Making the moment last was one of the chief objectives for the Hartley High School girls swimming and diving team when it traveled to Branin Natatorium in Canton for the Division II state meet Feb. 22 and 23.

The Hawks achieved that goal by qualifying for either the championship or consolation final in each event they competed in, with the 200-yard freestyle relay placing sixth in 1 minute, 39.9 seconds.

"Our goal coming in was to get everybody back to finals," coach Tony Phillips said. "Our two seniors who've been a big part of what we did the last few years got to swim in finals and one of our relays got on the podium. The bulk of our state team comes back next year, so things are looking good."

The 200 free relay was comprised of juniors Deanne Archambeau, Cara Luallen and Kayla Williams and sophomore Olivia Bergmann.

Also at state, Archambeau placed 12th in the 100 butterfly (58.03), the 400 free relay of seniors Stephany Aeling and Maggie Phillips, Berg-mann and Williams finished 13th (3:34.36) and the 200 medley relay of Archambeau, Berg-mann, Luallen and sophomore Mia Phillips was 13th (1:50.64).

Hartley scored 47 points to place 16th behind champion Gates Mills Hawken (345) as 53 teams scored.

Maggie Phillips and Mia Phillips are coach Phillips' daughters.

"It was really fun and great to swim with my sister for the last time, and it's always great to have the experience," Maggie Phillips said. "I'll probably remember before our relays' swims that we always tried to pump each other up."

Both the boys and girls teams expect to return several key athletes.

"One of the seniors is my daughter," coach Phillips said. "It hasn't hit me just yet, but next year when I do the lineup, it'll probably hit me. It was great to see her make it to state the last few years, get into something and enjoy something I was passionate about, being able to share that with her.

"We also have our backstroker, Olivia Bergmann, Mia Phillips, my other daughter, Deanne Archambeau, Cara Luallen and Kayla Williams, so five out of our top seven (girls) are coming back."

In the CCL meet Jan. 27 at St. Charles, the girls finished third (266) behind Columbus School for Girls (386) and Watterson (325) and ahead of DeSales (111) and Ready (30), and the boys placed fourth (161) behind St. Charles (464), Watterson (225) and DeSales (179) and ahead of Ready (14).

The boys team was led by junior Owen Kennedy, who placed third in the 100 backstroke (56.37) at district Feb. 16 at Ohio University but came up short of advancing to state.

Junior Thomas Mayhan (diving), sophomore Chad Kegelmayer (100 breaststroke, 200 free) and freshman Sam LeMay (100 fly) also competed at district individually for the boys team.

Girls basketball team reaches semifinal

The eighth-seeded girls basketball team played ninth-seeded Gahanna in a Division I district semifinal Feb. 28.

The winner plays fourth-seeded Reynoldsburg or 14th-seeded Big Walnut in a district final at 10 a.m. Saturday, March 3, at Ohio Dominican.

The district champion faces Pickerington Central, Hilliard Davidson, Olentangy Liberty or Eastmoor Academy in a regional semifinal at 6:15 p.m. Tuesday, March 6, at Otterbein. The regional final is March 9 at Otterbein.

The Hawks defeated 36th-seeded Dublin Jerome 60-36 in a second-round game Feb. 23 to improve to 17-4. Kennedy Taylor and Jordan Kaylor each had 13 points and Israel Strickland scored 10.

Boys basketball team set to open tourney

The fourth-seeded boys basketball team opens the Division II district tournament Saturday, March 3, at home against 12th-seeded Centennial or 16th-seeded Licking Valley in a second-round game.

The winner plays seventh-seeded Independence or 10th-seeded Columbus East in a district semifinal Tuesday, March 6, at a neutral site to be announced. The district final is March 10 at Africentric.

Hartley is 17-5 after closing the regular season by beating Whitehall 51-49 on Feb. 19 and Johnstown 54-41 on Feb. 20. Garrett Tipton and Payton Collins both had 13 points against Whitehall and Tipton scored 20 against Johnstown.

Centennial and Licking Valley were 10-10 and 10-11, respectively, before their first-round matchup Feb. 26.

During the regular season, sophomore guard Carson Conley averaged 15.1 points, 2.7 assists and two steals for Licking Valley, while senior guard Sean Tyson averaged 13.4 points to lead Centennial.

Wrestlers open postseason action

The wrestling team scored 132 points to earn a runner-up finish in the Division II sectional Feb. 23 and 24 at Licking Valley, behind Caledonia River Valley (169).

The top four finishers in each weight class advanced to the district tournament Friday, March 2, and Saturday, March 3, at Uhrichsville Claymont, where the top four in each weight class move on to state March 8-10 at Ohio State.

The Hawks have five district qualifiers as Michael Petrella (106 pounds), Joe Petrella (152) and Griffin Rathburn (195) won sectional championships and Keegan Moran (145) and Nate Jackson (220) both finished third.

Placing sixth was Michael Dawkins (120).

Bowlers battle in postseason

A strong start kept the boys bowling team in contention for a state berth in the Division II district tournament Feb. 22 at HP Lanes.

The Hawks were in first place after one game but went on to finish fifth (3,270) in the 12-team event, behind champion Jonathan Alder (3,717). The top three teams advanced to state Friday, March 2, at HP Lanes.

Junior Anthony Metnes tied for 12th with a 528 three-game series but fell 17 pins short of reaching state individually as the top three finishers not on a qualifying team advanced.

Also competing in all three games at district were junior Evan Costlow (524) and senior Jordan Davis (424). Other competitors included juniors Jack Shisler and Adam van Ooyen and freshman Andrew Grosko.

Sophomore Victor Jackson, who led the Hawks with a Central Ohio High School Bowling Conference average of 170.7, was unable to compete at district because of illness.

Hartley placed 10th (3,209) in the 30-team sectional Feb. 16 at HP Lanes, behind champion Jonathan Alder (3,643), as Metnes finished seventh (566) and Jackson was 24th (497).

The boys finished 9-8 overall, went 7-5 in the COHSBC-D Division to tie Mifflin for seventh behind champion Whitehall (12-0) and went 4-4 in the CCL to tie Watterson for third behind co-champions DeSales and St. Charles (6-2) and ahead of Ready (0-8).

"Our highest-ranked bowler was out sick (at district), so we were saying prayers for him and they went in really strong," coach Ann Hawk said. "Then they struggled a little bit in that second game and dropped from first to fifth, but they did really well. They were putting their heart and soul into it. Their Baker games were really strong.

"We've got a lot of juniors, a couple sophomores and a freshman, so we'll be (improved) next year."

The girls team finished 24th (2,558) of 37 teams in a Division I sectional Feb. 24 at HP Lanes, where the top 16 teams and top 16 individuals not on qualifying teams advanced to the district tournament Saturday, March 3, at HP Lanes.

At sectional, sophomore Libby Erwin rolled a 412 to place 68th but missed advancing to district individually by three pins. Senior Carla Pena (85th, 392), junior Tara Bush (tied for 109th, 359) and freshman Trinity Thompson (tied for 103rd, 363) also competed in all three games.

The Hawks finished 6-7 overall, went 5-5 in the COHSBC-D to place sixth behind champion Whitehall (10-0) and went 2-4 in the CCL to finish third behind co-champions Watterson and Ready (5-1) and ahead of DeSales (0-6).

Sophomores Kayleigh Donovan and Samarra Pointer were among the other contributors this season.

"We started off this season with less than eight (competitors) and we've had a couple who haven't been able to practice due to sickness, so we're just happy to be in the game," Hawk said.


At a glance


*Record: Boys -- 9-8 overall, 7-5 (tied for seventh) in COHSBC-D, 4-4 (tied for third) in CCL; Girls -- 6-7 overall, 5-5 (sixth) in COHSBC-D, 2-4 (third) in CCL

*Seniors lost: Boys -- Jordan Davis; Girls -- Carla Pena

*Key returnees: Boys -- Andrew Grosko, Victor Jackson, Anthony Metnes, Jack Shisler and Adam van Ooyen; Girls -- Tara Bush, Kayleigh Donovan, Libby Erwin, Samarra Pointer and Trinity Thompson


*Finishes: Boys -- Fourth in CCL, seventh at sectional, 13th at district; Girls -Third in CCL, first at sectional, second at district, 16th at state

*Seniors lost: Boys -- Lloyd Hawthorne; Girls -- Stephany Aeling, Lily McClung, Maggie Phillips and Annie Robinson

*Key returnees: Boys -- Chad Kegelmayer, Owen Kennedy, Sam LeMay, Dominic Motter and Leo Noll; Girls -- Deanne Archambeau, Olivia Bergmann, Cara Luallen, Mia Phillips, Emma Simone, Ellie Tanner and Kayla Williams