Caviar, long considered the ultimate indulgence, isn’t for everyone – and doesn’t come cheap. It is one of the most expensive foods in the world. ThisWeek staffers answer the question: Would you pay $140 for 1 ounce of caviar?

Sarah Sole: No.

Lisa Proctor: For a complete meal maybe. For something that wouldn't be the size of a substantial snack, no.

Abby Armbruster: Is my job reimbursing me for the cost? That would probably be the only way I'd spend that much on any single food item.

Neil Thompson: No, and I have several follow-up questions if anyone says yes.

Dennis Laycock: No. Do you know how many pounds of pulled pork you can get with that kind of cash?

Andrew King: I've never had caviar, so I'm not sure I want to spend $140 to find out if I like it.

Lee Cochran: Not a chance.

Nate Ellis: No. Do they sell it by the gram?

Scott Hummel: I wouldn't pay $1 for 140 ounces of it.