The Worthington Kilbourne High School wrestling team continues to build its program.

The Wolves returned six letterwinners but have no seniors.

"We are very young," seventh-year coach Brett Shaut said. "But we are excited to see what we can do this season. We have a good group of kids that like to work hard and get better every day."

With a lack of depth and little experience, Kilbourne likely will struggle with team scoring.

"With no seniors and being as young as we are overall, we will be looking for individual successes of our returnees and seeking growth and improvement with the younger guys," Shaut said.

Among the returnees are a pair of Division I district qualifiers in junior Kyle Watson (132 pounds) and sophomore Jay Thompson (195/220). Both went 0-2 at district last season at Hilliard Darby, with Watson competing at 113 and finishing the season 19-15 and Thompson competing at 195 and finishing 12-10.

The Wolves had two other district qualifiers last season in 2017 graduates Michael Duzzny (145, 37-18) and Sam Beerman (220, 23-14). Duzzny finished fifth and was a state alternate.

Kilbourne, which lost five wrestlers to graduation, scored 13 points at district to place 30th behind champion Olentangy Liberty (236.5) after placing fifth (103.5) in the 12-team sectional at Newark behind champion Liberty (301).

Also returning are sophomores Kuric Buell (132), George Coldiron (170), Sean Hoffman (132) and Alex Rader (132).

Rounding out the team are junior Kyle Huller (160), sophomores Andrew Rice (145), Cameron Uldricks (heavyweight) and Ethan Yorke (152) and freshmen Jorge Carbajal (195), Terrique Grey (170), Darin Renusch (170), David Straveler (106) and Gabe Wright (145).

Kilbourne opened Dec. 2 in the 12-team Lee Spitzer Golden Bear Invitational at Upper Arlington, scoring 52 points to finish 10th behind champion Vandalia Butler (267) as Thompson was runner-up at 220.

The Wolves then played host to the six-team Wolfpack Classic on Dec. 9, defeating DeSales (34-30) and Mason "B" (33-24) and losing to Pickerington North (59-12), St. Charles (33-27) and Walnut Ridge (28-27).

Banner to lead girls swimmers

Haley Banner is expected to lead the girls swimming and diving team this season after being a state qualifier a year ago.

The junior placed 23rd in the 100-yard freestyle (53.89 seconds) in the Division I state meet at Branin Natatorium in Canton.

Banner, who was the only state qualifier for the girls or boys teams, advanced to state by placing sixth in the 100 free (52.6) in the district meet at Ohio State to earn an at-large berth. Also at district, she finished ninth in the 100 backstroke (59.29) and teamed with sophomores Ellie Ishida and Angela Lu and 2017 graduate Audrey Wachtel on the 14th-place 200 medley relay (1:55.82) and with Ishida, Wachtel and 2017 graduate Betsey Fisher on the 18th-place 400 free relay (3:51.28).

Also returning are juniors Audra Gandert and Arianna Garver and sophomores Melanie Fisher and Madeline Zawada. Gandert, Garver and Zawada are divers.

"We really improved a lot last year and hopefully this can be a big step year for the girls," 25th-year coach Jim Callahan said. "We've got a strong core and a good group of young girls.

"I think some of our top swimmers are senior Ava Burson, juniors Halkey Banner and Emma Yeager and sophomores Melanie Fisher, Barbara Indest, Ellie Ishida, Angela Lu and Cleo Melvin."

Burson is the Wolves' lone senior.

Rounding out the roster are juniors Sydney Kohler and Molly Metzler, sophomores Jaelin List, Katie Rzymek and Izzy Tackett and freshmen Ella Brown, Lauren Richner and Phoebe Saunders.

The boys team is expected to be led by five returning district qualifiers in senior Matthew Yap, juniors Jack Begley and Nathan Martin and sophomores John Cuozzo and Mitchell Fisher.

Last season at district, Martin and Cuozzo joined 2017 graduates Jordan Kahng and Michael Weirick on the 17th-place 200 medley relay (1:45.28) and Yap, Begley and Fisher teamed with Kahng on the 22nd-place 200 free relay (1:36.6).

Also back are senior Quentin Bartram and sophomore Nolan Wilson.

Completing the roster are senior Tyler Fickell, sophomores Aaron Chen, Matt Gerold, Michael Richardson and Thomas Rzymek and freshmen Drew Harvey, Jake Tefend and Andrew Winget.

"Kilbourne is a well-rounded team that needs to continue the improvement made last year," Callahan said. "Their goals are to place in the top eight at district in relays and some individual events."

bemerine@thisweeknews.com

@Brad_ThisWeek

Schedules

SWIMMING & DIVING

Dec. 1 -- Worthington/Westerville Invitational at Thomas

Dec. 2 -- Dublin Scioto and Thomas at Dublin Recreation Center

Dec. 5 -- Bloom-Carroll and Marysville at Thomas

Dec. 8-9 -- Viking Invitational at Cleveland State University

Dec. 15 -- Worthington Sprint Invitational at Thomas

Dec. 16 -- Ned Reeb Invitational at Ohio State

Jan. 3 -- Mount Vernon at Thomas

Jan. 10 -- Worthington Invitational at Thomas

Jan. 12-13 -- Northeast Classic at Branin Natatorium in Canton

Jan. 17 -- Bexley at Thomas

Jan. 27 -- OCC-Cardinal meet at Thomas

Feb. 2 -- At Thomas with Watterson

WRESTLING

Dec. 2 -- Lee Spitzer Golden Bear Invitational at Upper Arlington

Dec. 9 -- Wolfpack Classic at home

*Dec. 21 -- vs. Hilliard Darby

Jan. 6 -- Kevin Cleveland Invitational at Dublin Scioto

*Jan. 11 -- vs. Dublin Jerome

Jan. 12-13 -- Top Gun Invitational at Alliance

*Jan. 18 -- at Hilliard Bradley

Jan. 20 -- Hamilton Township Invitational

*Jan. 25 -- vs. Delaware

Jan. 27 -- Cougar Invitational at Westland

*Feb. 1 -- at Dublin Scioto

*Feb. 15 -- at Thomas

*League contest

Below are the coming schedules for the Kilbourne boys basketball, girls basketball, bowling, gymnastics and hockey teams:

BOYS BASKETBALL

*Dec. 15 -- At Dublin Jerome

*Dec. 19 -- Home vs. Delaware

GIRLS BASKETBALL

*Dec. 15 -- Home vs. Dublin Jerome

*Dec. 19 -- At Delaware

BOWLING

*Dec. 19 -- Newark at Park Lanes

GYMNASTICS

Dec. 16 -- Hilliard Invitational at Hilliard Davidson

HOCKEY

*Dec. 16 -- Dublin Jerome at Chiller North

*League contest