The Whetstone High School wrestling team hopes to carry some momentum into the nine-team Division I sectional Saturday, Feb. 24, at Whitehall.

The Braves had 10 wrestlers place in the City League tournament Feb. 17 at Mifflin, including two champions.

Senior Ibrahim Sesay became a three-time league champion when he defeated East's Johnny Douglas 19-13 in the final at 160 pounds.

"I won, but I did get pushed and didn't wrestle my best," said Sesay, who improved to 24-5 on the season and has 103 career victories. "In a way, it was good to be pushed before the (sectional). It's kind of a wake-up call because I wasn't expecting it. But I can't overlook or underestimate anybody. I've really got to focus now."

Sesay, who placed third in the City as a freshman, is the Braves' lone returning district qualifier. He finished 32-12 last season after going 1-2 at district.

The Braves' other City champion was freshman Darric McClinton, who defeated Walnut Ridge's Deric Luther 12-4 in the final at 138.

"I've had maybe four or five guys who have been three-time City champions," 11th-year coach Tom Jones said. "I've never had a four-time champion, but maybe that can change now.

"(McClinton) wrestled smart, listened to his coach and kept his cool, and that's pretty neat for a freshman. I think he has a legitimate shot to qualify for district along with (Sesay) and some others."

Sesay also has been impressed with McClinton.

"He is really, really good for a freshman and has potential to do some really big things in his four years here," said Sesay, who posted his 100th career win during the Braves' 41-36 victory over host Hamilton Township on Feb. 14. "He's got a good future if he keeps working at it. He's got a great base and is off to a strong start."

Also in the City tournament, Mike Woodard (195) finished third, Dan Kasprovic (heavyweight), Kal Buterbaugh (170) and Johnny Kincaid (120) all placed fourth and Jack Zimmerman (126), Ford Buterbaugh (132) and Kenneth Thompson (152) all finished fifth.

Whetstone scored 141.5 points to finish fourth, behind Mifflin (186.5), East (174) and West (162) and ahead of Walnut Ridge (136), South (98), Linden-McKinley (76), Marion-Franklin (60), Northland (31), Centennial (25), Beechcroft (24) and Independence (6).

The Braves won the Golden Grappler trophy by beating Centennial 54-6 on Feb. 7.

At sectional, the top four finishers in each weight class advance to the district tournament March 2 and 3 at Perrysburg.

Season ends for swimmers, divers

The season ended for the boys and girls swimming teams at the Division I district meet Feb. 17 at Ohio University.

For the boys team, Francisco Soto, Will Ave, Jake Marshall and David Maston finished 20th in the 200-yard freestyle relay (1 minute, 35.02 seconds) after being seeded 24th and the 200 medley relay of Alex Marcum, Marshall, Soto and Maston finished 26th (1:51.44) after being seeded 27th.

The top two finishers in each swimming event automatically qualified for the state meet Friday, Feb. 23, and Saturday, Feb. 24, at Branin Natatorium in Canton. In addition, 16 at-large berths were awarded in each swimming event based on times statewide.

For the girls team at district, Abi Schaefer, Bryn Van Dommelen, Rebeka Spulgis and Mary Dougherty finished 26th in the 200 free relay (1:51.79) and 29th in the 200 medley relay (2:11.3).

The Braves did not have any divers compete in the girls and boys district meets held Feb. 12 and 13 at Dublin Community Recreation Center.

Bowlers getting set for sectional

The bowling teams are preparing for the Division I sectional this weekend at HP Lanes.

The boys compete Friday, Feb. 23, and the girls compete Saturday, Feb. 24.

The top 16 teams and top 16 individuals not on a qualifying team in each sectional advance to the district tournament March 3 at HP Lanes.

The girls team finished the regular season 15-3 overall, won the Central Ohio High School-C Division title at 9-0 and won the City League championship by beating Briggs 1,837-1,593 on Feb. 12. The Braves are led by Abbi Swank (172.2 game average), Lindsay Arnold (152.1) and Alea Millington-Fuqua (138.4).

The boys team finished the regular season 13-6 overall, including a 2,047-1,929 win over Eastmoor Academy in the City championship match Feb. 14. The Braves are led by Davis Kleen (189.5), Dalton Daugherty (168.1) and Victor Waitkus (158.9).

Boys basketball team ends regular season

The boys basketball team finished the regular season 2-20 overall after losing to Watterson 67-33 on Feb. 13 and falling to Briggs 69-38 on Feb. 15.

The Braves are seeded 47th of 48 teams in the Division I district tournament and have a first-round bye. They will play at second-seeded Upper Arlington or 45th-seeded Franklin Heights in the second round March 2.

The Golden Bears are 21-1 and the Falcons are 2-20 entering their matchup Friday, Feb. 23.

Girls basketball team falls to Chieftains

The 39th-seeded girls basketball team lost at 19th-seeded Logan 55-19 in the first round of the Division I district tournament Feb. 17 to finish 11-10.

bemerine@thisweeknews.com

@Brad_ThisWeek