For the first time, ThisWeek is honoring a Coach of the Year for each of the 12 fall sports. Here are the fall's top coaches.

Ken Berlin

DUBLIN SCIOTO

Girls tennis

Although none of its singles or doubles players advanced to the OHSAA Division I state tournament, Dublin Jerome's depth prevailed through most of the OTCA state team tournament.

Balancing a mixture of seniors such as Vicki Chang, who was not with the team as a junior, along with sophomore newcomer Katherine Wang and talented freshmen like Arya Dudipala, Berlin guided the Celtics to a runner-up finish in the OTCA state team tournament.

Two of the players who competed for the Celtics in their 3-1 loss to Mason in the state final match Oct. 22 at Reynoldsburg were not in the team's lineup for the OHSAA postseason. Jerome finished 17-2 and won the OCC-Cardinal title.

====

Cari DeAngelis

OLENTANGY ORANGE

Girls golf

After guiding Orange to its first state title in 2016, DeAngelis helped the Pioneers defend their Division I title this season.

Orange shot a 602 at state Oct. 20 and 21 at Ohio State's Gray Course to finish 10 strokes ahead of runner-up Centerville. The Pioneers set state tournament records for lowest two-round score and lowest round (297 in the second round).

Junior Ashley Au tied for sixth at state with a 145 to lead the Pioneers. Juniors Riley Dean and Natalia Sompolvorachai tied for 15th (152) and senior Alyssa Kim tied for 20th (153).

Orange also won OCC-Buckeye, sectional and district championships.

====

Darrell Dewese

OLENTANGY LIBERTY

Girls cross country

With two of his runners finishing in the top 10 in the Division I state meet Nov. 4, Dewese directed Liberty to a third-place finish (172).

Led by junior Gracie Sprankle and senior Emma Bower, the Patriots also earned OCC-Buckeye and Division I district championships.

After finishing third (90) at regional Oct. 28 behind Granville (63) and Davidson (81), the Patriots beat both teams at state as just 1 minute, 3.7 seconds separated their third and fifth runners.

Dewese led Liberty to a state runner-up finish in 2015.

====

James Gerdes

GRANDVIEW HEIGHTS

Boys soccer

In just his second season heading the program, Gerdes guided Grandview to its second state tournament appearance, with the other coming in 2014.

The Bobcats lost to eventual Division III champion Cincinnati Summit Country Day 3-2 in a state semifinal Nov. 8 to finish 17-1-4. They outscored their first five postseason opponents 30-1 and averaged 4.8 goals on the season as senior Wes Ryan (36 goals, 15 assists) and junior Manny Day (28 goals, 21 assists) led the offense.

In two seasons under Gerdes, Grandview has gone 30-6-9.

====

Mike LoParo

HILLIARD BRADLEY

Football

Despite losing one of the top players in the state last season to graduation, the Bradley football team put together the first perfect regular season in its nine-year history this fall.

The architect of the program is LoParo.

With senior newcomer Josh Stewart taking over at quarterback in place of 2017 graduate and 2016 Division I state Offensive Player of the Year Will Phillis, the Jaguars finished 11-1, won their second consecutive OCC-Cardinal Division title and reached a Region 3 semifinal. A strong stable of receivers that included senior Daevon Anderson also helped Bradley finish first in the final ThisWeek Super 7 poll.

====

Dan Peterkoski

UPPER ARLINGTON

Girls water polo

Although UA came up just short of its fourth consecutive state championship, the Golden Bears finished 19-9 and reached the state final under Peterkoski.

UA, which has won six state titles in the last eight seasons and 16 overall, was seeded second in the state tournament and lost to top-seeded Napoleon 10-9 in the state final Oct. 21 at Cincinnati Princeton.

The Bears opened state with a 10-6 win over the Columbus Hawks club team and beat the Cincinnati-based Mavericks club team 13-12 in overtime to reach the state final.

====

Drew Pitzer

BIG WALNUT

Girls soccer

Two seasons before Pitzer took over as coach, Big Walnut won just four games.

In his fifth season this fall, he guided the Golden Eagles to their first state tournament.

Big Walnut lost to eventual Division II state champion Cincinnati Indian Hill 4-0 in a state semifinal Nov. 4 to finish 16-3-4.

The Golden Eagles outscored their first six postseason opponents 37-1, including beating New Philadelphia 8-0 in a regional final Nov. 4 for their first regional championship.

Big Walnut won its first district title in 2016.

====

Pat Schlecht

HILLIARD DAVIDSON

Boys cross country

Schlecht guided Davidson to a Division I state runner-up finish this season after the Wildcats finished ninth at state in 2016.

Led by senior Andrew Tighe, Davidson scored 143 points to place behind Hudson (73) in the state meet Nov. 4 at National Trail Raceway.

Tighe, who also helped the Wildcats earn a state runner-up finish as a freshman in 2014, placed 21st in 16 minutes, 2.9 seconds.

Davidson won regional, district and OCC-Central titles this season. At regional Oct. 28 at Pickerington North, the Wildcats scored 91 points to finish ahead of runner-up Thomas Worthington (115).

====

Terri Simonetti Frost

THOMAS WORTHINGTON

Field hockey

Thomas has won five state titles under Simonetti Frost, including its third in a row this season.

The Cardinals, who have won six state titles overall, beat 10-time state champion Columbus Academy 1-0 in the state final Nov. 4 at Upper Arlington to finish 21-0 overall.

Thomas outscored its opponents 117-6 on the season, including its five postseason opponents 32-1.

The Cardinals also beat Academy 2-1 on Sept. 9 and went 7-0 to win the Central Ohio Field Hockey League-West Division title.

====

Mary Anne Souder

DUBLIN COFFMAN

Girls volleyball

Despite having just two seniors, Coffman reached the Division I state tournament for the fifth time under Souder.

The Shamrocks won their 11th consecutive league championship, going 10-0 in the OCC-Central to extend their league winning streak to 135 matches, and captured their 11th consecutive district title.

After winning both of its regional tournament matches by 3-0 scores, Coffman lost to eventual champion Cincinnati Ursuline Academy 25-21, 25-27, 21-25, 25-21, 15-5 in a state semifinal Nov. 9 at Wright State to finish 25-3 overall.

====

Craig Yakscoe

COLUMBUS ACADEMY

Boys golf

Central Ohio swept the three boys golf state championships, but Academy might have had the toughest road among those three to even reach state considering it was in the same district as perennial power and 2015 state champion Bexley.

Under Yakscoe, the Vikings captured the MSL-Ohio title and won the 12-team Division II sectional Sept. 26 at Oakhaven with a 303. Academy then shot a 302 in the six-team district tournament Oct. 4 at Denison Golf Club at Granville to edge Bexley (306) for the only state berth.

The Vikings shot 596 at state Oct. 13 and 14 at NorthStar to finish 10 strokes ahead of runner-up Chardon Notre Dame-Cathedral Latin.

====

Rick Yurich

THOMAS WORTHINGTON

Boys water polo

Yurich, in his third season as Thomas coach, guided the Cardinals to their first state championship since 2004 and third overall.

The Cardinals went 3-0 in the state tournament, defeating St. Charles 15-13 in overtime in the state final Oct. 28 at Mason to finish the season 32-9.

In the state championship match, Thomas rallied twice from a five-goal deficit and took its first lead at 11-10 with just more than 20 minutes remaining in the fourth period. They also trailed St. Charles 12-11 at the end of the first overtime period before again coming back.

sports@thisweeknews.com

@ThisWeekSports