The Hartley High School girls lacrosse team could face the same opponent in a Division II, Region 7 quarterfinal as it did a season ago. If that scenario plays out, the Hawks will be looking for a different result.

Last season, the Hawks were the sixth seed and won their opening game before falling to third-seeded Worthington Kilbourne 19-10.

Hartley and Kilbourne have the same seeds this season and again could meet in a quarterfinal.

The Hawks open Thursday, May 17, at home against 11th-seeded Dayton Carroll, with the winner playing the Wolves or 15th-seeded Dayton Miami Valley on Saturday, May 19.

Kilbourne was 11-7 after losing to Academy 14-13 in overtime May 8.

"(Kilbourne is) a physical team and they like to move the ball, but if we stay patient, we can capitalize on any turnovers we have," eighth-year coach Molly Gilbert said. "I think we have a good shot."

Hartley is hoping to get past the second round of the postseason for the first time under Gilbert.

The quarterfinal winner plays at second-seeded Columbus Academy, seventh-seeded Watterson, 10th-seeded Big Walnut or 13th-seeded Bexley in a regional semifinal Tuesday, May 22. The regional final is May 25.

Hartley closed the regular season by beating Columbus School for Girls 14-13 on May 10, marking its seventh consecutive victory. The Hawks are 8-5 overall and finished 2-1 in the CCL and 4-3 in the Central Independent League.

The Hawks beat Delaware 17-5 on May 9 as Killian Sweeney scored five goals, Hannah McFeeters scored three and Sydney Onega added two in support of freshman goalkeeper Sidney Sheridan, who according to Gilbert has improved significantly throughout the season.

"We've gone on a good winning streak, which is awesome," McFeeters said.

"The big thing is that we've really stepped up on (defense). We've been sliding early and the defense has (set) up more offense because we have the ball more. (We have) an amazing senior class. You can see it on the field that the chemistry is there, for sure.

"I expected the season to go really well. I actually wasn't expecting us to start 1-5. We've never gotten past the second round (of the postseason), and hopefully we can get past that and make history."

Track teams fare well in CCL meet

The track and field program had strong performances in the CCL meet May 8 and 10 at home.

The girls team scored 116 points to place second behind Watterson (175.5) and ahead of DeSales (107), Ready (47.5) and CSG (45), while the boys finished third (113) behind DeSales (138) and St. Charles (126) and ahead of Watterson (78) and Ready (33).

For the girls team, Amaiah Jones won the 100 meters (12.91 seconds) and was runner-up in the 200 (26.66), Ellie Kitsmiller was runner-up in both the 3,200 (13:14.91) and high jump (4 feet, 8 inches), Bailee Zacovic was second in the 1,600 (5:36.68) and the 1,600 relay of England Ladd, Rachael LeMay, Emily Moore and Pailyn Groene placed second (4:18.76).

For the boys squad, Miles Fleming won both the 100 (11.02) and 200 (22.44), Ben Dankow won the 400 (50.68), Patrick Scurlock was first in the 300 hurdles (41.17) and runner-up in the 110 hurdles (15.61), Chase Rawlins won the high jump (5-10), the 800 relay of Dankow, Fleming, Jalen January and Kason Sunderland was first (1:31.08), the 1,600 relay of Dankow, T.J. Johnson, Rawlins and Scurlock (3:27.87) finished first and the 400 relay of Elijah Carter, Fleming, Sunderland and Cameron Thomas placed second (43.9).

The girls team is competing in the Division II, district 2 meet that began May 15, continued May 16 and concludes Saturday, May 19, at Westerville North, while the boys are competing in the Division II, district 1 meet held the same days at the same site.

The top four finishers in each event advance to the regional meet May 24 and 26 at Lexington.

Baseball team reaches district semifinal

The sixth-seeded baseball team played fourth-seeded Jonathan Alder in a Division II district semifinal May 15.

The winners plays second-seeded DeSales or 10th-seeded Heath in a district final Thursday, May 17. As of May 14, the site of the game had not been announced.

The district champion advances to a regional semifinal May 24 at Mason.

The Hawks opened the district tournament with a 10-0, five-inning victory over seventh-seeded Buckeye Valley in a second-round game May 10 at home.

Jacob Culbertson tossed a four-hitter and Phillip Cole homered to lead the Hawks, who improved to 17-7.

Hartley split its two CCL games against DeSales, losing 10-0 on April 18 and winning 14-10 on April 30.

Tennis season ends at sectional

Senior Collin Bender's hopes of advancing to the Division II district tournament ended with a 6-7, 6-2, 6-2 loss to Columbus Academy sophomore Ryan Wahl in a quarterfinal at the sectional May 10 at Academy.

Bender, who was seeded third, opened with a 6-1, 6-0 win over Grandview's Calvin Horning and beat Ready's Sandon Skuce 6-0, 6-0 in the second round before losing to Wahl to fall one win shy of qualifying for district.

Also in singles, senior Peyton Eads beat Ready's Connor Nagy 6-1, 1-6, 6-4 but lost 6-0, 6-0 to Buckeye Valley's Kyle Baesman in the second round, and senior Max Sauer beat Eastmoor's Maxwell Hollins 6-0, 6-0 in the first round before losing to Academy's Jack Madison 6-0, 6-0 in the second round.

In doubles, seniors Evan Armstrong and Sulimaan Priest lost to Buckeye Valley's Max Rotando and Mitchel Lucas 6-2, 6-1 in the second round and seniors Ryan Ruth and Mac Weiging lost to Worthington Christian's Tommy Robinson and Benjy Homoelle 6-3, 6-1 in the second round.

Strong nucleus to return in softball

The 10th-seeded softball team lost 10-0 in five innings to fifth-seeded Big Walnut in the second round of the Division II district tournament May 10.

The Hawks, who opened the postseason with a 19-0 win over 21st-seeded Independence on May 8, finished 7-12 overall.

Freshman Kami Kortokrax tossed a no-hitter and hit a two-run home run against the 76ers, but the Golden Eagles scored five runs in the first inning, three in the third and two in the fourth.

Hartley went 1-5 in the CCL to place behind Ready (5-1), Watterson (4-2) and DeSales (2-4).

The Hawks went 4-21 a season ago.

"Our whole thing when we started out in September was that we were building a strong program, and they definitely came out of the gates ready to win," coach Ashley Hayes said. "We faced many competitors and great coaches. I'm a very competitive person, but I'm pleased with how we grew as a team and grew as young ladies."

Kortokrax was among the team's leading hitters in batting average while splitting time between shortstop and pitcher. Other key players expected to return are junior Lauren Barclay (C/OF) and sophomores Sophia Cegledy (INF/P), Tori Garey (C/OF) and Audrey Smith (OF).

Also eligible to return are junior Dayna Shoulders (1B), sophomores Bella Hoffman (2B), Aidan Poliseno (1B) and Allyssa Thompson (3B/1B) and freshman Malayna Williams (OF).

"We were a very young team," Hayes said. "The returning varsity players will be ones to watch the next two to three years."

Athletes announce college decisions

On May 9, 10 student-athletes announced their college decisions.

Stefany Aeling will compete in women's swimming and diving at Malone, Winston Amankwah will play football for Rose-Hulman, Andrew Berger will play men's golf at Wheeling Jesuit, Elijah Carter will play football at Olivet Nazarene, Britney Golden will play women's soccer at Muskingum, Amaiah Jones will play women's basketball for Wilberforce, Luci Kanowsky will play women's lacrosse at Capital, Casey King will play women's soccer for Capital, Hannah McFeeters will play women's lacrosse at Walsh and Luke Rawlins will play baseball at Wheeling Jesuit.

julrey@thisweeknews.com

@UlreyThisWeek