the previous mark of 1:06.7 set by Cassie Burnside in 1978.

Valentine is seeded 19th at state in the 100 breast after finishing seventh (1:07.07) at district.

The 200 free relay is seeded 24th after placing sixth (1:40.78) at district.

The Thomas boys team scored 161 points at district to place fourth behind UA (432.5), St. Charles (347.5) and New Albany (197.5).

Sam Reeder broke the program record in the 50 free by placing second at district in 21.27. He is seeded seventh at state after eclipsing the previous record of 21.5, set by David Greenlee in 1985.

Reeder also is seeded seventh at state in the 100 free after placing second at district in 46.82.

"Ever since my sophomore year, I really wanted to be No. 1 in that event," Reeder said. "Who doesn't want to be No. 1? Hopefully, I can go even faster at the state meet."

Also qualifying for state for the boys team was the 200 free relay of Jesus Caraballo, Trenton Harper, Phil Mueller and Reeder, the 400 free relay of Edgar Caraballo, Adam Wolf, Reeder and Mueller, and the 200 medley relay of Harper, Matt Reed, Edgar Caraballo and Jesus Caraballo.

At district, the 200 free relay placed third (1:28.25) and the 400 free relay (3:16.84) and 200 medley relay (1:40.21) both placed fourth.

•Qualifying for state for the Kilbourne boys team were junior Hunter Atha in diving and junior Keeler Callahan in the 200 free.

Atha placed second at district with 406.3 points behind Dublin Jerome's Jacob Kasper (431) and is seeded 13th at state.

"My front one-and-a-half full twist had been really bad over the last year, but I was really pleased with how that went," Atha said of his district performance. "My reverse one-and-a-half was really on today. I finished really strong and that helped me do well."

Atha placed 22nd at state last year with 144.15 points.

"Last year, I was really nervous and I let my nerves get to me," he said. "I saw all that competition and I think it scared me a little bit. This year, I will be better prepared. I think I will do much better because I know what to expect."

Callahan is seeded 15th at state in the 200 free after placing third (1:43.31) at district. He finished 21st in the event at state last year.

"It is just a relief knowing I have made it to where I wanted to go all season," Callahan said. "(The district meet) is just one more step to get there."

The boys team scored 97 points at district to finish ninth. The girls team, which did not have any state qualifiers, scored four points to finish 20th.

AT A GLANCE

Below are the state qualifiers with district result and state seed for the Kilbourne and Thomas boys and girls swimming and diving teams:

KILBOURNE

Boys - Keeler Callahan: 200 free (1:43.31, third, 15th), Hunter Atha: diving (406.3, second, 13th); Girls - None

Also competing at district: Boys - Tanner Atha: diving (283.7, 10th); Keeler Callahan: 500 free (4:54.93, ninth); Mitchell Guist: 100 back (59.41, 17th), 200 IM (2:11.92, 28th); Riku Kaida: 100 back (57.92, 17th), 200 IM (2:09.96, 25th); Matt Lacey: 100 back (1:00.21, 21st), 100 fly (56.79, 20th); Conor Lemmon: 200 free (1:57.89, 25th), 500 free (5:14.15, 23rd); Ryan Wiet: 50 free (23.63, 29th), 100 free (52.34, 28th); Jake Wood: 200 free (1:53.71, 21st), 500 free (5:05.44, 19th); 200 medley relay (1:46.66, 12th); 200 free relay (1:31.75, ninth); 400 free relay (3:22.7, ninth); Girls - Erin Cipicchio: diving (184.35, 20th); Maddie Frichtel: diving (104.55, 24th); Lindsey Hoskins: diving (324.1, 10th); Katherine Watkins: diving (279.25, 14th); 400 free relay (4:19.11, 23rd)

THOMAS

Boys - Sam Reeder: 50 free (21.27, second, seventh), 100 free (46.82, second, seventh); 200 medley relay (1:40.21, fourth, 24th); 200 free relay (1:28.25, third, 15th), 400 free relay (3:16.84, fourth, 19th); Girls - Claudia Doyle: 50 free (23.89, fourth, ninth), 100 back (56.03, first, second); Maren Reeder: 100 breast (1:06.02, fourth, 13th); Julia Valentine: 100 breast (1:07.07, seventh, 19th), 200 medley relay (1:47.53, second, fifth), 200 free relay (1:40.78, sixth, 24th); 400 free relay (3:35.72, fourth, 12th);

Also competing at district: Boys - Michael Allison: 100 breast (1:04.10, 19th); Edgar Caraballo: 200 free (1:51.74, 16th); Jesus Caraballo: 50 free (22.82, 18th), 100 free (49.61, 15th); George Doyle: 100 breast (1:06.51, 26th), 200 IM (2:08.69, 23rd); Michael Frankland: diving (267.45, 14th); Trenton Harper: 100 breast (1:01.78, 12th), 200 IM (1:58.67, eighth); Philip Mueller: 500 free (4:59.54, 14th), 200 IM (2:04.71, 17th); Matt Reed: 100 breast (1:01.18, 10th); Adam Wolf: 200 free (1:51.92, 17th), 500 free (5:06.08, 20th); Michael Wolf: 200 free (1:59.15, 27th); Mason Zurvochak: 100 back (55.51, 18th), 100 fly (57.8, 19th); Girls - Katie Allison: 50 free (25.23, 12th); Katie Chu: diving (341.35, seventh); Carly Davis: 100 free (55.43, 15th), 200 free (2:02.16, 14th); Abby Jank: 50 free (54.72, 10th), 200 free (1:58.84, 10th); Cassandra Laios: 200 free (2:05.60, 21st); Maren Reeder: 500 free (5:16.5, eighth); Julia Valentine: 100 fly (1:00.76, 15th)