Among the numerous accomplishments in the Olentangy Liberty High School baseball team's bounce-back season is that it won its fourth league championship in five years.

The Patriots are 13-1 in the OCC-Buckeye Division with one game to play against Olentangy on a date yet to be determined.

With a 5-1 victory over Westerville Central on May 2, Liberty wrapped up the league title a year after going 13-13 overall and tying Westerville North for fourth (7-8) in the OCC-Buckeye behind champion Olentangy (12-3).

"It's one of those things everybody thinks is old hat, but for a lot of the juniors and seniors, it's their first time being a part of something that special," coach Ty Brenning said. "It's been a fun group to work with and has been nice to see."

Liberty was the top seed for the Division I district tournament and was 24-4 overall before playing 31st-seeded Westerville North on May 9 in a second-round game. The winner plays 23rd-seeded Orange or 35th-seeded Central Crossing in a district semifinal Tuesday, May 15, at a site to be announced.

The district final is May 17 at a site to be announced.

In the title-clinching win over Central, Mitchell Okuley went 3-for-3, Corbin Parrish was 1-for-2 with three RBI and Jack Metzger struck out 10 while giving up six hits and walking two over six innings to pick up the victory.

"Obviously our body of work makes us feel really good in all phases of the game," Brenning said.

Softball team gets close to .500 mark

After losing six of its first seven games, the softball team was 10-12 overall heading into its Division I district tournament opener May 9 in the second round against 18th-seeded Reynoldsburg.

The winner of that game will face top-seeded Central Crossing or 37th-seeded Westerville South in a district semifinal Monday, May 14, at a site to be announced. The district final is May 18 or 19 at Pickerington Central.

Liberty was seeded 22nd.

With a 9-6 loss to Westerville South on May 3, the Patriots finished third in the OCC-Buckeye at 6-4. Westerville Central went 7-3 and Olentangy is 7-2 heading into its league finale Thursday, May 10, against Westerville North.

"They fought hard and were right there (in the league)," coach Cari DeAngelis said. "Unfortunately we just came up short in a few games."

Against South, Liberty scored five times in the seventh to make it close. Sammy Leonhardt and Arica Flaugher each had two RBI.

Girls lacrosse team preps for tourney

With a 19-18 victory over Olentangy on May 1, the girls lacrosse team earned a runner-up finish in the OCC-Buckeye at 6-1, behind New Albany (7-0).

Liberty's only losses this season have come to New Albany (15-9 on April 5) and Upper Arlington (19-7 on April 7). It is 11-2 overall and takes a nine-game winning streak into its game Thursday, May 10, at home against Medina.

New Albany is the top seed for the Division I, Region 1 tournament and UA is the No. 1 seed in Division I, Region 3.

The Patriots, who close the regular season Saturday, May 12, at home against Cincinnati Sycamore, are the second seed in Region 1. They open the postseason Monday, May 14, at home against 12th-seeded Westerville Central, with the winner to play fifth-seeded Orange or 14th-seeded Whitehouse Anthony Wayne on May 18 in a regional quarterfinal.

Against Olentangy, Mollie McCormack and Madison Rapier each scored five goals and Molly Bursinger added four.

Rapier then scored eight goals and Bursinger had five in an 18-14 win over Thomas Worthington on May 3.

Through 12 games, McCormack had 45 goals, 11 assists and 60 ground balls.

"Mollie is a player that truly puts 110 percent into everything she does," coach Nicole Stines said. "She knows when to take advantage of scoring situations for herself versus when it's best to pass."

Boys tennis team set for sectional

The boys tennis team opens the postseason in a Division I sectional Thursday, May 10, and Saturday, May 12, at Pickerington Central.

The top four finishers in singles and doubles advance to the district tournament May 17 at Hilliard Bradley and May 19 at Upper Arlington.

The doubles team of senior Adithya Nair and freshman Vishnu Bodavula is seeded fourth and has a first-round bye. Also competing in doubles is the team of senior Samanyu Das and freshman Arind Nair.

In singles, senior K.J. Lawal opens against Canal Winchester's Connor Clark, sophomore Tarumn Nandakumar opens against St. Charles' Ben Wolfe and sophomore Marcelo Aguilar opens against Hilliard Darby's Krishna Revur.

Boys lacrosse team earns No. 2 seed

The boys lacrosse team is seeded second for the Division I, Region 1 tournament and opens the postseason Tuesday, May 15, at home against 13th-seeded Dublin Scioto.

The winner plays host to seventh-seeded Medina or eighth-seeded Orange on May 18 in a regional quarterfinal.

Before playing Westerville Central on May 8, the Patriots were 10-5 overall and 4-1 in the OCC-Buckeye. Olentangy won the league at 6-0.

Liberty, which closes the regular season with a league game Friday, May 11, at New Albany, lost to Bloomfield Hills (Michigan) Brother Rice 5-3 on May 4 and beat Indianapolis Cathedral 9-1 on May 5 in the Midwest Lacrosse Conference tournament in Indianapolis.

Against Cathedral, Ethan Donelson, Aidan Kenley and Johnny Wiseman all had two goals and Skylar Wahlund made 15 saves.

Boys volleyball team takes second in league

The boys volleyball team finished second in the OCC-Buckeye at 8-2 after losing to Olentangy 25-19, 25-13, 25-17 on May 3.

The Braves went 10-0 in the league.

The Patriots were 11-4 overall before facing Mount Vernon on May 8 and close the regular season Friday, May 11, at home against Hilliard Davidson.

The Division I East Region tournament drawing is Monday, May 14.

Track teams prep for OCC, postseason meets

The boys and girls track and field teams compete in the OCC-Buckeye meet Thursday, May 10, and Saturday, May 12, at Orange.

Each squad then will compete in the Division I, district 3 meet Wednesday, May 16, May 17 and May 19 at Darby.

On May 4 at Orange, both teams earned runner-up finishes in the Delaware County Elite 8 meet. The boys scored 119 points to finish behind Orange (173), and the girls scored 112.66 to place behind the Pioneers (149).

For the girls, winning titles were Sydney Englehart in the 400 meters (58.97 seconds), Emma Bower in the 1,600 (5:15.28) and 3,200 (11:12.2), Nicole Tonetti in the long jump (16 feet, 7 3/4 inches), Mollie Kunar in the shot put (36-5 1/2) and the 800 relay of Jessica Barna, Carrie Lawal, Brea White and Tonetti (1:46.42).

For the boys, Luke Bendick won the pole vault (14-6).

julrey@thisweeknews.com

@UlreyThisWeek