During its 49-13 victory over Lakewood on Sept. 1, a sophomore listed at just 5-foot-4 and 136 pounds scored the first touchdown of the season for the Ready High School football team.

Running back Jack Foley has overcome his lack of size throughout a season in which the Silver Knights went on a five-game winning streak to put themselves in playoff contention in Division V, Region 19.

Ready beat London 27-23 on Oct. 13 to improve to 6-2. Through seven games, Foley had rushed for 1,000 yards and six touchdowns.

"He's a pretty tough kid to bring down and he runs with a little bit of power and quickness," coach Brian Cross said.

The Knights play Friday, Oct. 20, at Whitehall, looking to stay on track for a second consecutive postseason berth. The Rams are 5-3 after beating Bexley 56-0 on Oct. 13 and are battling for a spot in the Division II, Region 7 playoffs.

It's the last big playoff-point opportunity for Ready considering it closes the regular season Oct. 26 against Bexley at Fortress Obetz. Bexley is 0-8.

The Rams have won five of six after a 0-2 start. Through seven games, quarterback Raymell Byrd was 45-for-97 passing for 701 yards with six touchdowns and two interceptions and had rushed for 975 yards and 10 touchdowns on 140 carries.

Running back Rasheed Muhammad had rushed for 521 yards and five touchdowns.

Soccer squads begin postseason

The boys and girls soccer teams opened the Division III district tournament this week.

The boys were seeded 17th and lost 4-0 to fifth-seeded Johnstown on Oct. 16 in a first-round game.

The girls were seeded 11th and opened Oct. 17 at sixth-seeded Johnstown, with the winner to play fourth-seeded Wellington or 14th-seeded Tree of Life in the second round Thursday, Oct. 19. The winner of that game plays top-seeded Grandview, eighth-seeded Amanda-Clearcreek or ninth-seeded West Jefferson in a district semifinal Wednesday, Oct. 25, with the winner moving on to a district final Oct. 28.

Volleyball team set for tourney opener

The girls volleyball team is the 10th seed for the Division III district tournament and opens at 2:30 p.m. Saturday, Oct. 21, with a second-round match at ninth-seeded Centerburg or at home against 18th-seeded Africentric.

The winner plays top-seeded Utica, 24th-seeded Cristo Rey or 26th-seeded Mount Gilead in a district semifinal Oct. 26 at Buckeye Valley.

The Knights beat Galion Northmor 25-20, 17-25, 17-25, 25-17, 16-14 on Oct. 11 but lost to Grove City 13-25, 25-12, 25-23, 19-25, 15-13 on Oct. 12 in their regular-season finale to move to 8-14.

"We've played really well but still lost a lot of close games against some of the top Division I teams in central Ohio," coach Mike Kusan said. "Hopefully, learning from our mistakes will eventually help us in the tournament."

Runners to compete at district meet

The boys and girls cross country teams will compete in the Division III, district 2 meet Saturday, Oct. 21, at Watkins Memorial.

The top four teams and top 16 individuals advance to the regional Oct. 28 at Pickerington North.

On Oct. 14, the boys and girls both finished fifth in the CCL meet at Otterbein. The girls (144) placed behind DeSales (37), Hartley (45), Watterson (52) and Columbus School for Girls as Brigitte Bowman led with a 19th-place finish (24 minutes, 29.15 seconds).

The boys (136) placed behind St. Charles (24), Watterson (54), DeSales (78) and Hartley (89) as Evan Cordle was 16th (18:17.09).

All of tennis team to return

With no seniors on the team this fall, girls tennis coach Dan Skuce is optimistic about the direction the program is headed.

There were six freshmen in the program, including three who played in a Division II sectional Oct. 6 at Columbus Academy.

"We're excited," Skuce said. "They're all young and they're all coming back."

Ready went 1-12 overall, with its win coming 4-1 over Franklin Heights on Aug. 30.

CSG won the CCL at 4-0, followed by Watterson (3-1), DeSales (2-2), Hartley (1-3) and the Knights (0-4).

Competing in singles at sectional were sophomores Lindsay Dickerson and Emily Mathew, both of whom won one match, and junior Eva Freeman.

The doubles teams of freshmen Jenna Ruth and Iveth Saucedo and junior Lucia Beickman and freshman Claire Nagy both went 0-1.

julrey@thisweeknews.com

@UlreyThisWeek