Before beginning his college swimming career at Arizona State later this year, Eddie Michael got one last chance to compete against athletes he grew up with in the North-East-West championships July 16 at Dublin Community Pool North.

The experience proved to be one of mixed emotions for the 2018 Dublin Coffman High School graduate as he swam to five titles and led Dublin Atlantic to its second consecutive NEW championship.

"This was my last summer league youth meet and it's extremely bittersweet because I started my swimming career for the Dublin Dolphins," Michael said. "I will definitely miss it heading to college.

"Everyone was having fun, which translated into swimming fast. I have nothing but great things to say about the NEW championships. Everyone from every team comes in with great attitudes and great sportsmanship. It's just a fun place to be."

Atlantic swept the boys, girls and overall titles, with Michael winning the 15-18-year-old boys 100-meter individual medley (1 minute, 1.08 seconds), 50 backstroke (28.05) and 50 butterfly (27.21). He also joined Owen McQuaid, David Coss and Andy Shepard on the winning 200 medley relay (1:51.01) and the first-place 200 freestyle relay (1:38.42).

The boys scored 1,399.5 points to finish ahead of Dublin Arctic (887.5), Dublin Pacific (853), Muirfield Muirfins (631), Marysville Stingrays (428.5), Lifetime (302) and Northland Tigersharks (70.5).

In the girls meet, Atlantic scored 1,158.5 points to place ahead of Marysville (930), Arctic (887), Muirfield (758), Pacific (669.5), Northland (154) and Lifetime (139).

Overall, Atlantic scored 2,558 points, followed by Arctic (1,774.5), Pacific (1,522.5), Muirfield (1,389), Marysville (1,358.5), Lifetime (441) and Northland (224.5).

Atlantic, Arctic and Pacific all are a part of the Dolphins program, which draw athletes from the Dublin school district.

"I loved our team's energy throughout the day," coach Tanner Barton said. "The championship meet has three sessions and runs from 7 a.m. until 7 p.m. Our Atlantic swimmers were ready to race in each session and that made a difference. ... I was genuinely pleased with how each age group raced.

"I started coaching for the Dublin Atlantic Dolphins in 2013 and became head coach of this team in 2015. It's so nice to see some of the youngsters I coached in 2013 now be high school leaders on the team. I've seen these swimmers grow up each summer, and it's great to see them mature into such incredible men and women."

Also winning boys titles for Atlantic were Dane Malfatto in the 6-and-under 25 free (25.67) and 25 back (28.34), Jacob Nadur in the 8-and-under 25 fly (18.66), Ben Oswiecinski in the 7-8 25 free (18.0) and 8-and-under 25 breaststroke (24.15), Bryce Schiming in the 7-8 25 back (21.27), Benjamin Nadur in the 11-12 100 IM (1:12.06) and 50 fly (31.24), Lucas Stump in the 11-12 50 back (38.52), Joseph Nadur in the 13-14 100 IM (1:04.34) and 50 breast (34.2), the 8-and-under 100 free relay of A.J. Max, Jacob Nadur, Oswiecinski and Schiming (1:17.06), the 11-12 200 medley relay of Luke Dauer, Andrew Mostyn, Benjamin Nadur and Stump (2:24.16) and the 200 free relay of Dauer, Mostyn, Benjamin Nadur and Stump (2:10.25).

Winning girls titles were Ava Ketchum in the 8-and-under 25 breast (25.21), Ella Wynk in the 7-8 25 free (18.56) and 25 back (20.78), Charlotte Willison in the 9-10 25 breast (23.51), Brenna Cooper in the 15-18 100 IM (1:14.44), 50 back (35.74) and 50 breast (36.77), Marissa Kruse in the 15-18 50 free (29.27) and 50 fly (32.17), the 8-and-under 100 medley relay of Naomi Christianson, Rhea Iyer, Ketchum and Wynk (1:35.8) and the 8-and-under 100 free relay of Christianson, Iyer, Ketchum and Wynk (1:25.21).

"One of the keys to our success came from the amazing coaching staff and their effort to make sure everyone swims their best and has fun while doing it," Cooper said. "Also, another key was the energy the team provided, cheering for teammates and competing well."

Young swimmers lead Arctic

Arctic showed its depth in the younger age groups as the boys and girls teams both won nine titles.

Finishing first for the boys were Austin Carpenter in the 9-10 100 IM (1:16.06) and 25 breast (18.18), Jake Lloyd in the 9-10 25 free (14.64), Alex Wu in the 9-10 25 back (17.41) and 25 fly (16.65), the 9-10 100 free relay of Carpenter, Lloyd, Emmett Van Buskirk and Wu (1:02.5), the 100 medley relay of Carpenter, Lloyd, Van Buskirk and Wu (1:11.13), the 13-14 200 medley relay of Charlie Bernotas, Max Latshaw, Nicholas Wellman and Bryce Zimmer (2:11.47) and the 200 free relay of Bernotas, Latshaw, Wellman and Zimmer (1:59.44).

Winning for the girls were Jessica Brown in the 9-10 100 IM (1:41.68) and 25 back (17.41), Gabi Adams in the 11-12 50 fly (34.11), Emily Brown in the 11-12 100 IM (1:13.76) and 50 back (34.73), the 9-10 100 free relay of Jessica Brown, Kathryn Kelley, Sarah Meier and Abby Rudd (1:14.4), the 9-10 100 medley relay of Jessica Brown, Allie Gingher, Kelley and Meier (1:25.93), the 11-12 200 free relay of Adams, Emily Brown, Ashley Carpenter and Izzy King (2:13.36) and the 11-12 200 medley relay of Adams, Emily Brown, Ashley Carpenter and King (2:25.38).

Pacific earns eight titles

Carson Smith led Pacific with titles in the boys 13-14 50 free (26.72) and 50 fly (29.65).

Also capturing boys titles were Alex Davis in the 13-14 50 back (33.25), Graham Carpenter in the 50 breast (31.23) and Grant Cicci in the 15-18 50 free (24.68).

Winning girls titles were Claudia Crichley in the 6-and-under 25 free (24.6), Olivia Jacques in the 6-and-under 25 back (26.93) and Maria Obert in the 11-12 50 breast (41.56).

Earning boys runner-up finishes were Noah Grant in the 9-10 25 breast (23.3), Gus Mossman in the 9-10 25 fly (17.58), Alex Davis in the 13-14 100 IM (1:06.67), Graham Carpenter in the 15-18 100 IM (1:02.24) and 50 fly (27.42), Cicci in the 15-18 50 back (29.24), the 8-and-under 100 medley relay (1:51.93), the 9-10 100 medley relay (1:26.83), the 15-18 200 medley relay (1:51.34) and the 15-18 200 free relay (1:42.4).

Taking second for the girls was Cecilia Martyna in the 13-14 50 fly (35.5).

Relay wins title for Muirfins

The Muirfins earned a title with the boys 8-and-under 100 medley relay of Peter Guerrera, Dylan Houser, Sam Reichert and Tag Smith (1:46.53).

Placing second were Luke D'Onofrio in the boys 6-and-under 25 back (30.53), Lauren Basham in the girls 9-10 25 fly (18.22), Annika Grillo Hviid in the girls 9-10 25 free (17.6), the boys 8-and-under 100 free relay (1:17.06), the girls 8-and-under 100 medley relay (1:45.53) and the girls 8-and-under 100 free relay (1:36.57).

Finishing third were D'Onofrio in the boys 6-and-under 25 free (28.08), Guerrera in the boys 7-8 25 free (18.87), Houser in the boys 8-and-under 25 fly (26.66), Brady Delmore in the boys 9-10 25 free (16.71) and 25 fly (18.15), Kensley Layel in the girls 7-8 25 free (20.01) and 8-and-under 25 fly (23.15), the girls 9-10 100 medley relay (1:37.93) and the girls 9-10 100 free relay (1:19.03).

Stingrays captures seven championships

Marysville won seven titles, including four relays.

Earning individual titles were Olivia Myers in the girls 8-and-under 25 fly (21.39), Alekah Daniels in the girls 11-12 50 free (32.44) and Jason Moore in the boys 11-12 50 free (31.03).

The winning relays were the girls 13-14 200 free relay of Carly Amrine, Janie Clayton, Molly Gregory and Sophia Taracko (2:05.43), the girls 13-14 200 medley relay of Amrine, Clayton, Gregory and Taracko (2:21.9), the girls 15-18 200 free relay of Lily Arledge, Morgan Grawe, Remini Roush and Mikayla Seman (2:07.86) and the girls 15-18 200 medley relay of Arledge, Grawe, Maddie Murphy and Seman (2:19.75).

Butler, Rogers pace Lifetime

Maria Butler won the girls 9-10 25 free (17.21) and 25 fly (18.19) and Brogan Rogers was first in the boys 11-12 50 breast (38.56) to lead Lifetime.

Rogers also was runner-up in the 100 IM (1:19.19).

Also taking second were the boys 11-12 200 medley relay (2:48.72) and Eric Hong in the boys 9-10 25 back (20.95).

Placing third for the boys were William Liu in the 9-10 100 IM (1:35.8), Reid Rogers in the 11-12 50 back (42.4) and the 11-12 200 free relay (2:30.15).

DeGuzman leads way for Northland

Anna-Marie DeGuzman led the Tigersharks with third-place finishes in the girls 13-14 50 free (33.58) and 50 fly (36.19).

Finishing fourth for the girls were the 13-14 200 free relay (2:51.84) and 200 medley relay (3:20.47). Taking fourth for the boys were Christopher Carson in the 11-12 50 free (35.77) and Noah McGuinness in the 8-and-under 25 breast (36.41).

julrey@thisweeknews.com

@UlreyThisWeek