Coach Tony Phillips was happy that his Eastmoor Swordfish boys and girls swimming program won its fifth consecutive combined varsity division title in the Suburban East Swim League championships July 20 at Gahanna Swim and Racquet Club.

He doesn't mind that the rest of the league also showed what he believes is improved depth compared to years past.

Eastmoor scored 663 points to win the varsity title ahead of Foxboro (515), Hunters Ridge (234), Plain City Sharks (210), New Albany Links (176) and Madison County Marlins (67). Both Foxboro and Hunters Ridge are based in Gahanna.

In the junior varsity division, New Albany scored 542 points, followed by Foxboro (314), Eastmoor (207), Plain City (118), Hunters Ridge (99) and Madison County (24).

"It wasn't quite as lopsided as it was last year," Phillips said. "Most of the teams coming in this year had better teams, and it was a lot more fun. It was great seeing so many new younger swimmers out for each team this year. The energy and camaraderie these athletes have with their neighborhood teammates is hard to match, and it's nice to see our league growing."

Eastmoor, which draws athletes mostly from Bexley, Whitehall, Reynoldsburg and Pickerington, won 15 titles in the varsity division, which included the 11-12-year-old, 13-14 and 15-18 age groups.

Capturing two individual titles were Mia Phillips, the coach's daughter, in the girls 15-18 100-yard breaststroke (1 minute, 11.29 seconds) and 100 individual medley (1:04.88), and Tyler Mansfield in the girls 15-18 100 freestyle (57.14) and 100 backstroke (1:04.07).

Mansfield, a Bexley graduate who competes for Ohio Wesleyan, has been swimming for Eastmoor since she was 5 years old.

"I've been a part of the team for a really long time, and to have the varsity team competing at such as a high level is good," she said.

Also winning girls titles were Deanne Archambeau in the 15-18 50 butterfly (27.41), Alia Knight in the 11-12 50 back (35.46), the 13-14 200 medley relay (2:27.78), the 15-18 200 medley relay (1:54.9) and the 15-18 200 free relay (1:45.2).

Capturing boys championships were Owen Kennedy in the 15-18 100 breast (1:05.33), Ethan Montoya-Salazar in the 13-14 50 back (33.74), Ben Mooney in the 15-18 50 fly (26.86), Leo Noll in the 13-14 100 IM (1:12.78), the 11-12 200 free relay (2:28.01), the 11-12 200 medley relay (2:43.79) and the 15-18 200 medley relay (1:49.38).

The j.v. races were 6-and-under, 8U and 10U competitions, and Eastmoor won two of those events. Connor Monfort won the boys 10U 50 breast (44.12) and the boys 10U 100 medley relay also was first (1:17.18).

"We were very pleased with our performances this season," coach Phillips said. "Our junior varsity numbers were down a little this summer, but the quality of the swimming was still very good. Our senior varsity group really exceeded our expectations and had some nice time-drops to help bring home a trophy."

Foxboro wins
28 SESL titles

Foxboro had two boys and two girls each win three individual championships.

For the girls team, Isabella Felter captured titles in the 10U 50 back (39.4), 50 breast (44.16) and 50 free (31.71), and Stella Brofford was first in the 11-12 50 fly (32.1), 50 free (29.18) and 100 IM (1:13.15).

Also winning three titles apiece were Paul Padgett in the 15-18 100 back (1:01.24), 100 IM (1:01.21) and 100 free (53.22) and Tuckor Lambert in the 11-12 50 breast (41.08), 50 back (33.16) and 100 IM (1:13.13) for the boys team.

The other individual champions were Xavier Rivera in the 6U 25 free (24.09) and 25 back (30.0), Luke Boltz in the 11-12 50 free (29.42) and 50 fly (31.64) and Tannor Lambert in the 13-14 50 fly (29.05) for the boys team, and Kasey Lichtner in the 13-14 100 IM (1:07.11) and 50 fly (29.31) and Clara Stevens in the 10U 25 fly (16.48) for the girls.

The other titles went to the 13-14 200 free relay (1:53.89), 13-14 200 medley relay (2:08.99) and 15-18 200 free relay (1:40.5) in boys and the 10U 100 free relay (1:04.35), 10U 100 medley relay (1:12.14), 11-12 200 free relay (2:03.23), 11-12 200 medley relay (2:19.55) and 13-14 200 free relay (2:05.01) in girls.

Young athletes
lead New Albany

Of the 19 first-place finishes for New Albany Links, all but three came in the j.v. division.

Winning varsity titles were Sydney Sena in the girls 13-14 50 back (32.07) and A.J. Denny in the boys 13-14 50 breast (33.41) and 50 free (26.98).

Also for the girls, Logan Snyder won the 8U 25 fly (16.92) and 25 breast (23.01), Reese Baldwin won the 8U 25 free (15.8) and 25 back (20.02), Avery Snyder won the 6U 25 free (23.12), Kara White won the 6U 25 back (26.49), and the 8U 100 free relay (1:11.41) and 8U 100 medley relay (1:20.21) also were first.

Also for the boys, Luke White won the 10U 25 fly (16.06) and 50 back (38.64), Max White won the 8U 25 back (18.67) and 25 free (16.71) and Brandt Siegel was first in the 8U 25 breast (25.24). The 8U 100 free relay (1:12.57), 8U 100 medley relay (1:28.53) and 10U 100 free relay (1:06.71) also were first.

Farbizo, boys relays
lead Hunters Ridge

Cole Farbizo won the 10U 50 free (32.72) and added a runner-up finish in the 50 breast (45.7) to lead Hunters Ridge.

Also taking second were Mikey Jolley in the boys 13-14 100 IM (1:21.78), the boys 11-12 200 free relay (2:36.24) and the boys 11-12 200 medley relay (3:00.51).

julrey@thisweeknews.com

@UlreyThisWeek