Coach Matt Suttle said the Dublin Scioto High School girls track and field team truly won its second consecutive "team" title in the OCC-Cardinal Division meet.

Coach Matt Suttle said the Dublin Scioto High School girls track and field team truly won its second consecutive "team" title in the OCC-Cardinal Division meet.

The Irish scored 141 points to outdistance runner-up Westerville South (123) in the league meet, which concluded May 16 at Hilliard Davidson.

"We had double-digit scoring in several events, so it was truly a team effort," Suttle said. "I could not be more proud of the way they performed."

Westerville Central (114) was third, followed by Hilliard Darby (94), Canal Winchester (61), Hilliard Bradley (47) and Jerome and Westerville North (both 40).

Mikhaylan Price won both the discus (117 feet, 4 inches) and shot put (35-1 3/4).

"Last year, I won the discus, so it was good to win both (the shot put and discus) this year," Price said. "We're all close to peaking at the right time."

Also winning league titles were the 400-meter relay of Brooklyn Richardson, Nykee Scruggs, Dominique Tuff and Tatayana Johnson (50.22 seconds), Scruggs in the 100 (12.81) and Tuff in the 100 hurdles (15.38).

Scruggs also competed in the 200, placing second (26.18).

"I like running the 400, but the (400 relay) is my favorite race," Scruggs said. "I like working together as a team, and that's what we did to win (the league meet)."

Also placing second were the 3,200 relay of Shayla Wigand, Vanessa Robinson, Maggie Harter and Meredith Billman (9:30.25), Ariel Arellano in the 3,200 (11:45.74) and Monae Williams in the shot put (35-1/4).

Finishing third were Elo Agbaike in the 100 hurdles (15.97), Rebecca Groh in the 3,200 (11:50.39), Robinson in the 1,600 (5:07.53) and Wigand in the 800 (2:18.93).

The boys team finished seventh (29) in the OCC-Cardinal meet, behind Westerville Central (131), Darby (107), Jerome (104), Westerville South (100), Canal Winchester (85) and Bradley (78) and ahead of Westerville North (28).

Francis Cutchember led the way by placing fourth in the 400 (23.02). He also was on the fourth-place 800 relay with Evan Wallace, Dominick Cutchember and Joe Weeks (1:30.45).

Scioto is competing in the Division I district meet this week at Darby.

The girls team is in district 1, which started May 19 with the preliminaries in the running events, continues Thursday, May 21, with the field events and concludes Saturday, May 23, with the running finals.

The boys team is in district 2, which began May 19 with the field events, continued May 20 with the preliminaries for the running events and concludes Saturday, May 23, with the running finals.

The top four finishers in each district event advance to regional Wednesday, May 27, and May 29 at Pickerington North.

The top four placers in each regional event qualify for state June 5 and 6 at Ohio State.

Coffman boys, girls finish second in OCC

The Coffman boys and girls teams both finished second in the OCC-Central meet, which ended May 16 at Davidson.

The boys team scored 132.5 points to finish behind Davidson (143). Olentangy Liberty (127) was third, followed by Marysville (96.5), Thomas Worthington (66.5), Upper Arlington (42.5), Westland (37) and Central Crossing (15).

Zach Bons won the 800 (1:56.93) and placed second in the 1,600 (4:17.83). Simon Alford was runner-up in the 800 (1:57.41).

"(The 800) was a tough race because I just had run the (1,600) about 45 minutes earlier," Bons said. "During the first lap (of the 800), I didn't think I had it, but it was my second-fastest time."

Bons and Alford also were on the winning 3,200 relay (7:53.48) with Tyndale Hannan and Lucas Bons and the first-place 1,600 relay (3:25.25) with Justin Boamah and Nick Riley-Popovich.

Scott Cameron also won a league title, finishing first in the pole vault (14-0).

Also placing second were Lucas Bons in the 3,200 (9:34.79), Jason Boateng in the high jump (6-3) and Boamah in the 400 (49.94).

Finishing third were Michael Watson in the discus (134-5), the 400 relay of David Side, Ibn Williamson, Nolan Conway and Stephen Headings (44.7) and the 800 relay of Conway, Williamson, Sides and Boamah (1:31.59).

The girls team scored 136 points in the OCC-Central meet to finish behind Liberty (153) and ahead of Davidson (109), Thomas (103), UA (58), Central Crossing (42), Westland (30) and Marysville (26).

Abby Steiner helped to lead the Shamrocks, winning the 100 (12.18) and 200 (25.1) and teaming with Shannon Downie, Megan Gregory and Wambui Watene to win the 800 relay (1:43.08). She also was on the second-place 1,600 relay (4:03.88) with Shaunqueza Stevens, Watene with Megan Hoadley.

"(The 200) was my third race of the day and it went well," Steiner said. "It gives me an idea of what to expect next week (at district)."

Sade Olatoye also won two individual league titles, finishing first in both the discus (141-6) and shot put (program-record 45-11 1/4). The 400 relay of Downie, Gregory, Stevens and Makenzie Henderson also won (49.35).

Also placing second were Pasha Johnson-Rivers in the shot put (37-1/2), Hoadley in the pole vault (10-6) and Watene in the 400 (58.99). Stevens placed third in the 100 (12.8).

The boys and girls teams both are competing in the district 1 meet this week.

Last season, Olatoye won both the discus (147-6) and shot put (44-9 1/2) at regional and was the girls team's only state qualifier. Zach Bons placed fourth in the 1,600 (4:18.33) at regional a year ago and was the boys team's lone state qualifier.

Muresan, Davis lead way for Celtics boys

Aaron Muresan and Bradley Davis helped lead the Jerome boys team to a third-place finish in the OCC-Cardinal meet.

Muresan won the 300 hurdles (program-record 39.39) and placed second in the 110 hurdles (14.93).

He also was a member of the runner-up 1,600 relay (3:25.77) with Benton Wilson, Nick Foley and Trevor Marcus and was on the third-place 800 relay (1:30.37) with Wilson, Ty Henderson and Marcus.

"I thought I had to push harder because I already had run in two other races," Muresan said. "This will be a good test to see how the district will be."

Davis won the 3,200 (9:29.11), placed second in the 1,600 (4:25.81) and was on the third-place 3,200 relay with Adam Erickson, Nick Jarvis and Foley (8:08.29).

Alex Jacobs was runner-up in the pole vault (13-6) and placed third in the 300 hurdles (40.58).

Also finishing third were Foley in the 800 (1:58.24), David Feng in the shot put (45-3/4) and the 400 relay (44.09) of Zack Kowatch, Wilson, Henderson and Marcus.

Carly Davis led the girls team, which placed seventh in the league meet. She won both the 1,600 (5:01.63) and 3,200 (11:07.99) and was on the third-place 3,200 relay (9:35.19) with Lexi Grace, Rachel Ferguson and Tiffany Hill.

"I went out a little slow (in the 3,200) to feel out the field," Davis said. "Sometimes I go out fast, but I didn't want to do that."

The boys and girls team both are competing in the district 1 meet this week.