North-East-West Swim League

Freestyle relays boost Dublin Pacific to title

By

Strong performances in the freestyle relays helped the Dublin Pacific swimming team win the North-East-West league championship for the second time in three years July 21 at Dublin Community Pool North.

Pacific scored 2,470 points to take first ahead of Dublin Arctic (2,007), Dublin Atlantic (1,842.5), the Marysville Stingrays (1,627), the Northland Swim Club (581.5) and the Highland Otters (487).

Pacific finished with the most boys team points (1,158.5) and the most girls team points (1,311.5).

Of the 10 free relay events, the club finished first in six and second in two.

"That kind of sealed the deal," coach Dan Cherok said.

Capturing titles in the 100-meter free relay were the boys 8-and-under (1 minute, 32.1 seconds), the girls 9-10 (1:05.76) and the boys 9-10 (1:04.13). Winning titles in the 200 free relay were the girls 11-12 (2:15.52), the girls 13-14 (2:09.8) and the boys 13-14 (1:49.93).

Winning titles in the 100 medley relay were the girls 9-10 (1:15.26) and the boys 9-10 (1:12.98). Taking first in the 200 medley relay were the girls 11-12 (2:30.94), the girls 13-14 (2:22.49) and the boys 13-14 (2:02.92).

"We work extremely hard in practice and it's extremely satisfying," said Dublin Scioto freshman Delia MacLaughlin, who won the 13-14 50 free (31.39) and 50 backstroke (38.44) and competed on both the 200 free relay and 200 medley relay that were first. "We're all really close and we push each other in practice."

Other girls champions were Cameron Das in the 9-10 100 individual medley (1:26.42) and 25 breaststroke (19.91), Madelyn Andrews in the 13-14 100 IM (1:16.74) and 50 breast (38.78), Lucia Cherok in the 9-10 25 free (15.71) and 25 back (18.19) and Sarah Duff in the 11-12 50 free (33.61).

Winning boys titles were Graham Carpenter in the 13-14 100 IM (1:06.54) and 50 breast (33.98), Gus Mossman in the 6-and-under 25 free (24.35) and 25 back (30.35), Carson Smith in the 9-10 25 free (15.19) and Edward Michael in the 13-14 50 free (25.57) and 50 back (29.11).

"I thought we had a pretty good chance (to win the title) and it's just fun to do it," said Carpenter, who will be a freshman at Dublin Jerome.

"We racked up a lot of first places and a lot of personal bests from a lot of swimmers," coach Cherok said. "We had a dedicated team and our attendance was really high this year."

Relay depth helps Arctic take second

Paced by seven championship relays, Arctic earned an overall runner-up finish.

Arctic had the second-most girls points (1,003) and the third-most boys points (1,004).

Winning relay titles for the boys were the 8-and-under 100 medley (1:45.64), the 11-12 200 medley (2:35.18), the 11-12 200 free (2:17.81) and the 13-14 200 free (1:49.93). Winning girls relays were the 13-14 200 free (2:09.8), the 8-and-under 100 medley (1:40.33) and the 8-and-under 100 free (1:29.92).

Earning individual girls titles were Emily Brown in the 7-8 25 free (19.95) and 25 back (22.58), Gabrielle Adams in the 8-and-under 25 breast (24.36), Katherine Rudd in the 8-and-under 25 butterfly (22.23), Kaia Oshida in the 9-10 25 fly (19.61) and Erin Shaughnessy in the 13-14 50 fly (34.69).

Boys individual champions were Austin Davis in the 11-12 50 free (33.91), Burke Fugazzi in the 8-and-under 25 fly (25.13), Mitchell Harder in the 11-12 50 breast (46.48), Curtis McCollum in the 7-8 25 back (25.63) and Brendan Oshida in the 11-12 100 IM (1:16.85) and 50 fly (35.01).

Atlantic boys finish strong

Atlantic scored the second-most boys points (1,054.5) on the way to placing third overall.

Winning two titles apiece for the boys were Zachary Stump in the 9-10 100 IM (1:19.39) and 25 back (17.32) and Louis Mayo in the 15-18 100 IM (1:07.2) and 50 breast (32.74).

Also winning boys titles were Sean Kuck in the 7-8 25 free (19.6), Daniel Flower in the 15-18 50 free (26.12), Gavin Monaghan in the 11-12 50 back (36.91), Joey Caligiuri in the 9-10 25 breast (19.86), Spencer Aurnou-Rhees in the 9-10 25 fly (15.57), Chance Davis in the 15-18 50 fly (28.36), the 15-18 200 medley relay (1:58.36) and the 15-18 200 free relay (1:45.59).

Atlantic had the fourth-most girls points (788).

Winning two titles apiece for the girls were Jordan Aurnou-Rhees in the 11-12 100 IM (1:10.74) and 50 breast (35.9), Sydney Carlson in the 15-18 50 free (30.77) and 50 fly (33.88) and Ashby Stearns in the 6-and-under 25 free (26.85) and 25 back (27.31).

Also taking first were Jessica Colson in the 15-18 50 breast (44.7), Cloe Ruggiero in the 11-12 50 back (41.22) and Allison Tabit in the 15-18 50 back (35.98).

Dewitt, Groehl lead Marysville

Marysville had the third-most girls points (838) and the fourth-most boys points (789).

Morgan Dewitt won the 15-18 100 IM (1:18.22) and was second in the 50 fly (34.66) to lead the girls team. Ryan Groehl was first in the 15-18 50 back (30.2) and took second in the 50 fly (28.82) for the boys.

Also winning were Morgan Grawe in the 11-12 girls 50 fly (36.52), Trevor Marlatt in the 8-and-under boys 25 breast (25.81) and the 15-18 girls 200 free relay (2:10.06).

Taking second for the boys were Jason Moore in the 8-and-under 25 fly (25.57), Henry Luther in the 11-12 50 breast (46.58), Connor Hall in the 13-14 50 free (27.73) and 100 IM (1:07.36), the 15-18 200 free relay (1:50.81) and the 15-18 200 medley relay (2:06.52).

The girls got runner-up finishes from Andrea Daily in the 15-18 50 breast (45.3), Alexis Moore in the 15-18 50 back (37.07) and 50 free (31.06), Diana Jimenez in the 11-12 50 back (42.39), the 8-and-under 100 free relay (1:31.01), the 11-12 200 free relay (2:27.12), the 15-18 200 medley relay (2:28.94) and the 8-and-under 100 medley relay (1:45.12).

Relay wins title for Northland

Northland earned a championship in the girls 15-18 200 medley relay (2:26.81).

The club scored 292.5 girls points and 289 boys points.

Leading the boys was Clay Siens, who was runner-up in the 15-18 50 breast (33.0) and took third in the 100 IM (1:10.09).

Also finishing third for the boys were Mitchell Nottage in the 15-18 50 free (28.77), the 15-18 200 free relay (2:03.64) and the 15-18 200 medley relay (2:14.63),

Placing third for the girls were Karina Spulgis in the 15-18 100 IM (1:21.28), Maddie Penn in the 15-18 50 back (37.48) and Natalie Hunt in the 15-18 50 free (32.29) and 50 fly (35.84).

Young swimmers lead Highland

The top finishers for Highland competed in the youngest age group.

Ella Effrom took second in the girls 6-and-under 25 back (32.65), while Avery Biddlestone was third in the 25 back (32.76) and fifth in the 25 free (30.25) in the same age group.

The girls scored 305 points and the boys scored 182.

In girls races, the 9-10 100 medley relay took fourth (1:38.31) and the 8-and-under 100 free relay (2:11.38), the 8-and-under 100 medley relay (2:28.1), Chloe Abernathy in the 8-and-under 25 breast (29.98), Cori Bohan in the 9-10 25 breast (25.2) and the 9-10 100 free relay (1:30.44) all were fifth.

Finishing fifth for the boys were the 8-and-under 100 medley relay (2:02.98), the 8-and-under 100 free relay (1:51.56) and the 9-10 100 free relay (1:31.24).

Comments

Buy This Photo' rel="lightbox" class="hide">