Worthington News

Track & Field

Smith Invite set for Saturday

By

The Thomas Worthington High School track and field teams will play host to the Gary Smith Invitational on Saturday, May 3.

Among the teams competing in the meet are Kilbourne, Big Walnut, Beechcroft, Brookhaven, Cleveland St. Ignatius, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Hilliard Darby, Northland, Upper Arlington, Watkins Memorial and Whetstone.

Last season, Solon won the boys title with 180 points, with Thomas finishing fifth (65.5). The Cardinals finished fourth (70) in the girls meet behind champion Solon (170).

Thomas competed in the Comet Relays on April 26 at Amherst Steele.

The girls team finished seventh (46) of 23 teams, behind champion Medina (92).

The 3,200-meter relay of Ashley Forte, Ariel Rittenhouse, Hannah Moulton and Christina Nash won in 9 minutes, 55.85 seconds. The 6,400 relay of Rittenhouse, Annie Steele, Holly Payne and Nash also finished first (21:59.23).

Chandler Adamaitus placed third in the 300 hurdles (46.96) and fourth in the 100 hurdles (16.99), with the distance medley of Paige Narciso, Gia Eastman, Moulton and Steele also finishing fourth (13:07.97).

The boys team finished seventh (38) of 24 teams, behind champion Berea-Midpark (108).

Malyk Burks won the long jump (22 feet, 1/2 inch) and teamed with Jason Baty, Garrett Featherstone and Jalen Wells to finish first in both the 1,600 relay (3:27.18) and the 800 sprint medley relay (1:34.75).

Mike Wood placed third in the high jump (6-2).

Kilbourne girls place sixth in Fulton Relays

Kilbourne competed in the Fulton Relays on April 25 at Lancaster.

The girls team finished sixth (57.5) of 10 teams, behind champion Upper Arlington (99).

The 800 sprint relay of Delia Neal, Carolyn Haase, Megan Thompson and Maggie Barrie finished first (1:54.47) and the 6,400 relay of Leanne Wegley, Kaitlyn Napoli, Camille Rider and Emily Stoodley placed second (22:44.5).

Ally Guist tied for third in the pole vault (9-0). The 800 relay of Haase, Neal, Madison Beal and Barrie also was third (1:50.07), and placing fourth were Alexis Stevens in the discus (93-4), the 400 relay of Kayla Rice, Neal, Beal and Barrie (52.66) and the 3,200 relay of Napoli, Wegley, Stoodley and Thompson (10:05.11).

The boys team finished 10th (19) of 11 teams, behind champion Lancaster (104), with Chandler Bridges winning the long jump (22-0).

Comments