The Mid-State League recently released its boys and girls basketball honors for the 2018-19 season.

Below are the honorees for the Cardinal and Ohio divisions.

Editor’s note: This list was obtained by ThisWeekSPORTS.com and may include inaccuracies. Please email corrections to sports@thisweeknews.com.

BOYS MSL-Cardinal

First Team

Zane Mirgon, Berne Union

Matt Applegate, Zanesville Rosecrans

Bryson Vogel, Fisher Catholic

Brayden Holbrook, Grove City Christian

C.J. Anthony, Harvest Prep (Player of the Year)

Brandon Beavers, Harvest Prep

Elijah Glenn, Harvest Prep

Dallas Patrick, Wellington

Second Team

Brock Unger, Berne Union

Weston Nern, Zanesville Rosecrans

Kade Brown, Zanesville Rosecrans

Bradley Anderson, Fairfield Christian

Daniel Turner, Fisher Catholic

Soul Hines, Harvest Prep

Mason Purvis, Millersport

Marcus Stewart, Wellington

Honorable Mention

Chase McCartney, Berne Union

Jack Goggin, Zanesville Rosecrans

Jared Rose, Fairfield Christian

Jayden Boyden, Fisher Catholic

Garrett Baker, Grove City Christian

Andrew Tate, Harvest Prep

Chase Hines, Millersport

Elijah Meredith, Wellington

Coach of the Year: David Dennis Sr., Harvest Prep

MSL-Ohio

First Team

Ryan Callahan, Bexley

Dorrian Moultrie, Columbus Academy

Luke Lachey, Grandview Heights

Brian Collier, Grandview Heights

D.J. Moore, Worthington Christian (Player of the Year)

Second Team

Anthony Welsh, Bexley

Nasir Tucker, Bexley

Carter Warstler, Columbus Academy

Chris Boyle, Columbus Academy

Dalyn Decree, Columbus Academy

Manny Day, Grandview Heights

Taylor Cofer, Whitehall-Yearling

Derrick Hardin, Worthington Christian

Honorable Mention

Leo Schottenstein, Bexley

Hayden Compton, Columbus Academy

Lance Trares, Grandview Heights

Roshean Bagley, Whitehall-Yearling

Nakimba Mullins, Worthington Christian

Coach of the Year: Jeff Warstler, Columbus Academy

GIRLS MSL-Cardinal

First Team

Bella Kline, Berne Union

Claire Creeks, Zanesville Rosecrans (co-Player of the Year)

Carley Roberts, Zanesville Rosecrans

Hope Custer, Fairfield Christian (co-Player of the Year)

Celeste Mershimer, Fairfield Christian

Brittany Rose, Fisher Catholic

Naomi Cotter, Grove City Christian

Savannah Childress, Wellington

Second Team

Emily Blevins, Berne Union

Sidney Little, Berne Union

Tessa Littick, Zanesville Rosecrans

Janae Grabans, Fairfield Christian

Sophia Sterling, Fairfield Christian

Paige Gavin, Fisher Catholic

Jaela Curtis, Harvest Prep

Alexis Burkhalter, Wellington

Honorable Mention

Mya Staten, Berne Union

Maggie Hutcheson, Zanesville Rosecrans

Emma Seals, Fairfield Christian

Caroline Menosky, Fisher Catholic

Sophia Hoyt, Grove City Christian

Brooklyn Forney, Harvest Prep

Abby Nelson, Millersport

Hannah Jones-Beyene, Wellington

Coach of the Year: Ben Bethel, Fairfield Christian

MSL-Ohio

First Team

Maddy Vincent, Bexley

Sophie Spolter, Columbus Academy

Hannah Yochem, Grandview Heights

Jewel Watkins, Whitehall-Yearling

Katherine Weakley, Worthington Christian (Player of the Year)

Second Team

Maddy Young, Bexley

Tayler Pierce, Grandview Heights

Kiara Bagley, Whitehall-Yearling

London Coleman, Whitehall-Yearling

Blessings King, Worthington Christian

Honorable Mention

Emma Dressel, Bexley

Shelemiah Crockett, Columbus Academy

Emma Hall, Grandview Heights

Sahlena Harvey, Whitehall-Yearling

CeCi Dalton, Worthington Christian

Coach of the Year: Chris Joseph, Worthington Christian