Although it entered the Division III district tournament on a four-game losing streak and had to settle for a share of the MSL-Ohio Division title, the Columbus Academy baseball team had high expectations.

Although it entered the Division III district tournament on a four-game losing streak and had to settle for a share of the MSL-Ohio Division title, the Columbus Academy baseball team had high expectations.

The top-seeded Vikings were 18-7 overall before playing 10th-seeded Northridge in a third-round home game May 11.

The Academy-Northridge winner plays fourth-seeded Fairbanks or seventh-seeded Worthington Christian in a district semifinal Monday, May 16, at a site to be determined.

The district final is Wednesday, May 18, at Ohio Dominican.

The Vikings defeated 17th-seeded Mount Gilead 7-2 in the first round May 9 at home. Grey Harmon was the winning pitcher with relief help from Matt Saling and Nick Stringer.

"Receiving the No. 1 seed is a great accomplishment for the program," coach Todd Dunkle said. "What comes with having been awarded the No. 1 seed is a bigger bull's-eye on your back."

The Vikings had to settle for a share of the league title when they lost to visiting Bexley 12-10 on May 4.

Academy, which defeated Bexley 9-3 on April 18, tied the Lions for first at 13-1.

"At the beginning of the year, we set (a league title) as one of our team goals," Dunkle said. "As with all team goals, it takes a team of players with individual goals to come together as one."

The Vikings closed the regular season with losses to Hartley (7-5 on May 5) and Newark Catholic (8-4 and 9-1 on May 7).

Boys tennis team wins league title

The boys tennis team went 6-0 during the regular season in MSL-Ohio play on its way to winning the league title with 40 points, edging runner-up Bexley (38).

Bexley finished first in the league tournament with 13 points, ahead of Academy (12), Worthington Christian (5), Grandview (4), West Jefferson (1), London (0) and Whitehall (0). The tournament began April 30 at Academy and concluded May 2.

Jacob Wareti (first singles) and Austin Lawrence (second singles) won titles. Wareti was named league Player of the Year and Jeff Warstler was named Coach of the Year.

"The first goal is always winning the league title," Warstler said. "That's going to be the one the school cares most about and after that you start talking about team state tournament and then individuals honors."

The Vikings play host to a Division II sectional Thursday, May 12, and Saturday, May 14. The top four finishers in singles and doubles advance to district May 19 at Academy and May 21 at Upper Arlington.

Academy entered the week 13-3 overall and plays Bexley in an OTCA district final on a date to be determined, with the winner advancing to the state tournament May 29 at Reynoldsburg.

Girls lacrosse team finishes second in league

The girls lacrosse team lost at home to DeSales 13-12 in overtime May 5 to finish second in the Central Independent League at 6-1, behind the Stallions (7-0).

The Vikings had won six consecutive league titles.

Academy trailed 7-5 at halftime before scoring five unanswered goals, but the Stallions rallied to force overtime.

Katie Boeckman, Julia Chester, Michelle Daoud, Grace Geiger and Lottie Smith each scored two goals for Academy.

Athletes announce college decisions

Eight student-athletes announced their college decisions May 6.

Logan Baker will compete in men's track and field at Cincinnati, Sooji Kang will compete in women's crew at Wellesley, Atticus Lee will compete in men's cross country and track and field at Dubuque, Jack Mills will play football at Washington University in St. Louis, Lily Rizk will play women's lacrosse at Rollins College, Jacob Wareti will play men's tennis at Ohio State, Cobi Warstler will compete in women's cross country and track and field at Wooster and Matt Watters will play baseball at Stetson.