Boys Soccer: OCC releases all-league teams

ThisWeek group
OCC logo

The OCC recently released its boys soccer honors for the 2020 season.

Editor’s note: This list was obtained by ThisWeekSPORTS.com and may include inaccuracies. Please email corrections to sports@thisweeknews.com.

OCC-Buckeye

First Team

Koen Droese, Pickerington Central (Player of the Year)

Michael Philibaum, Pickerington Central 

Daniel Asiameh, Pickerington Central 

Veron Fongeh, Reynoldsburg 

Brady Frydl, Reynoldsburg 

Tyler Terrell, Central Crossing 

Isaiah Prophet, Central Crossing 

Aevian Ricketts, Newark 

Izaak Oliver, Newark 

David Pascua, Groveport Madison 

Trystan Goodyear, Lancaster 

Coach of the Year: Brett Neiderman, Pickerington Central 

Second Team 

Jack Henry, Pickerington Central 

Elhadji Mbow, Pickerington Central 

Nathan Bauer, Pickerington Central 

Montgomery Rollins, Reynoldsburg 

Noah Paas, Reynoldsburg 

Amir Abukar, Reynoldsburg 

Oscar Herrera, Central Crossing 

Alex Hernandez, Central Crossing 

Garrett Kashner, Newark 

Evan Lyle, Newark 

Jess Asamoah, Groveport Madison 

Dylan Igo, Lancaster 

Special Mention 

Ethan Simmons, Pickerington Central 

Devin Vongsavath, Reynoldsburg 

Bladimir Castillo, Central Crossing 

Noah Dagois, Newark 

L.J. Minah, Groveport Madison 

Jaxon Bunting, Lancaster 

Honorable Mention 

Lazaro Fuentes, Pickerington Central 

Nassir Disuki, Reynoldsburg 

James Johnson, Central Crossing 

Noah Marvin, Newark 

Chandler Jones, Groveport Madison 

Rylie Carithers, Lancaster 

OCC-Capital

First Team

Jayden Lunsford, Dublin Scioto (co-Player of the Year)

Shea Adesso, Dublin Scioto 

Vince Kawana, Dublin Scioto 

Brandon Kim, Worthington Kilbourne 

Chris Guerra, Worthington Kilbourne (co-Player of the Year)

Henry Hutchinson, Westerville South 

Nick Lovell, Westerville South 

Jack Wood, Big Walnut 

Cody Lumby, Big Walnut 

Jordan Bossman, Westerville North 

Logan Dowling, Westerville North 

Jack Jenkins, Canal Winchester 

Yusuf Dabo, Franklin Heights 

Dylan Ashworth, Delaware Hayes 

Coach of the Year: Wynleux Henderson, Westerville South 

Second Team 

Braden Cunningham, Dublin Scioto 

Andrew Berkebile, Dublin Scioto 

Jesus Arellano, Dublin Scioto 

Gabe Porter, Worthington Kilbourne 

Tyler Katz, Worthington Kilbourne 

Logan Moghannam, Worthington Kilbourne 

Nkhondo Lungu, Westerville South 

Donovan Urquilla, Westerville South 

Micah Tillar, Big Walnut 

Max Scholl, Westerville North 

Will Root, Canal Winchester 

Kalid Hussein, Franklin Heights 

Kia Mays, Delaware Hayes 

Special Mention 

Max Edling, Dublin Scioto 

Justin Kim, Worthington Kilbourne 

Isaac Smith, Westerville South 

Andrew Borcila, Big Walnut 

Nick Tener, Westerville North 

Kylan Lewis, Canal Winchester 

Miguel Castillo, Franklin Heights 

Abdul Kawa, Delaware Hayes   

Honorable Mention 

Durvon Watts, Dublin Scioto 

Sam Norton, Worthington Kilbourne 

Thomas Stathulis, Westerville South 

Darwin Marcia, Big Walnut 

Cameron Coughlin, Westerville North 

Blessing Johnson, Canal Winchester 

Nathan Wright, Franklin Heights 

Brian Wallace, Delaware Hayes 

OCC-Cardinal

First Team

Ethan Smythe, Dublin Jerome 

Devin Howard, Dublin Jerome 

Crossen Schoch, Dublin Jerome 

Cameron McIntosh, Thomas Worthington 

R.J. Stoller, Thomas Worthington 

Wassim Metatla, Hilliard Darby 

Gio Roberts, Hilliard Darby 

Kyle Rinehart, Olentangy Berlin (Player of the Year)

Landon Kuhn, Olentangy Berlin 

Bennett Pinkerton, Olentangy 

Nick McIntosh, Marysville 

Coach of the Year: Nate Maust, Dublin Jerome 

Second Team 

Nitin Sanga, Dublin Jerome 

Andrew Butcher, Dublin Jerome 

Simon Cole, Dublin Jerome 

Omar Mares, Thomas Worthington 

Miles Demko, Thomas Worthington 

Divine Ubani, Thomas Worthington 

Jack Thomas, Hilliard Darby 

Brian Watkins, Hilliard Darby 

Ryan Miller, Olentangy Berlin 

Kaden Foreman, Olentangy Berlin 

Colin McComb, Olentangy 

Grant Kaifas, Marysville 

Special Mention 

Nick Campagni, Dublin Jerome 

Landon LaPrad, Thomas Worthington 

Hadj Bah, Hilliard Darby 

Mason Morris, Olentangy Berlin 

John Kibat, Olentangy 

J.J. Riggsby, Marysville 

Honorable Mention 

Jacob Honner, Dublin Jerome 

Graham Werbovetz, Thomas Worthington 

Rahul Ayanampudi, Hilliard Darby 

Sam Reitz, Olentangy Berlin 

Nick Manivilovski, Olentangy 

Jackson Hayes, Marysville

OCC-Central

First Team

Parker Cameron, Olentangy Liberty 

Riley Carrier, Olentangy Liberty 

Grant Montgomery, Olentangy Liberty 

Braden Shoaf, Dublin Coffman 

Ryan Sommerfeld, Dublin Coffman 

Nate Erre, Upper Arlington (Player of the Year)

Sergio Ly, Upper Arlington 

Rishil Patel, Hilliard Bradley 

Dominic Williams, Hilliard Bradley 

Alex James, Olentangy Orange 

Charlie DeBolt, Olentangy Orange 

Lorenzo Nieves, Hilliard Davidson 

Coach of the Year: Ricky Konkolewski, Olentangy Liberty 

Second Team 

Jack Beirne, Olentangy Liberty 

Jacob Maisonnueve, Olentangy Liberty 

Jack Cruise, Olentangy Liberty 

Andre Roberts, Dublin Coffman 

Lucas Sarver, Dublin Coffman 

Trent McConnaughey, Dublin Coffman 

Perry Stevenson, Upper Arlington 

Evan D’Herete, Upper Arlington 

Tony Baxendall, Hilliard Bradley 

Aaron Kim, Olentangy Orange 

Lucas Baker, Hilliard Davidson 

Special Mention 

A.J. Varchetti, Olentangy Liberty 

Roshan Singri, Dublin Coffman 

Alex Woods, Upper Arlington 

Elijah Hess, Hilliard Bradley 

Nate Hoang, Olentangy Orange 

Bilal Katabay, Hilliard Davidson 

Honorable Mention 

Ryan Bonanno, Olentangy Liberty 

Niko Kapustin, Dublin Coffman 

Miles Bonham, Upper Arlington 

Christian Harris, Hilliard Bradley 

Jahred Ashmeade, Olentangy Orange 

Will Baker, Hilliard Davidson 

OCC-Ohio

First Team

Kameron Kist, New Albany (Player of the Year)

Derrik Harris, New Albany 

Jakob Bering, New Albany 

Uche Odemena, Pickerington North 

Cam Stanzione, Pickerington North 

Enrique Monzalvo, Westerville Central 

Sam Rojanasakdakul, Westerville Central 

Nick Isaac, Grove City 

Cooper Solomon, Gahanna Lincoln 

Ulises Martinez, Westland 

Coach of the Year: Johnny Ulry, New Albany 

Second Team 

Henri Heyes, New Albany 

Will Fischer, New Albany 

Ryan Blackburn, New Albany 

Nico Briones, Pickerington North 

Ty Bowden, Pickerington North 

Donovan Williams, Pickerington North 

Abdi Mohamud, Westerville Central 

Aden Nowell, Westerville Central 

Luke Taylor, Grove City 

Brenton Molli, Gahanna Lincoln 

Khalil Suleiman, Westland 

Special Mention 

Ashton Billow, New Albany 

Tyler Reitano, Pickerington North 

Rollie Crawford, Westerville Central 

Brayden Harvey, Gahanna Lincoln 

Jeremy Canchola, Westland 

Honorable Mention 

Gavin Mariello, New Albany 

Jacob Henry, Pickerington North 

Kyle Stewart, Westerville Central 

Elijah Williamson, Grove City 

Kelvin Mkwawa, Gahanna Lincoln 

Omar Campa, Westland 

sports@thisweeknews.com

@ThisWeekSports