Boys Soccer

OCC announces all-conference teams

The Ohio Capital Conference has released its all-conference team for the 2013 boys soccer season. 

Editor’s note: The list was provided to ThisWeekSPORTS.com from the OCC and may include inaccuracies. Please contact ddelco@thisweeknews.com for any necessary corrections.

OCC-CAPITAL DIVISION

Champion: New Albany

Player of the Year: Anthony Flowers, New Albany

Coach of the Year: Ben Arthurs, New Albany

First Team 

Anthony Flowers, GK, New Albany; Tristan Lyles, D, New Albany; Loren Albritton, MF, New Albany; Carter Grimm, D, Worthington Kilbourne; Joey Cipicchio, GK, Worthington Kilbourne; Cory Dietz, MF, Olentangy Orange; Brandon Simon, D, Olentangy Orange; Logan Schwing, F, Olentangy; Adam Miller, GK, Olentangy; Dominic Zumpone, D, Big Walnut, Tyler Zinader, MF, Delware; Alex Gilbert, MF, Mount Vernon

Second Team

Yuval Greenshtein, MF, New Albany; Alex Zbinovec, F, New Albany; Garrett Greco, F, New Albany; Jake Kovacs, MF, Worthington Kilbourne; Grant Nash, MF, Worthington Kilbourne; Clark Moats, D, Worthington Kilbourne; Luke Gabbert, MF/D, Olentangy Orange; Jon Perger, F, Olentangy; Bradyn Dronsfield, F, Big Walnut; Bryan Neitzelt, D, Delaware, Kyle Dunnavant, GK, Mount Vernon; Adan Ibrahim, F/MF, Franklin Heights 

Special Mention

Jorge Rosas, MF, New Albany; Sam Shaffer, D, Worthington Kilbourne; Connor Blakely, MF/F, Olentangy Orange; Jon Bechtol, F, Olentangy; Max Denton, D, Big Walnut; Ridge Snyder, F, Delaware

Honorable Mention

Jared Gerlacher, MF, New Albany; Ray Gardner, MF, Worthington Kilbourne; James Sturmi, D, Olentangy Orange; Adam Lee, D, Olentangy; Bobby Bogantz, F, Big Walnut; Addison Carter, D, Delaware; Lucas Zambori, MF, Mount Vernon; Hirusha Pelaketiyage, MF, Franklin Heights 

OCC-CARDINAL DIVISION 

Champion: Hilliard Bradley 

Player of the Year: Robert Castillo, Hilliard Bradley

Coach of the Year: Pat Billman, Hilliard Bradley

First Team 

Robert Castillo, F, Hilliard Bradley; Jeff Ireland, MF, Hilliard Bradley; Tyler Dillow, MF/F, Hilliard Bradley; Daltyn Colley, D, Canal Winchester; Luchiano Thaboune, F, Canal Winchester; Josh McErlean, F, Westerville South; Luke Morais, F/MF, Westerville South; Hunter Robertson, MF, Westerville Central; Abdi Mohamed, MF, Westerville Central; Jack Shadoan, MF, Dublin Scioto; Austin Larsen, MF, Dublin Jerome; Ryan Kasperzach, F, Hilliard Darby; Jimmy Randall, D, Westerville North 

Second Team

Riley Uhrin, MF, Hilliard Bradley; Seth Westendorf, D, Hilliard Bradley; Brady Whittekind, MF, Hilliard Bradley; Bailey Butler, F, Canal Winchester; Kyler Splunge, MF, Canal Winchester; Zach Barwick, MF, Canal Winchester; Cameron Ferguson, D, Westerville South; Chewy Gordon, F, Westerville Central; Joe Stephens, D, Dublin Scioto; Graham Stecz, D, Dublin Jerome; Brian Lee, MF, Hilliard Darby; Carter McKinley, MF, Westerville North

Special Mention

Isaiah Harris, D, Hilliard Bradley; Ryan Miller, D, Canal Winchester; Massillon Meyers, D/MF, Westerville South; Tyler Stills, MF, Westerville Central; Jack Shirley, MF, Dublin Scioto; Eric Rozsits, MF, Dublin Jerome

Honorable Mention

Jorge Morales, GK, Hilliard Bradley; Blake Horne, D, Canal Winchesters; Ben Gannon, D, Westerville South; Nesta Hejduk, D, Westerville Central; Evan Ekis, MF, Dublin Scioto; Mitch Patchett, MF, Dublin Jerome; Luke Guise, MF, Hilliard Darby; Mark Just, D, Westerville North

OCC-CENTRAL DIVISION 

Champion: Dublin Coffman

Player of the Year: Ben Kinney, Dublin Coffman

Coach of the Year: Steve Watts, Dublin Coffman

First Team 

Ben Kinney, F, Dublin Coffman; Liam Pyles, MF, Dublin Coffman; Jason Strine, F, Dublin Coffman; Donny Deep, MF, Olentangy Liberty; Devin Collins, D, Olentangy Liberty; Ben Frazier, F, Thomas Worthington; Stephen Withers, D, Thomas Worthington; Spencer Bumpus, D, Hilliard Davidson; Scott Harmanis, D, Hilliard Davidson; Juan Barros, F/MF, Upper Arlington; Ethan Jenkins, D, Marysville; Bachir Bah, F, Westland

Second Team

Andrew Louwers, MF, Dublin Coffman; Nick Olmstead, D, Dublin Coffman; Patrick Gualtieri, F, Dublin Coffman; Taylor Scott, F, Olentangy Liberty; Sam Nelson, GK, Olentangy Liberty; Grant Fisher, MF, Olentangy Liberty; Marcos Viscaino, F, Thomas Worthington; Hunter Young, D, Thomas Worthington; Kofi Agyenpang, MF, Thomas Worthington; Ryan Lang, F, Hilliard Davidson; Joey Jentgen, F, Upper Arlington; Ryan Husband, F, Marysville; Eduardo Santiago, MF, Westland

Special Mention

Peter Malloy, D, Dublin Coffman; Nick Scherner, D, Olentangy Liberty; Jordyn Tennant, MF, Thomas Worthington; Chris McMahaon, MF, Hilliard Davidson; Griffin Turnbull, D, Upper Arlington; Corey Mankins, GK, Marysville

Honorable Mention

Eric Sankovich, D, Dublin Coffman; Anthony DeNoi, F, Olentangy Liberty; Andrew Edison, MF, Thomas Worthington; Phil Ferguson, GK, Hilliard Davidson; Max Beck, F, Upper Arlington; Jordan Payne, F, Marysville; Emmanuel Reyes, D, Westland

OCC-OHIO DIVISION

Champion: Gahanna

Player of the Year: Christian Grime, Gahanna

Coach of the Year: Jamie Dato, Grove City

First Team 

Christian Grimme, GK, Gahanna; Jacob Johnson, MF, Gahanna; Jaden Lunger, MF, Gahanna; Tyler Dunn, MF, Grove City; Brendan Mountain, F, Grove City; Isaac Magnuson, MF, Pickerington North; Luke Westkamp, D, Pickerington North; Isaac Kolevski, MF, Reynoldsburg; Antonio Nocevski, F, Reynoldsburg; Patrick Wagner, F, Lancaster; Connor Napier, D/MF, Pickerington Central; Kris Henry, D, Groveport; Garrett Wise, D, Grove City

Second Team

Hayden Pfeifer, D, Gahanna; Eric Batke, D, Gahanna; Tyler Collins, MF, Gahanna; Scottie Luchini, D, Grove City; Brendan Sullivan, MF, Grove City; Kevin Hull, MF, Grove City; Zach Norris, F, Pickerington North; Kasey Law, F, Reynoldsburg; Garrett Dunn, D, Lancaster; Collin Federer, GK, Pickerington Central; Blake Snyder, MF, Groveport; Kyle Baker, MF, Newark

Special Mention

Chad Barrick, MF, Gahanna; Alex Farkas, GK, Grove City; D.J. Reedus, MF, Pickerington North; Nahom Abayneh, D, Reynoldsburg; Quinn Galecki, MF, Lancaster; Brandon Sanchez, D, Pickerington Central 

Honorable Mention

Nicholas Christoff, MF, Gahanna; Tristian Tanner, D, Grove City; Nate Tawney, MF, Pickerington North; Nah Doan, MF, Reynoldsburg; Andrew Koksal, GK, Lancaster; Justin McDermott, MF, Pickerington Central; Nuukele Gboe, MF, Groveport; Logan Anderson, F, Newark

Comments