Girls Soccer

All-OCC selections announced

The Ohio Capital Conference announced its all-conference selection for girls soccer and the 2012 season.

OCC-CAPITAL DIVISION

Final Standings

Player of the Year: Meghan Jayes, New Albany

Coach of the Year: Cahd Schuler, New Albany

First Team

Meghan Jayes, GK, New Albany
Emily Makowski, F, New Albany
Chrissy Harris, D, New Albany
Mackenzie Brunke, GK, Olentangy Orange
Taylor Delara, D, Olentangy Orange
Stephanie Robb, F, Watkins Memorial
Skylar Fleak, F, Big Walnut
Jennifer Wenger, D, Big Walnut
Brooke Zinader, D, Delaware
Kaylee Meade, MF, Mount Vernon
Catie Crumb, MF, Olentangy
Bailey Hatch, GK, Olentangy

Second Team

Danielle Dixson, F, New Albany
Megan Glass, D, New Albany
Kelci Winters, D, New Albany
Stephanie Lewis, F, Olentangy Orange
Carly Swisher, MF, Olentangy Orange
Shelby Judd, D/M, Watkins Memorial
Jessica Wenger, MF, Big Walnut
Hannah Joseph, D, Delaware
Chelsie Hayes, MF, Mount Vernon
Megan Landon, MF, Olentangy
Natasha Ustaszewski, D, Olentangy
Payton Naylor, F, Olentangy

Honorable Mention

Kyra Zuiderweg, D, New Albany
Emily Burton, MF, Olentangy Orange
Sam Newman, MF, Watkins Memorial
Maggie Ferguson, D, Big Walnut
Aly Smiley, F, Delaware
Alana Poff, D, Olentangy

OCC-CARDINAL DIVISION

Final Standings

Player of the Year: Kaitlin Miller, Dublin Jerome

Coach of the Year: Josh Brader, Dublin Jerome

First Team

Mackenzie Costner, MF, Dublin Jerome
Kaitlin Miller, MF, Dublin Jerome
Chrsity Chou, D, Dublin Jerome
Alexandra Macleod, F/MF, Westerville Central
Morgan Johnson, MF, Westerville Central
Anna Buhigas, GK, Dublin Scioto
Kelsey Diewald, D, Dublin Scioto
Celeste Fushimi-Karns, D, Worthington Kilbourne
Selena Fushimi-Karns, MF, Worthington Kilbourne
Amanda Fodor, D, Hilliard Bradley
Kaitlyn Moore, F, Westerville North
Cara Calland, Gk, Westerville South

Second Team

Katherine McCoy, D, Dublin Jerome
Maddie Schiender, MF, Dublin Jerome
Madison Costner, F, Dublin Jerome
Caroline Fruhling, MF, Westerville Central
Megan Grey, GK, Westerville Central
Valerie Brown, D, Westerville Central
Elise Jones, MF, Dublin Scioto
Carli Taute, F, Worthington Kilbourne
Jenna Fodor, MF, Hilliard Bradley
Missy Ward, MF, Westerville North
Dominique Dosky, D, Westerville South
Rachael Harricharran, GK, Hilliard Darby

Special Mention

Sydney Harris, D, Dublin Jerome
Marissa Conkins, MF, Westerville Central
Sveta Gudenkova, MF, Dublin Scioto
Hannah Vincent, D, Worthington Kilbourne
Lauren Bailey, F, Hilliard Bradley
Jonnie Castro, D, Westerville North

Honorable Mention

Marissa Martin, MF, Dublin Jerome
Allison Ruman, D, Westerville Central
Maddie Marker, D, Dublin Scioto
Kelley Zebrowski, MF/F, Worthington Kilbourne
Becca Schalip, MF, Hilliard Bradley
Abbey Miltko, F, Westerville North
Mikaela Couch, F, Westerville South
Ashleigh Riddle, D, Hilliard Darby 

OCC-CENTRAL DIVISION

Final Standings

Player of the Year: Sam Edwards, Dublin Coffman

Coach of the Year: Marc D'Auteuil, Dublin Coffman

First Team

Bailey Wilson, MF, Dublin Coffman
Sam Edwards, F, Dublin Coffman
Amanda Stratton, D, Dublin Coffman
Lauren Bates, MF, Hilliard Davidson
Ashley Blake, F, Hilliard Davidson
Emma Ranalli, MF, Olentangy Liberty
Julia Bruno, MF/F, Olentangy Liberty
Karly Boehm, D, Thomas Worthington
Madeline Maxwell, D, Thomas Worthington
Abby Jaggers, F, Marysville
Katie Kapusta, GK, Upper Arlington
Alexis Pass, F, Central Crossing
Keila Herrera, MF, Westland

Second Team

Jesse Shaefer, F, Dublin Coffman
Quynh Vo, GK, Dublin Coffman
Natalie Ashbrook, MF, Dublin Coffman
Lea Edler, F, Hilliard Davidson
Erin Duffy, MF, Hilliard Davidson
Sydney Wright, D, Hilliard Davidson
Miranda Kuhns, GK, Olentangy Liberty
Fatima Said, F, Thomas Worthington
Kaela Kovanda, D/F, Marysville
Gabi MacNaughton, D, Upper Arlington
Haleigh Cook, F, Central Crossing
Juliann Cooper, D, Westland

Special Mention

Grace Filler, MF, Dublin Coffman
Alaina Lundregean, MF, Hilliard Davidson
Katie Best, D, Olentangy Liberty
Madeline Smith, MF, Thomas Worthington
Lauren Hampton, D, Marysville
Alex Beery, MF, Upper Arlington

Honorable Mention

Brynn Schlemitz, D, Dublin Coffman
Chelsea Miller, D, Hilliard Davidson
Elisha Marger, MF, Olentangy Liberty
Leighan Holcomb, MF, Thomas Worthington
Kendra Steepe, Gk, Marysville
Maddy Stone, D, Upper Arlington
Stephanie Karnes, MF, Central Crossing
Rachelle Marcum, MF, Westland

OCC-OHIO DIVISION

Final Standings

Player of the Year: Ashlynn Jones, Pickerington North

Coach of the Year: Greg Van Kannel, Pickerington North

First Team

Kari Weinland, F, Gahanna
Maggie Mayo, F, Gahanna
Christy Macioce, D, Pickerington North
Ashlynn Jones, GK, Pickerington North
Heather Laeuffer, GK, PIckerington North
Libby Roesch, GK, PIckerington Central
Megan Davis, D, Pickerington Central
Ashley Artrip, F, Grove City
Gabby Rodriguez, GK, Grove City
Katie Broehm, F/MF/D, Reynoldsburg
Erica Campbell, F, Lancaster
Sarah Landuyt, MF, Groveport

Second Team

Megan Barrick, MF, Gahanna
Kate Prewitt, D, Pickerington North
Rachel Weigman, F, PIckerington North
Danielle Wenger, F, Pickerington North
Lizzie Awuah, F/MF, PIckerington Central
Taylor Bayes, D, Grove City
Paige Linville, F, Grove City
Kendra White, MF, Grove City
Alex Farlow, D, Lancaster
Kelsey Johnson, D, Reynoldsburg
Rachel Billman, MF, Newark
Courtney Husch, D, Groveport

Special Mention

Abby Hersey, GK, Gahanna
Alexa Cheripko, MF, Pickerington North
Casidy Simonis, MF, PIckerington Central
Maddy Kruki, F, Grove City
Catherine Gundelfinger, GK, Reynoldsburg
Cara Glenn, D, Lancaster

Honorable Mention

Kathleen Carley, D, Gahanna
Laura Neilon, D, Pickerington North
Amy Hawley, MF, Pickerington Central
Megan Farr, D, Grove City
Alex Thorn, F, Reynoldsburg
Madyson Wills, F, Lancaster
Meghan Roche, D, Newark
Steph Siwicki, F, Groveport

Comments