2012 Volleyball Schedules

BEXLEY

Coach: Edward Cruz, first season

Aug. 27 – at Worthington Christian
*Aug. 30 – vs. Licking Valley
*Sept. 4 – at Heath
*Sept. 6 – vs. Lakewood
Sept. 8 – Columbus School for Girls Invitational
*Sept. 11 – vs. Newark Catholic
*Sept. 13 – vs. Granville
*Sept. 18 – at Whitehall
*Sept. 20 – vs. Columbus Academy
Sept. 22 – at Teays Valley with Williamsport Westfall
*Sept. 24 – at Licking Valley
*Sept. 27 – vs. Heath
*Oct. 2 – at Lakewood
*Oct. 4 – at Newark Catholic
*Oct. 6 – at Granville
*Oct. 9 – vs. Whitehall
*Oct. 11 – at Columbus Academy
Oct. 13 – at Buckeye Valley with Grandview
*MSL-Ohio contest

BIG WALNUT

Coach: Ron Lehman, 23rd season

Aug. 25 — vs. Hartley
*Aug. 28 — vs. Olentangy
*Aug. 30 — at Delaware Hayes
*Sept. 4 — at Watkins Memorial
*Sept. 6 — vs. Mount Vernon
Sept. 8 — vs. Newark and West Chester Lakota West
*Sept. 11 — at New Albany
*Sept. 13 — at Olentangy Orange
Sept. 15 — Nancy Burbridge Memorial tri-match at Hilliard Davidson with Canal Winchester
*Sept. 18 — at Franklin Heights
*Sept. 20 — at Olentangy
*Sept. 25 — vs. Delaware Hayes
*Sept. 27 — vs. Watkins Memorial
*Oct. 2 — at Mount Vernon
*Oct. 4 — vs. New Albany
*Oct. 9 — at Olentangy Orange
*Oct. 11 — vs. Franklin Heights
Oct. 13 — Pickerington North Tune-up
*OCC-Capital contest

BROOKHAVEN

Coach: Tomeka Howell, fourth season

*Aug. 28 – vs. Centennial
*Aug. 30 – at Columbus East
*Sept. 4 – at Columbus International
*Sept. 6 – vs. Linden-McKinley
*Sept. 11 – at Mifflin
*Sept. 13 – vs. Northland
*Sept. 18 – vs. Whetstone
*Sept. 25 – vs. Beechcroft
*Sept. 27 – at Centennial
*Oct. 2 – vs. Columbus East
*Oct. 4 – vs. Columbus International
*Oct. 9 – at Linden-McKinley
*Oct. 11 – vs. Mifflin
*Oct. 16 – at Northland
*Oct. 18 – at Whetstone
*Oct. 25 – at Beechcroft
*City League contest

CANAL WINCHESTER

Coach: Tricia Nunemaker, second season

Aug. 25 – at Groveport
*Aug. 30 – at Bloom-Carroll
*Sept. 4 – vs. Logan Elm
*Sept. 6 – at Amanda-Clearcreek
Sept. 8 – at Zanesville Maysville
*Sept. 11 – vs. Circleville
*Sept. 13 – at Teays Valley
Sept. 15 – at Hilliard Davidson
*Sept. 18 – vs. Hamilton Township
*Sept. 20 – at Fairfield Union
*Sept. 25 – vs. Bloom-Carroll
*Sept. 27 – at Logan Elm
*Oct. 2 – vs. Amanda-Clearcreek
*Oct. 4 – at Circleville
*Oct. 6 – vs. Teays Valley
*Oct. 9 – at Hamilton Township
*Oct. 11 – vs. Fairfield Union
*MSL-Buckeye contest

CENTENNIAL

Coach: Brenden Pence, first season

*Aug. 28 – at Brookhaven
*Aug. 30 – vs. Columbus International
*Sept. 4 – at Mifflin
*Sept. 6 – vs. Whetstone
Sept. 8 – Columbus School for Girls Invitational
*Sept. 11 – at Beechcroft
*Sept. 13 – at Columbus East
Sept. 17 – vs. Briggs
*Sept. 18 – at Linden-McKinley
*Sept. 20 – vs. Northland
*Sept. 27 – vs. Brookhaven
*Oct. 2 – at Columbus International
*Oct. 4 – vs. Mifflin
*Oct. 9 – at Whetstone
*Oct. 11 – vs. Beechcroft
*Oct. 16 – vs. Columbus East
*Oct. 18 – vs. Linden-McKinley
*Oct. 23 – at Northland
*City League-North contest

CENTRAL CROSSING

Coach: Julie Evans, third seasno

Aug. 25 – at Hilliard Bradley
*Aug. 28 – vs. Olentangy Liberty
*Aug. 30 – at Hilliard Davidson
Sept. 1 – at Dublin Jerome
*Sept. 4 – vs. Upper Arlington
*Sept. 6 – vs. Dublin Coffman
*Sept. 11 – at Thomas Worthington
*Sept. 13 – vs. Marysville
Sept. 17 – at Westerville North
*Sept. 18 – at Westland
*Sept. 20 – at Olentangy Liberty
Sept. 24 – at Columbus West
*Sept. 25 – vs. Hilliard Davidson
*Sept. 27 – at Upper Arlington
Sept. 29 – quad-match at Zanesville
*Oct. 2 – at Dublin Coffman
*Oct. 4 – vs. Thomas Worthington
*Oct. 8 – at Marysville
*Oct. 11 – vs. Westland
*OCC-Central contest

DELAWARE

Coach: Josh Lee, second season

*Aug. 28 – at Watkins Memorial
*Aug. 30 – vs. Big Walnut
Sept. 1 – Sharon Huesman Memorial tournament at Hilliard Davidson
*Sept. 4 – vs. New Albany
*Sept. 6 – at Olentangy Orange
Sept. 8 – vs. Centerburg and Granville
*Sept. 11 – vs. Mount Vernon
*Sept. 13 – vs. Franklin Heights
*Sept. 18 – at Olentangy
*Sept. 19 – vs. Watkins Memorial
Sept. 22 – Sherril Appelfeller Classic at Marion Elgin
*Sept. 25 – at Big Walnut
*Sept. 27 – at New Albany
*Oct. 2 – vs. Olentangy Orange
*Oct. 4 – at Mount Vernon
*Oct. 9 – at Franklin Heights
*Oct. 11 – vs. Olentangy
*OCC-Capital contest

DELAWARE CHRISTIAN

Coach: Jackie Boggs

Aug. 25 – at Harvest Prep
*Aug. 28 – at Gahanna Christian
*Aug. 30 – vs. Grove City Christian
Sept. 1 -Madison Plains Invitational
*Sept. 11 – at Granville Christian
*Sept. 13 – vs. Fairfield Christian
Sept. 15 – Worthington Christian Invitational
*Sept. 20 – vs. Gahanna Christian
*Sept. 22 – at Madison Christian
*Sept. 24 – at Tree of Life
*Sept. 25 – at Grove City Christian
Sept. 27 – at Shekinah Christian
*Oct. 2 – vs. Madison Christian
*Oct. 4 – vs. Granville Christian
Oct. 6 – at Marion Catholic
*Oct. 9 – at Fairfield Christian
*Oct. 11 – vs. Tree of Life
*MOCAL contest

DeSALES

Coach: Kelly Morgan, fourth season

Aug. 25 – Home vs. Reynoldsburg and Teays Valley
Aug. 28 – At Shekinah Christian
Sept. 1 – At Middletown Fenwick
Sept. 4 – Home vs. Jonathan Alder
Sept. 8 – At Olentangy
*Sept. 11 – Home vs. Hartley
Sept. 15 – Granville Invitational
*Sept. 18 – At Watterson
*Sept. 20 – At Columbus School for Girls
Sept. 22 – Home vs. Hilliard Davidson
*Sept. 27 – At Hartley
Sept. 29 – At Fairfield Union
*Oct. 2 – Home vs. Ready
*Oct. 4 – Home vs. Watterson
*Oct. 9 – Home vs. CSG
Oct. 13 – Pickerington North tournament
*CCL contest

DUBLIN COFFMAN

Coach: Mary Anne Souder, seventh season

*Aug. 28 – vs. Hilliard Davidson
Aug. 29 – at Hartley
*Aug. 30 – at Marysville
*Sept. 4 – vs. Thomas Worthington
Sept. 5 – vs. Watterson
*Sept. 6 – at Central Crossing
Sept. 8 – at Cincinnati Ursuline Academy
*Sept. 11 – vs. Westland
*Sept. 13 – at Olentangy Liberty
*Sept. 18 – vs. Upper Arlington
*Sept. 20 – at Hilliard Davidson
Sept. 23-24 – Cincinnati Mother of Mercy Fall Classic
*Sept. 25 – vs. Marysville
*Sept. 27 – at Thomas Worthington
*Oct. 2 – vs. Central Crossing
*Oct. 4 – at Westland
*Oct. 9 – vs. Olentangy Liberty
*Oct. 11 – at Upper Arlington
Oct. 13 – vs. Toledo St. Ursula
*OCC-Central contest

DUBLIN JEROME

Coach: Katherine Fogg, ninth season

*Aug. 28 – vs. Hilliard Bradley
*Aug. 30 – at Hilliard Darby
Sept. 1 – vs. Central Crossing and Thomas Worthington
*Sept. 4 – at Westerville North
*Sept. 6 – vs. Scioto
*Sept. 11 – at Worthington Kilbourne
*Sept. 13 – vs. Westerville South
Sept. 15 – Wolves Invitational at Kilbourne
*Sept. 18 – at Westerville Central
*Sept. 20 – at Hilliard Bradley
Sept. 22 – at Granville with Zanesville West Muskingum
*Sept. 25 – vs. Hilliard Darby
*Sept. 27 – vs. Westerville North
*Oct. 2 – at Scioto
*Oct. 4 – vs. Worthington Kilbourne
*Oct. 9 – at Westerville South
*Oct. 11 – vs. Westerville Central
*OCC-Cardinal contest

DUBLIN SCIOTO

Coach: Jackie Helm, third season

Aug. 25 – at Lancaster with Chillicothe
*Aug. 28 – at Westerville Central
*Aug. 30 – vs. Westerville North
*Sept. 4 – vs. Westerville South
*Sept. 6 – at Jerome
*Sept. 11 – at Hilliard Darby
*Sept. 13 – vs. Hilliard Bradley
Sept. 15 – Dublin Scioto tournament
*Sept. 18 – at Worthington Kilbourne
*Sept. 20 – vs. Westerville Central
*Sept. 25 – at Westerville North
*Sept. 27 – at Westerville South
Sept. 29 – at Zanesville
*Oct. 2 – vs. Jerome
*Oct. 4 – vs. Hilliard Darby
*Oct. 9 – at Hilliard Bradley
*Oct. 11 – vs. Worthington Kilbourne
*OCC-Cardinal contest

GAHANNA

Coach: Scot Holmes, first season

Aug. 25 – vs. Olentangy Liberty and Westerville Central
*Aug. 28 – vs. Groveport
*Aug. 30 – at Newark
*Sept. 4 – at Reynoldsburg
*Sept. 6 – vs. Lancaster
*Sept. 11 – at Grove City
*Sept. 13 – at Pickerington North
*Sept. 18 – vs. Pickerington Central
*Sept. 20 – at Groveport
*Sept. 25 – vs. Newark
*Sept. 27 – vs. Reynoldsburg
*Oct. 2 – at Lancaster
*Oct. 4 – vs. Grove City
*Oct. 9 – vs. Pickerington North
*Oct. 11 – at Pickerington Central
Oct. 13 – Pickerington North Invitational
*OCC-Ohio contest

GAHANNA CHRISTIAN

Coach: Nate Kirk, second season

Aug. 25 – at Gilead Christian
Aug. 27 – vs. Harvest Prep
*Aug. 28 – vs. Delaware Christian
*Aug. 30 – at Granville Christian
*Sept. 4 – vs. Fairfield Christian
*Sept. 7 – at Tree of Life
Sept. 10 – at Northside Christian
*Sept. 11 – vs. Madison Christian
Sept. 13 – at Columbus Academy
Sept. 15 – Morral Ridgedale Invitational
*Sept. 18 – vs. Grove City Christian
*Sept. 20 – at Delaware Christian
Sept. 21 – at Village Academy
Sept. 24 – at Columbus School for Girls
*Sept. 25 – vs. Granville Christian
*Sept. 27 – at Fairfield Christian
*Sept. 29 – at Madison Christian
*Oct. 2 – vs. Tree of Life
Oct. 8 – vs. Berne Union
*Oct. 11 – at Grove City Christian
*MOCAL contest

GRANDVIEW

Coach: Karla Fairbanks, fourth season

*Aug. 30 – vs. Fisher Catholic
*Sept. 4 – at Licking Heights
*Sept. 6 – vs. Berne Union
*Sept. 11 – at Millersport
*Sept. 13 – at Liberty Union
*Sept. 18 – vs. West Jefferson
*Sept. 20 – at Harvest Prep
*Sept. 25 – at Fisher Catholic
*Sept. 27 – vs. Licking Heights
*Sept. 29 – vs. Liberty Union
*Oct. 2 – at Berne Union
*Oct. 4 – vs. Millersport
Oct. 8 – vs. Columbus Academy
*Oct. 9 – at West Jefferson
*Oct. 11 – vs. Harvest Prep
Oct. 13 – Buckeye Valley tri-meet
*MSL-Cardinal match

GROVE CITY

Coach: Alan Pham, fifth season

*Aug. 28 – vs. Reynoldsburg
*Aug. 30 – at Groveport
Sept. 1 – vs. Westerville North
*Sept. 4 – vs. Newark
*Sept. 6 – at Pickerington Central
*Sept. 11 – vs. Gahanna
*Sept. 13 – at Lancaster
Sept. 15 – Wolves Invitational at Worthington Kilbourne
*Sept. 18 – vs. Pickerington North
*Sept. 20 – at Reynoldsburg
*Sept. 25 – vs. Groveport
*Sept. 27 – at Newark
*Oct. 2 – vs. Pickerington Central
*Oct. 4 – at Gahanna
Oct. 6 – at Ready
*Oct. 9 – Lancaster
*Oct. 11 – at Pickerington North
Oct. 13 – Pickerington North tournament
*OCC-Ohio contest

GROVE CITY CHRISTIAN

Coach: Joe Bradford, fourth season

Aug. 25 – at Northside Christian
*Aug. 28 – vs. Tree of Life
*Aug. 30 – at Delaware Christian
*Sept. 4 – vs. Granville Christian
*Sept. 6 – at Fairfield Christian
Sept. 8 – CSG Invitational
Sept. 11 – at Columbus West
*Sept. 13 – vs. Madison Christian
*Sept. 18 – at Gahanna Christian
*Sept. 20 – at Tree of Life
*Sept. 25 – vs. Delaware Christian
*Sept. 27 – at Granville Christian
*Oct. 2 – vs. Fairfield Christian
Oct. 4 – at Shekinah Christian
Oct. 6 – Bruin Invitational at Briggs
Oct. 8 – vs. Worthington Christian
*Oct. 9 – at Madison Christian
*Oct. 11 – vs. Gahanna Christian
*MOCAL contest

GROVEPORT

Coach: Kari Lennon, second season

SCHEDULE
GIRLS VOLLEYBALL
Aug. 25 – vs. Canal Winchester
*Aug. 28 – at Gahanna
*Aug. 30 – vs. Grove City
*Sept. 4 – at Lancaster
*Sept. 6 – vs. Newark
Sept. 8 – vs. Fairfield Christian
*Sept. 11 – vs. Pickerington North
*Sept. 13 – at Pickerington Central
*Sept. 18 – vs. Reynoldsburg
*Sept. 20 – vs. Gahanna
Sept. 22 – vs. Watkins Memorial and Westerville South
*Sept. 25 – at Grove City
Sept. 26 – at Hamilton Township
*Sept. 27 – vs. Lancaster
Sept. 29 – At Worthington Kilbourne with Eastmoor Academy
*Oct. 2 – at Newark
*Oct. 4 – at Pickerington North
*Oct. 9 – vs. Pickerington Central
*Oct. 11 – at Reynoldsburg
*OCC-Ohio contest

HARTLEY

Coach: Max Miller, 13th season

Aug. 25 – at Big Walnut
Aug. 29 – vs. Dublin Coffman
Sept. 1 – vs. Parma Heights Holy Name
*Sept. 6 – vs. Ready
Sept. 8 – at Toledo St. Ursula
*Sept. 11 – at DeSales
*Sept. 13 – vs. Watterson
Sept. 15 – at Chagrin Falls Kenston
*Sept. 18 – at Columbus School for Girls
Sept. 22 – at Cincinnati Mother of Mercy
*Sept. 25 – at Ready
*Sept. 27 – vs. DeSales
Sept. 29 – vs. Casstown Miami East
*Oct. 2 – at Watterson
Oct. 3 – at Bloom-Carroll
*Oct. 10 – vs. Columbus School for Girls
Oct. 13 – vs. Huron
*CCL contest

HILLIARD BRADLEY

Coach: RyAnne Ufferman, fourth season

Aug. 25 – vs. Central Crossing
*Aug. 28 – at Dublin Jerome
*Aug. 30 – vs. Westerville South
Sept. 1 – at Lancaster with New Concord John Glenn and Zanesville West Muskingum
*Sept. 4 – at Westerville Central
*Sept. 6 – at Worthington Kilbourne
*Sept. 11 – vs. Westerville North
*Sept. 13 – at Dublin Scioto
Sept. 15 – vs. Jonathan Alder and Pickerington Central
*Sept. 18 – vs. Darby
*Sept. 20 – vs. Dublin Jerome
*Sept. 25 – at Westerville South
*Sept. 27 – vs. Westerville Central
*Oct. 2 – vs. Worthington Kilbourne
*Oct. 4 – at Westerville North
*Oct. 9 – vs. Dublin Scioto
*Oct. 11 – at Darby
*OCC-Cardinal match

HILLIARD DARBY

Coach: Liz Rundio, third season

*Aug. 28 – at Westerville North
*Aug. 30 – vs. Dublin Jerome
Sept. 1 – Sharon Huesman Memorial at Davidson with Delaware and Newark
*Sept. 4 – vs. Worthington Kilbourne
*Sept. 6 – at Westerville South
*Sept. 11 – vs. Dublin Scioto
*Sept. 13 – vs. Westerville Central
Sept. 15 – vs. Ready
*Sept. 18 – at Bradley
*Sept. 20 – vs. Westerville North
Sept. 22 – Sherril Appelfeller Classic at Marion Elgin
*Sept. 25 – at Dublin Jerome
*Sept. 27 – at Worthington Kilbourne
Sept. 29 – vs. Canal Winchester
*Oct. 2 – vs. Westerville South
*Oct. 4 – at Dublin Scioto
*Oct. 9 – at Westerville Central
*Oct. 11 – vs. Bradley
*OCC-Cardinal match

HILLIARD DAVIDSON

Coach: Betty Cameron, 14th season

Aug. 25 – vs. Mansfield Madison
Aug. 27 – vs. Teays Valley
*Aug. 28 – at Dublin Coffman
*Aug. 30 – vs. Central Crossing
Sept. 1 – Sharon Huesman Memorial at home with Darby, Delaware and Newark
*Sept. 4 – vs. Westland
*Sept. 6 – at Upper Arlington
*Sept. 11 – at Olentangy Liberty
*Sept. 13 – vs. Thomas Worthington
Sept. 15 – Nancy Burbridge Memorial at home with Big Walnut and Canal Winchester
*Sept. 18 – at Marysville
*Sept. 20 – vs. Dublin Coffman
Sept. 22 – at DeSales
*Sept. 25 – at Central Crossing
*Sept. 27 – at Westland
*Oct. 2 – vs. Upper Arlington
*Oct. 4 – vs. Olentangy Liberty
*Oct. 9 – at Thomas Worthington
*Oct. 10 – vs. Marysville
*OCC-Central match

LICKING HEIGHTS

Coach: Amanda Mosely, fifth season

Aug. 25 – Licking County Preview at Newark Catholic
Aug. 28 – vs. Licking Valley
*Aug. 30 – at Harvest Prep
Sept. 1 – vs. Fairfield Union
*Sept. 4 – vs. Grandview
*Sept. 6 – at Liberty Union
Sept. 8 – at Westerville South with Westland
*Sept. 11 – at West Jefferson
*Sept. 13 – vs. Berne Union
*Sept. 18 – vs. Millersport
*Sept. 20 – at Fisher Catholic
Sept. 22 – vs. Utica
*Sept. 25 – vs. Harvest Prep
*Sept. 27 – at Grandview
*Oct. 2 – vs. Liberty Union
*Oct. 4 – vs. West Jefferson
*Oct. 6 – at Berne Union
*Oct. 9 – at Millersport
*Oct. 11 – vs. Fisher Catholic
*MSL-Cardinal contest

MARYSVILLE

Coach: Jenny Burton, second season

Aug. 25 – Marysville Spike-Off Invitational
*Aug. 28 – at Westland
*Aug. 30 – vs. Dublin Coffman
Sept. 1 – Celina Invitational
*Sept. 4 – at Olentangy Liberty
*Sept. 6 – vs. Thomas Worthington
*Sept. 11 – vs. Upper Arlington
*Sept. 13 – at Central Crossing
*Sept. 18 – vs. Hilliard Davidson
*Sept. 20 – vs. Westland
*Sept. 25 – at Dublin Coffman
*Sept. 27 – vs. Olentangy Liberty
*Oct. 2 – at Thomas Worthington
*Oct. 4 – at Upper Arlington
*Oct. 8 – vs. Central Crossing
*Oct. 10 – at Hilliard Davidson
Oct. 13 – vs. Shekinah Christian and Worthington Christian
*OCC-Central contest

NORTHLAND

Coach: J. Sanchez, fifth season (first since 2005)

*Aug. 28 – vs. Mifflin
*Aug. 30 – at Whetstone
*Sept. 4 – vs. Beechcroft
*Sept. 6 – at Columbus East
*Sept. 11 – vs. Linden-McKinley
*Sept. 13 – at Brookhaven
*Sept. 20 – at Centennial
*Sept. 25 – vs. Columbus International
*Sept. 27 – at Mifflin
*Oct. 2 – vs. Whetstone
*Oct. 4 – at Beechcroft
*Oct. 9 – vs. Columbus East
*Oct. 11 – at Linden-McKinley
*Oct. 16 – vs. Brookhaven
*Oct. 23 – vs. Centennial
*Oct. 25 – at Columbus International
*City-North contest

OLENTANGY LIBERTY

Coach: Jen Chapman, 10th season

Aug. 25 – at Gahanna with Westerville Central
*Aug. 28 – at Central Crossing
*Aug. 30 – vs. Upper Arlington
*Sept. 4 – vs. Marysville
*Sept. 6 – at Westland
*Sept. 11 – vs. Hilliard Davidson
*Sept. 13 – vs. Dublin Coffman
Sept. 15 – Wolves Invitational at Worthington Kilbourne
*Sept. 18 – at Thomas Worthington
*Sept. 20 – vs. Central Crossing
*Sept. 25 – at Upper Arlington
*Sept. 27 – at Marysville
*Oct. 2 – vs. Westland
*Oct. 4 – at Hilliard Davidson
*Oct. 9 – at Dublin Coffman
*Oct. 11 – vs. Thomas Worthington
*OCC-Central contest

OLENTANGY

Coach: Michelle Mimna, sixth season

Aug. 25 – Pickerington North, Lewistown Indian Lake and Buckeye Valley at Marysville Spike-Off Invitational
*Aug. 28 – at Big Walnut
*Aug. 30 – at Orange
Sept. 1 – at Lakewood
*Sept. 4 – at Franklin Heights
*Sept. 6 – at New Albany
Sept. 8 – vs. DeSales
*Sept. 11 – vs. Watkins Memorial
*Sept. 13 – at Mount Vernon
Sept. 15 – vs. Upper Arlington
*Sept. 18 – vs. Delaware
*Sept. 20 – vs. Big Walnut
*Sept. 25 – vs. Orange
*Sept. 27 – vs. Franklin Heights
*Oct. 2 – vs. New Albany
*Oct. 3 – at Watkins Memorial
Oct. 6 – vs. Westerville Central
*Oct. 9 – vs. Mount Vernon
*Oct. 11 – at Delaware
Oct. 13 – Olentangy Invitational
*OCC-Capital contest

OLENTANGY ORANGE

Coach: Jessica Timmons, second season

*Aug. 28 – vs. New Albany
*Aug. 30 – vs. Olentangy
*Sept. 4 – at Mount Vernon
*Sept. 6 – vs. Delaware
*Sept. 11 – at Franklin Heights
*Sept. 13 – at Big Walnut
*Sept. 18 – vs. Watkins Memorial
*Sept. 20 – at New Albany
*Sept. 25 – at Olentangy
*Sept. 27 – vs. Mount Vernon
Sept. 29 – at Centerburg with Westerville South
*Oct. 2 – at Delaware
*Oct. 4 – vs. Franklin Heights
*Oct. 9 – vs. Big Walnut
*Oct. 11 – at Watkins Memorial
*OCC-Capital contest

PICKERINGTON CENTRAL

Coach: Aubrie Perry, second season

*Aug. 28 – vs. Lancaster
*Aug. 30 – at Reynoldsburg
*Sept. 4 – vs. Pickerington North
*Sept. 6 – vs. Grove City
Sept. 8 – Lancaster Invitational
*Sept. 11 – at Newark
*Sept. 13 – vs. Groveport
*Sept. 18 – at Gahanna
*Sept. 20 – at Lancaster
Sept. 22 – at Canal Winchester
Sept. 24 – at Westerville North
*Sept. 25 – vs. Reynoldsburg
*Sept. 27 – at Pickerington North
*Oct. 2 – at Grove City
*Oct. 4 – vs. Newark
*Oct. 9 – at Groveport
*Oct. 11 – vs. Gahanna
Oct. 13 – Pickerington North tournament
*OCC-Ohio contest

PICKERINGTON NORTH

Coach: Kris Kern, seventh season

Aug. 25 – Marysville Spike-Off Invitational
*Aug. 28 – vs. Newark
*Aug. 30 – at Lancaster
*Sept. 4 – at Pickerington Central
*Sept. 6 – vs. Reynoldsburg
*Sept. 11 – at Groveport
*Sept. 15 – vs. Gahanna
*Sept. 18 – at Grove City
*Sept. 20 – at Newark
Sept. 22 – at Tuscarawas Central Catholic
Sept. 24 – at Westerville Central
*Sept. 25 – vs. Lancaster
*Sept. 27 – vs. Pickerington Central
*Oct. 2 – at Reynoldsburg
*Oct. 4 – vs. Groveport
*Oct. 9 – at Gahanna
*Oct. 11 – vs. Grove City
Oct. 13 – Pickerington North tournament
*OCC-Ohio contest

READY

Coach: Mike Kusan, fifth season

Aug. 25 – at Marion Pleasant
Aug. 28 – vs. West Jefferson
Sept. 1 – vs. Cincinnati Oak Hills
*Sept. 6 – at Hartley
Sept. 8 – at Heath
*Sept. 11 – vs. Columbus School for Girls
*Sept. 13 – vs. DeSales
Sept. 15 – at Hilliard Darby
Sept. 17 – at Bloom-Carroll
*Sept. 20 – vs. Watterson
Sept. 22 – at Upper Arlington
*Sept. 25 – vs. Hartley
*Sept. 27 – at Columbus School for Girls
*Oct. 2 – at DeSales
Oct. 4 – at Jonathan Alder
Oct. 6 – vs. Grove City
*Oct. 9 – at Watterson
Oct. 11 – vs. Shekinah Christian
Oct. 13 – at Pickerington North
*CCL contest

REYNOLDSBURG

Coach: Amber Harris, first season

Aug. 25 – at DeSales with Teays Valley
Aug. 27 – at Worthington Kilbourne
*Aug. 28 – at Grove City
*Aug. 30 – vs. Pickerington Central
*Sept. 4 – vs. Gahanna
Sept. 5 – vs. Columbus Academy
*Sept. 6 – at Pickerington North
*Sept. 11 – at Lancaster
*Sept. 13 – vs. Newark
Sept. 15 – at Westerville South with Thomas Worthington
*Sept. 18 – at Groveport
*Sept. 20 – vs. Grove City
Sept. 24 – vs. Worthington Christian
*Sept. 25 – at Pickerington Central
*Sept. 27 – at Gahanna
Sept. 29 – at Zanesville
*Oct. 2 – vs. Pickerington north
*Oct. 4 – vs. Lancaster
*Oct. 9 – at Newark
*Oct. 11 – vs. Groveport
*OCC-Ohio contest

THOMAS WORTHINGTON

Coach: Dana Champman, first season

*Aug. 28 – at Upper Arlington
*Aug. 30 – vs. Westland
Sept. 1 – at Dublin Jerome
*Sept. 4 – at Dublin Coffman
*Sept. 6 – at Marysville
*Sept. 11 – vs. Central Crossing
*Sept. 13 – at Hilliard Davidson
*Sept. 18 – vs. Olentangy Liberty
*Sept. 20 – vs. Upper Arlington
*Sept. 25 – at Westland
*Sept. 27 – vs. Dublin Coffman
*Oct. 2 – vs. Marysville
*Oct. 4 – at Central Crossing
*Oct. 9 – vs. Hilliard Davidson
*Oct. 11 – at Olentangy Liberty
*OCC-Central contest

UPPER ARLINGTON

Coach: Matt Wion, third season

*Aug. 28 – vs. Thomas Worthington
*Aug. 30 – at Olentangy Liberty
Sept. 1 – at Newark Catholic
*Sept. 4 – at Central Crossing
*Sept. 6 – vs. Hilliard Davidson
*Sept. 11 – at Marysville
*Sept. 13 – vs. Westland
Sept. 15 – at Olentangy
*Sept. 18 – at Dublin Coffman
*Sept. 20 – at Thomas Worthington
Sept. 22 – vs. Hilliard Bradley and Ready
*Sept. 25 – vs. Olentangy Liberty
*Sept. 27 – vs. Central Crossing
*Oct. 2 – at Hilliard Davidson
*Oct. 4 – vs. Marysville
*Oct. 9 – at Westland
*Oct. 11 – vs. Dublin Coffman
Oct. 13 – Pickerington North Invitational
*OCC-Central contest

WATKINS MEMORIAL

Coach: Jennifer Lilly, second season

Aug. 23 – at Dublin Scioto
*Aug. 28 – vs. Delaware
*Aug. 30 – at Mount Vernon
Sept. 1 – at Johnstown with Heath
*Sept. 4 – vs. Big Walnut
*Sept. 6 – vs. Franklin Heights
*Sept. 11 – at Olentangy
*Sept. 13 – vs. New Albany
Sept. 15 – at Hamilton Township
*Sept. 18 – at Olentangy Orange
*Sept. 19 – at Delaware
Sept. 22 – at Groveport with Westerville South
*Sept. 25 – vs. Mount Vernon
*Sept. 27 – at Big Walnut
Sept. 29 – Zanesville Invitational
*Oct. 2 – at Franklin Heights
*Oct. 4 – vs. Olentangy
*Oct. 9 – at New Albany
*Oct. 11 – vs. Olentangy Orange
*OCC-Capital contest

WATTERSON

Coach: Chuck Gleich, 17th season

Aug. 25 – at Cincinnati McAuley with Erlanger (Ky.) St. Henry
*Aug. 28 – at Columbus School for Girls
Sept. 1 – Best of Ohio tournament at Toledo St. Ursula
Sept. 5 – at Dublin Coffman
*Sept. 6 – vs. Columbus School for Girls
Sept. 8 – at Huron
*Sept. 13 – at Hartley
Sept. 15 – at Newark
*Sept. 18 – vs. DeSales
*Sept. 20 – at Ready
Sept. 29 – vs. Cincinnati Mount Notre Dame
*Oct. 2 – vs. Hartley
*Oct. 4 – at DeSales
*Oct. 9 – vs. Ready
Oct. 13 – at Pickerington North
*CCL contest

WESTERVILLE CENTRAL

Coach: Shaun Servick, fifth season

Aug. 25 – at Gahanna with Olentangy Liberty
*Aug. 28 – vs. Dublin Scioto
*Aug. 30 – at Worthington Kilbourne
Sept. 1 – vs. Centerville
*Sept. 4 – vs. Hilliard Bradley
*Sept. 6 – at Westerville North
*Sept. 11 – vs. Westerville South
*Sept. 13 – at Hilliard Darby
*Sept. 18 – vs. Dublin Jerome
Sept. 19 – at Marion Pleasant
*Sept. 20 – at Dublin Scioto
Sept. 22 – vs. Lebanon
Sept. 24 – vs. Pickerington North
*Sept. 25 – vs. Worthington Kilbourne
*Sept. 27 – at Hilliard Bradley
*Oct. 2 – vs. Westerville North
*Oct. 4 – at Westerville South
Oct. 6 – at Jonathan Alder with Olentangy
*Oct. 9 – vs. Hilliard Darby
*Oct. 11 – at Dublin Jerome
*OCC-Cardinal contest

WESTERVILLE NORTH

Coach: Aaron Hastings, third season (first since 2010)

*Aug. 28 – vs. Hilliard Darby
*Aug. 30 – at Dublin Scioto
Sept. 1 – at Grove City
*Sept. 4 – vs. Dublin Jerome
*Sept. 6 – vs. Westerville Central
*Sept. 11 – at Hilliard Bradley
*Sept. 13 – vs. Worthington Kilbourne
Sept. 17 – vs. Central Crossing
*Sept. 18 – at Westerville South
*Sept. 20 – at Hilliard Darby
Sept. 22 – at Fairfield Union with Heath
Sept. 24 – vs. Pickerington Central
*Sept. 25 – vs. Dublin Scioto
*Sept. 27 – at Dublin Jerome
*Oct. 2 – at Westerville Central
*Oct. 4 – vs. Hilliard Bradley
*Oct. 9 – at Worthington Kilbourne
*Oct. 11 – vs. Westerville South
*OCC-Cardinal contest

WESTERVILLE SOUTH

Coach: John Nguyen, first season

*Aug. 28 – vs. Worthington Kilbourne
*Aug. 30 – at Hilliard Bradley
*Sept. 4 – at Dublin Scioto
*Sept. 6 – vs. Hilliard Darby
Sept. 8 – vs. Licking Heights and Westland
*Sept. 11 – at Westerville Central
*Sept. 13 – at Dublin Jerome
Sept. 15 – vs. Columbus South and Reynoldsburg
*Sept. 18 – vs. Westerville North
*Sept. 20 – at Worthington Kilbourne
Sept. 22 – at Groveport with Watkins Memorial
*Sept. 25 – vs. Hilliard Bradley
*Sept. 27 – vs. Dublin Scioto
*Oct. 2 – at Hilliard Darby
*Oct. 4 – vs. Westerville Central
*Oct. 9 – vs. Dublin Jerome
*Oct. 11 – at Westerville North
*OCC-Cardinal contest

WHITEHALL

Coach: Danielle Smith, fourth season

Aug. 27 – at Hamilton Township
*Aug. 28 – vs. Columbus Academy
*Aug. 30 – vs. Lakewood
*Sept. 5 – vs. Newark Catholic
*Sept. 6 – vs. Licking Valley
Sept. 8 – at Groveport
*Sept. 11 – at Heath
Sept. 15 – Warrior Classic at Worthington Christian
*Sept. 18 – vs. Bexley
*Sept. 20 – vs. Granville
*Sept. 25 – at Lakewood
*Sept. 27 – at Newark Catholic
*Oct. 2 – at Licking Valley
*Oct. 4 – vs. Heath
*Oct. 6 – at Columbus Academy
*Oct. 9 – at Bexley
*Oct. 11 – at Granville
Oct. 13 – at Tree of Life
*MSL-Ohio contest

WORTHINGTON CHRISTIAN

Coach: Matt Liston, fourth season

Aug. 25 – at Caledonia River Valley
Aug. 27 – vs. Bexley
Aug. 28 – vs. Fairbanks
Sept. 1 – at Madison Plains
Sept. 8 – at Marion Elgin
Sept. 10 – vs. Buckeye Valley
Sept. 11 – vs. Eastmoor Academy
Sept. 15 – Warrior Invitational at home
Sept. 17 – at Mount Gilead
Sept. 18 – vs. Madison Christian
Sept. 24 – at Reynoldsburg
Sept. 25 – vs. Briggs
Sept. 29 – at North Union
Oct. 2 – vs. Northside Christian
Oct. 4 – at Columbus School for Girls
Oct. 8 – at Grove City Christian
Oct. 13 – at Marysville

WORTHINGTON KILBOURNE

Coach: Meladee Hopkins, 10th season

Aug. 25 – at Akron Garfield
Aug. 27 – vs. Reynoldsburg
*Aug. 28 – at Westerville South
*Aug. 30 – vs. Westerville Central
*Sept. 4 – at Hilliard Darby
*Sept. 6 – vs. Hilliard Bradley
*Sept. 11 – vs. Dublin Jerome
*Sept. 13 – at Westerville North
*Sept. 18 – at Dublin Scioto
*Sept. 20 – vs. Westerville South
*Sept. 25 – at Westerville Central
*Sept. 27 – vs. Hilliard Darby
Sept. 29 – vs. Eastmoor Academy and Groveport
Oct. 1 – vs. Marion Harding
*Oct. 2 – at Hilliard Bradley
Oct. 3 – at Olentangy
*Oct. 4 – at Dublin Jerome
*Oct. 9 – vs. Westerville North
*Oct. 11 – at Dublin Scioto
*OCC-Cardinal contest