The championship trophies went to the same two teams as the last two years, but Wedgewood may have made the loudest statement in the Country Club Swim League meet July 11 at Ohio State.

The Rays added more than 450 points to their team total to finish second overall and in the Red Division behind Kinsale. Jefferson won the White Division title.

Kinsale and Jefferson both have won three consecutive divisional titles since the CCSL changed to a two-division format in 2015.

Assistant coach Megan Pollner said Kinsale expects to do well year in and year out.

"We don't have a swim team, we have a swim program," she said. "We like to win, but the big thing is to focus on having fun. If the kids have a good experience, they tell their friends and they get them to come out. It's about more than just winning."

Kinsale scored 2,727 points to win the Red championship ahead of Wedgewood's 2,405. The Rays scored 1,938.5 last season to finish third.

Tartan Fields (1,897.5) completed the Red scoring, while Jefferson (1,644) won the White ahead of Columbus Country Club (978) and Medallion (592).

"We have 15 more kids than we had last year," Jefferson coach Sara Reidler said. "We had twice as many kids swim (competitively) over the winter, which helps. It's hard to catch up if you only swim in the summer."

Wedgewood's Hudson Williams won the 11- and 12-year-old boys 50-meter backstroke in a meet record 32.1 seconds and was first in the 50 breaststroke (37.8). Tyler Kropp was first in the 9-10 25 butterfly (16.13) and 25 breast (20.32), and Campbell Williams won the 9-10 50 freestyle (35.1) and 25 back (18.9).

"It has a lot to do with team spirit and buying into what it means to be a Wedgewood Ray," first-year coach Matt Moen said. "We're in the water with them every day, showing them how it's done instead of standing by the pool and telling them. It's easier for them if they see you do it."

Luke Davis won the 6-and-under 25 free (25.04) for the Wedgewood boys, who also got second-place finishes from Andrew Bendeck (8U 25 breast; 28.87), Landon Heath (6U 25 free; 25.29), Landon Hunter (9-10 25 back; 19.12), Alex Nash (15-and-older 50 back; 31.48), Sagar Patel (9-10 50 free; 36.7) and Matthew Sale (15-and-older 50 breast; 37.33).

Lauren Perry led the Wedgewood girls by winning the 15-and-older 50 breast (38.39) and taking second in the 50 fly (32.28). Maia Kropp was second in the 15-and-older 50 breast (39.09).

"We have a lot of OSU swimmers helping us as assistant coaches and I think that helps," Moen said. "They are good at working with kids because of the camps they do, and the kids are really receptive to them."

Elsrod, Walter, Espy
lead way for Kinsale

Will Elsrod won three events and Brady Walter and Emily Espy both won two to lead Kinsale to the championship.

Elsrod won the boys 13-14 50 back (29.99), 50 breast (33.23) and 50 fly (28.63). Espy captured the girls 15-and-older 50 back (31.51) and 50 free (28.37), and Walter won the boys 7-8 25 back (20.7) and 25 free (16.84) and was runner-up in the 25 fly (18.55).

"We teach safety first," Pollner said. "We want the kids to swim fast, but we also want them to have a good foundational knowledge to go with their skill."

For the boys team, Max Miller won the 13-14 50 free (26.73) and was second in the 50 back (32.74) and 50 breast (33.52). Nick Sells won the 15-and-older 50 breast (36.28) and was runner-up in the 50 fly (28.06) and 50 free (26.87).

Mason Miller was second in the 11-12 50 back (35.02) and 50 free (28.75). Also placing second were Owen Grieshop (6U 25 back; 33.17), Evan Lowrie (13-14 50 free; 27.94) and Luke Nester (13-14 50 fly; 33.23).

For the girls, Brooke Kleinschmidt won the 13-14 50 breast (40.01) and was runner-up in the 50 back (36.37). Also winning events were Grace Gabriel (11-12 50 fly; 34.06), Megan Miller (13-14 50 back; 36.36) and Keira Newcomb (11-12 50 back; 35.7).

Zoey Starner placed second in the 6U 25 back (28.81) and 25 free (22.78), and Ella Lowrie was runner-up in the 9-10 25 back (19.87) and 50 free (35.13). Holly Gabriel (13-14 50 free; 31.5) and Molly Sawyer (13-14 50 breast; 40.96) also had second-place finishes.

Eismann sets two
records for Jefferson

Jacob Eismann won three events and set two meet records for Jefferson in the 15-and-older boys division.

Eismann won the 50 free in a meet-record 23.82 and the 50 back in a meet-record 26.94. The Columbus Academy standout also won the 50 fly in 26.56.

Also for the boys team, Finn Donohew was second in the 7-8 25 back (24.47) and 25 free (19.78), and Sutton Donohew was runner-up in the 9-10 25 fly (19.98).

Sarah Edwards led the girls by finishing second in the 15-and-older 50 back (33.9) and 50 free (29.33). Allie Gunsorek placed second in the 11-12 50 back (36.74), and Mackenzie Massmann was runner-up in the 13-14 50 fly (32.77).

"Our kids have worked so hard to get here," Reidler said. "They keep getting better from their hard work and will to win."

Prices score big
for Tartan Fields

Camdyn, Mailyn and Teagan Price paced the Tartan Fields girls team with multiple victories.

Camdyn Price won the 9-10 25 back (18.74), 25 fly (16.36) and 50 free (33.63), and Teagan Price set a meet record in the 11-12 50 breast (36.48) while also winning the 50 free (28.85).

Mailyn Price won the 8U 25 breast (26.35) and 25 fly (19.99).

Brooke Davis won the 13-14 50 fly (30.21) and 50 free (28.26), and Jane Jankowski won the 6U 25 back (26.43) and 25 free (22.36).

Emma Bowman won the 7-8 25 free (18.31) and was second in the 7-8 25 back (22.42) and 8U 25 fly (20.89), and Abby Radtke won the 7-8 25 back (22.29) and was runner-up in the 8U 25 breast (26.49).

Lola Zimpfer won the 9-10 25 breast (18.89). Placing second were Molly Hayes (9-10 25 fly; 17.9), Amelia Leonard (9-10 25 breast; 20.21) and Ashlyn Walter (11-12 50 fly; 34.91).

The boys were paced by Joe Hayes, who won the 8U 25 breast (23.84) and 25 fly (18.32). Nicholas Leonard was second in the 11-12 50 fly (33.11).

Donaldson excels
for Barracudas

Mia Donaldson was runner-up in two events to pace Columbus Country Club.

Donaldson was second in the 11-12 girls 50 breast (39.69) and 50 free (30.37). Charlotte Holzhall was second in the 7-8 25 free (18.74) and third in the 25 back (22.6).

Elizabeth Burgess was third in the 11-12 50 back (37.16), and Charlotte Leukart was third in the 8U 25 breast (26.92).

The boys team was led by a pair of third-place finishes: Matthew Frizzell in the 11-12 50 back (45.26) and Tucker Leukart in the 9-10 25 breast (23.34).

Stevenson sets meet
record for Blue Herons

Ben Stevenson won two events and set a meet record in the 11-12 boys 50 free (28.63) for Medallion.

Stevenson also won the 50 fly (32.3) and placed second in the 50 breast (39.34). Parker Stout won the 6U 25 back (30.4) and was third in the 25 free (25.42).

Luke DeFrancisco was runner-up in the 9-10 25 breast (23.28) and third in the 50 free (36.87). Ethan Hindman was third in the 7-8 25 free (20.87).

Sophie Antonetz led the girls by winning the 15-and-older 50 fly (32.16). She also was third in the 50 free (29.44).

shennen@thisweeknews.com

@ThisWeekHennen