The Pickerington High School North boys track and field team is following its second consecutive district title by trying to win a regional championship for the second year in a row.

The Pickerington High School North boys track and field team is following its second consecutive district title by trying to win a regional championship for the second year in a row.

The Division I regional meet began May 29 and concludes Friday, May 31, on the Panthers' home track, with the top four in each event advancing to the state meet June 7 and 8 at Ohio State.

In the district 1 meet May 21, 23 and 25 at Hilliard Darby, North won nine events and scored 159.5 points to finish with more than twice as many as runner-up Pickerington Central (77.5).

Senior Desmond Palmer won the 110-meter hurdles (14.71 seconds) and 300 hurdles (38.69). He also ran on the first-place 800 relay (1:27.9) with senior Roland Ladipo, sophomore Nick Gray and senior Godwin Igwebuike and on the champion 1,600 relay (3:19.01) with senior Brian Klever, junior Trey Browder and sophomore Lucas Miller.

Igwebuike was first in the 100 (10.85) and 200 (22.13) and ran on the champion 400 relay (42.7) with seniors Kody Kasey, Cortez Goodwin and Ladipo.

Also winning titles were Gray in the 400 (49.6) and junior John Harris in the high jump (6 feet, 8 inches).

Sophomore Ronald Bonner was second in the long jump (21-3 1/2) and third in the 300 hurdles (40.74).

Others earning runner-up finishes were sophomore Jaye Williams in the 100 (10.99) and Gray in the 200 (22.22).

Also advancing by placing in the top four were senior Jamie Hence in the long jump (fourth, 21-0), junior Kirill Loginov in the pole vault (third, 14-0), sophomore Darius Ragland in the 110 hurdles (third, 15.37) and Miller in the 400 (third, 50.58).

Central girls takesecond in district 1

The Central girls team earned a runner-up finish (78) in the district 1 meet behind Hilliard Davidson (90).

Winning titles were the 400 relay of senior Jada Williams and juniors Cortisha Short, Irene Skinner and Shalon Conley (49.25) and the 800 relay of Jada Williams, Skinner, Conley and junior Tyler Williams (1:42.12).

Short was runner-up in the 200 (25.63) and sophomore Dana Shoff was second in the pole vault (10-6).

Also moving on were Jada Williams in the 200 (third, 25.73), Tyler Williams in the 400 (second, 58.92), Conley in the 100 (fourth, 12.68), sophomore Edwina Barnett in the 300 hurdles (fourth, 47.49) and the 1,600 relay of Tyler Williams, junior Morgan Richardson and sophomores Morgan Robinson and Nikkia Thompson (fourth, 4:00.98).

Central boys aredistrict runners-up

The Central boys team's 77.5 points helped it finish well ahead of third-place Westerville North (55) in district 1.

Senior Alex Nichols won the discus (172-2) and was runner-up in the shot put (46-11).

Also moving on were seniors Nate Kosnich in the 110 hurdles (fourth, 15.58) and Gemel Trent in the 400 (second, 50.39), juniors D'Aaron Williams in the 100 (fourth, 11.23), Nathan Martin in the pole vault (fourth, 13-6) and Kameron Smith in the high jump (third, 6-2), the 400 relay of juniors Tawain Gordon, Williams and Tyler Martin and freshman Devahn Jackson (third, 43.75) and the 1,600 relay of Trent, Tyler Martin, Williams and Jackson (fourth, 3:24.88).

North girls advancein five events

The North girls placed sixth (50) in district 1.

Junior Annette Echikunwoke was second in the shot put (41-9 1/4) and discus (118-2).

Also moving on in two events was senior Kristen Eisenhauer, who took fourth in the 800 (2:21.44) and ran on the fourth-place 3,200 relay (9:41.83) with senior Fayth Greegor and sophomores Rosa Rumora and Sinclair Stockard.

Senior Andrea Hazelwood was third in the 100 hurdles (15.55).

--Jarrod Ulrey